Hlavným problémom Západu i NATO sú čoraz viac peniaze. Jens Stoltenberg sa opakovaním potreby zvyšovania vojenských výdavkov premenil nielen na agenta západného vojenskopriemyselného komplexu, ale aj na zvláštneho vojensko-finančného výpalníka. Jeho takmer vydieračským leitmotívom bolo, dávajte viac peňazí na vojenské výdavky, lebo ináč bude zle. A Mark Rutte v tom pokračuje. Nepostačuje mu hranica 2 percent, lebo bez zvýšenia vojenských výdavkov NATO, ktoré sa Ruska nebojí, nedokáže splniť svoje úlohy.
ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Západ má napriek prehlbujúcemu sa úpadku snahu udržať si vo svete dominanciu. Záujem o vstup do BRICS+ je veľký. V médiách sa objavuje, že až 40 štátov najmä z Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky prejavilo rôznym spôsobom záujem o zoskupenie. Geopolitickú výnimku predstavuje európske Bielorusko.
Neohraničenú podporu NATO vyjadruje väčšina vodcov postsocialistických štátov. Vedie ich najväčší postsocialistický štát paktu – Poľsko. Podpora NATO stojí na rusofóbnom základe. Situácia sa nezmenila ani po vytvorení novej vlády po voľbách v októbri 2023, spoločnosť však zostala naďalej bolestne polarizovaná. Aktivisticky podporujú pakt vodcovia menších postsocialistických štátov.
Emmanuel Macron spolu s Joeom Bidenom, Olafom Scholzom a Ursulou von der Leyenovou vytvorili nepekné kvarteto úpadkových politikov súčasného Západu. Na nešťastie, čím sú neschopnejší, tým viac sa držia moci, spôsobom, ktorý na Slovensku ľudovo nazývame „držať sa ako hluchý dverí“.
Doma vláda Petra Fialu vavríny nezožína. V prieskume schvaľovania pôsobenia „vodcov“ v 27 štátoch sveta, ktorý robí Morning Consult, je Fiala dlho na chvoste. K 8. marcu jeho činnosť schvaľovalo 17 percent opýtaných, rovnako ako japonského predsedu vlády Fumia Kišidu a delili sa o posledné miesto. Politika českej vlády vyvolala viaceré masové protesty verejnosti a nedávno poľnohospodári jej činnosť ohodnotili vysypaním hnoja pred budovou predsedníctva vlády.
Nová moc v Poľsku je odhodlaná zmeniť vzniknuté pomery, ale na opačný, prevažne neoliberálny obraz. Hľadajú sa pri tom fígle, ako to urobiť čo najdôslednejšie a najrýchlejšie. Vláda Donalda Tuska sa asi spolieha aj na pokryteckú benevolenciu Bruselu, ktorý jej kroky nemusí hodnotiť tak kriticky ako v prípade iných vlád (štátov).
Zdá sa, že sa washingtonská gerontokracia môže rozšíriť aj na starý kontinent. Úvahy, že do funkcie šéfky NATO by sa mohla dostať Zuzana Čaputová, považujeme za insitné. Po septembrových voľbách ide skôr o to, že ju chcú utešiť v pozícii „chromej kačky“.
Náhly brutálny útok Hamasu 7. októbra, na ktorom sa podieľali aj iné radikálne islamistické organizácie, začal ďalšie dejstvo krvavých bojov v izraelsko-palestínskom konflikte. Nové napätie na Blízky východ prinieslo zasahovanie USA, ktoré sa začalo v 50. rokoch. Po rozpade bipolarity sa vplyv Washingtonu v regióne zosilnil, ale v posledných rokoch sa oslabuje.
Západnému hlavnému politicko-mediálnemu prúdu nedá pokoj najmä neutralita Švajčiarska. Štát, ktorý nie je ani v NATO, ani v EÚ, má totiž aj pomerne veľkú vojenskú produkciu, o ktorú je vo svete záujem. No a to chcú využiť sily, ktoré v záujme oslabenia Ruska, ale aj EÚ a jej členov, dodávajú, ako sa ľudovo hovorí hlava-nehlava, na Ukrajinu čokoľvek, čo jazdí a strieľa, lieta a bombarduje, ničí.
Jedným zo zdrojov bohatstva Západu sa stalo koloniálne drancovanie nerastných zdrojov Afriky, v ktorom sa sofistikovane pokračuje dodnes. Je však aj terčom pomstychtivej politiky washingtonského medzinárodného poriadku založeného na pravidlách.
Používame cookies a ďalšie technológie na sledovanie webu, aby sme vám poskytli najlepšie možné služby, analyzovali používanie a poskytovali marketingové kampane prispôsobené vašim záujmom.