
EÚ ODOBRUJE BEZHLAVÉ ZABÍJANIE ZVIERAT
Experti z Európskej komisie si likvidáciu dobytka a vytvorenie ďalšej závislosti od dovozu s mľaskaním pochvaľujú. Desivé nálety na slovenské chovy očividne nie sú v súlade s kostolným poriadkom.
„V zásade tie zvieratá sú zdravé, im nič nie je, už nemajú žiadne príznaky, ale, bohužiaľ, zistíte v tisíckusovom chove jedno zviera nakazené, ktoré za pár dní už nemá žiadne príznaky, a musíte poraziť celý chov,“ uviedol Takáč, človeku sa až žiada vytesať jeho slová do kameňa.
Experti z Európskej komisie si likvidáciu dobytka a vytvorenie ďalšej závislosti od dovozu s mľaskaním pochvaľujú. Desivé nálety na slovenské chovy očividne nie sú v súlade s kostolným poriadkom a ak niekto nevidí analógiu medzi naratívom zvoleným pri téme slintačky a krívačky a nadkvalifikáciou rizík spojených s ochorením covid-19, zrejme ju vidieť nechce. Spomínajú si ešte vládni politici, ako z opozičných lavíc kritizovali deštrukčnosť opatrení zo strany vtedajšej vlády?
„To, čo sa deje a s čím bojujeme, je ohrozenie národnoštátnych záujmov Slovenska v oblasti poľnohospodárstva a zásobovania občanov Slovenskej republiky kvalitnými slovenskými potravinami,“ tvrdí premiér Robert Fico. Jedným dychom však dodáva, že bude veľmi tvrdo reagovať na akýkoľvek pokus znevažovať v tejto súvislosti prácu vlády. „My sme dostali certifikát od Európskej komisie. Robíme presne to, čo robiť máme.“
Najkvalifikovanejší odborníci z Európskej komisie sa ako švihnutím kúzelného prútika vracajú do hry a je na výsosť žiadúce zdržať sa laickej kritiky… „Ja nechápem, ako hocijaký poslanec z opozície sa postaví a rozpráva, že by to robil lepšie ako veterinár,“ skonštatoval predseda vlády. „Tak nech si teda obuje čižmy, nech vyštuduje veterinu a potom nech príde mudrovať.“
Spomeňme si ešte, aké odkazy svojho času dostávala podstatne príčetnejšia rebelujúca opozícia, ale aj lekári, ktorí sa stali obeťami covidového honu na čarodejnice. Kým privilegovaní odborníci udávali tón celospoločenskému teroru, opačný odborný názor a zdravý sedliacky rozum dostávali na frak. Prvou lastovičkou otvoreného politického útoku na tvrdenia rozporujúce postup vtedajšej vlády bol bývalý premiér Igor Matovič, keď pred médiami označil doktora Igora Bukovského za blázna a šíriteľa konšpiračných bludov. Ľudia, ktorí údajným konšpiráciám uverili, boli vydávaní za škodnú, nehovoriac o predstaviteľoch strany Smer, ktorí si v čase tzv. pandémie dovolili zorganizovať protest a dodnes je im vyčítané, že porušením opatrení sa pričinili o ďalšie šírenie vírusu.
Kompenzácie za krutosť
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč vo štvrtok informoval, že podľa expertov EK neexistuje v boji so slintačkou a krívačkou iná alternatíva ako likvidácia chovov. „Experti jednoznačne potvrdili, že kroky, ktoré robí pán ústredný riaditeľ so svojím tímom, sú tie správne a veľakrát, podľa mňa, aj nad rámec toho, čo nám ukladá európska legislatíva.“
Drobnochovateľov žijúcich v blízkosti ohnísk nákazy „upokojil“ prísľubom finančných kompenzácií za preventívne utratenie zdravých zvierat. Bez ohľadu na povahu chovu a prirodzené emocionálne väzby. Tzv. ochranné pásmo pritom podľa informácií Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR zasahuje až trojkilometrovú zónu od ohniska nákazy.
„Zvieratá sú aj budú humánne usmrcované podľa definovaných postupov expertnou skupinou, špeciálne vyškolenou, s praktickými skúsenosťami pri likvidácii ohnísk iných nebezpečných chorôb,“ informuje ŠVPS. Už dnes sa však v kuloároch pošeptáva o porušovaní tohto prístupu. Podľa Združenia ochrancov a priateľov zvierat „v Bake priviedli poľovníka a panej vystrieľal brutálne a nepresne 40 zvierat“.
Becík je proti usmrcovaniu zdravých zvierat
Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja a poslanec NR SR (Hlas-SD) Branislav Becík chcel na štvrtkovom výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie apelovať na ministra Takáča, aby zvážil zastavenie likvidácie zdravých chovov v ochrannom pásme Ňárad, Medveďov a Malá Lúč. Minister sa však kvôli súbežnému zasadnutiu krízového štábu výboru nezúčastnil.
Usmrcovanie zdravých zvierat z domácich chovov zapadajúcich do pásma troch kilometrov nie je podľa Becíka nevyhnutné, naopak. „Nie je to príkaz EU, aby sme takéto niečo urobili, je to len možné nariadenie, ale my sme si to poňali, respektíve naše ministerstvo si to poňalo úplne inak. A myslím, že miestni ľudia takýmto spôsobom zbytočne prichádzajú o svoje prasiatka, kozičky a ovečky, ktoré tam majú,“ uviedol s tým, že aj veterinári z dotknutých oblastí, s ktorými o problematike diskutoval, skonštatovali, že ide o zdravé jedince a nemalo by sa o nich rozhodovať v Bratislave.
Becíkove návrhy
Becík zároveň navrhuje zastaviť dovoz mäsa z Maďarska, kde bola slintačka a krívačka (SLAK) rovnako potvrdená, podobne ako postupovalo Poľsko voči importu slovenských produktov. Ďalším návrhom, ktorý chcel ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka predložiť, bolo vybudovanie dvoch kafilérií. „Aby to bolo aj na východe, aby to bolo takisto aj na západe.“
Skonštatoval, že mal k problematike SLAK pripravené množstvo otázok, pripomienok, ale aj riešení. Takáčovu neprítomnosť však akceptuje, na rozdiel od členov výboru z opozičných radov, ktorí ju pripisujú jeho neochote diskutovať. Výbor by sa mal téme opäť venovať vo štvrtok.
Európsky klimatický pakt
V rámci Zelenej dohody (Green Deal) priviedla Európska komisia na svet tzv. Európsky klimatický pakt, ktorého cieľom je dosiahnuť do rolu 2050 klimatickú neutrálnosť. „Sledujte svoju uhlíkovú stopu a zmenšite ju! Pakt nadviazal partnerstvo s kampaňou OSN ActNow, ktorého súčasťou je mobilná aplikácia merajúca vplyv vašich denných aktivít,“ píše sa v dokumente EU. Ďalšie materiály hovoria o alarmujúcom podiele živočíšnej výroby na emisii skleníkových plynov a za najväčšie zlo označujú produkciu hovädzieho mäsa a mlieka. „V Európe je poľnohospodárstvo zodpovedné za 10 percent z emisií skleníkových plynov krajín EÚ a takmer 60 percent z toho pochádza z oblasti živočíšnej výroby.“
Tomu sa hovorí zabiť dve muchy jednou ranou.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.