ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Útok Cintulu mohol premiéra utvrdiť v presvedčení, že od opozície môže očakávať len ďalšie hecovanie protivládne naladených občanov. A opozícia (presnejšie, PS a SaS) sa skutočne aj po atentáte na premiéra naďalej aktivizovala aj zvolávaním ľudí do ulíc.
ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Čurillovci sa dopúšťali manipulácií trestných konaní za pomoci spolupracujúcich obvinených, iným slovom kajúcnikov. Viaceré tzv. mainstreamové médiá nielenže obavy politikov opozície z deštrukcie právneho štátu odmietli, ale dokonca sa ešte aj postavili na stranu čurillovcov a takisto aj Úradu špeciálnej prokuratúry vedeného Danielom Lipšicom.
ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Predstavitelia Smeru konzistentne označujú Kováčikov prípad za učebnicový príklad zmanipulovaného monsterprocesu, pričom cieľom tejto honby na Kováčika bolo vydláždiť cestu Danielovi Lipšicovi ako politickému nominantovi bývalého premiéra Igora Matoviča.
ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Na obhajobu zákona lex atentát vystúpil poslanec parlamentu za Smer-SSD Tibor Gašpar. Ten na tlačovej konferencii uviedol, že cieľom tohto balíka bolo napomôcť upokojeniu bezpečnostnej situácie po atentáte na premiéra Roberta Fica a prípadne predchádzať obdobným mimoriadnym udalostiam.
Silný vplyv politických mimovládok v našej krajine komplikuje snahu vlasteneckej časti slovenských politikov o to, aby Slovensko vystupovalo ako suverénny štát, kde skutočný politický vplyv prináleží len demokraticky zvoleným zástupcom občanov. Nová zákonná úprava by v skutočnosti život politickým či nepolitickým mimovládnym organizáciám zásadne neskomplikovala. Len by ich dostala pod lepšiu kontrolu verejnosti aj štátnych orgánov.
Progresívne Slovensko určite nateraz nie je prvkom, ktorý by Slovensko alebo slovenskú politiku akokoľvek posilňoval. Oproti profesionalizmu, ktorý razia predstavitelia vládnej koalície, pôsobí vystupovanie a politika progresívcov vyslovene amatérsky, až sa človek musí pýtať, či tu skutočne sleduje serióznu, relevantnú parlamentnú stranu – dokonca považovanú za lídra opozície.
Pokiaľ došlo za minulej vlády k zásadným porušeniam ľudských práv – najmä v súvislosti s väzobnými stíhaniami, čo je aj prípad Mareka Paru –, je mimoriadne žiaduce, aby sa predstavitelia vládnej koalície k týmto témam opakovane vracali a najmä, aby urobili všetko pre to, aby sa podobné pomery v OČTK a justícii, ako boli za čias Hegero-Matovičovej vlády, už viac nevrátili.
Dnes je však ešte ťažké predpovedať, aká bude Slovenská informačná služba pod jeho vedením. V nedávnej minulosti bola SIS v očiach zahraničných tajných služieb prakticky zdiskreditovaná. Kto by už chcel spolupracovať s tajnou službou, ktorej predošlí dvaja riaditelia boli obvinení z trestných činov? Pred Pavlom Gašparom tak okrem iného stojí náročná úloha napraviť renomé SIS pred predstaviteľmi tajných služieb v zahraničí.
Téma novely Trestného zákona opakovane plnila námestia, kde protestujúci vyjadrovali aj všeobecne odpor voči vláde Roberta Fica a jej predstaviteľom. Akýsi menší pokus o majdan, dalo by sa povedať. Podstatné však bolo, že do ťaženia proti novele sa zďaleka nepustila len opozícia a ňou huckaná ulica, ale aj samotná hlava štátu.
Podľa všetkého je tu teda nádej, že po desiatich rokoch, počas ktorých funkciu prezidenta SR zastávali Andrej Kiska a Zuzana Čaputová, by Slovensko opäť mohlo mať hlavu štátu, ktorá bude aspoň do istej miery prístupná na skutočný dialóg s veľkou väčšinou slovenskej spoločnosti, ktorej sú blízke národné, sociálne či konzervatívne hodnoty. Ale neradi by sme to zakríkli.
Používame cookies a ďalšie technológie na sledovanie webu, aby sme vám poskytli najlepšie možné služby, analyzovali používanie a poskytovali marketingové kampane prispôsobené vašim záujmom.