FIALOVO POKRYTECTVO

Doma vláda Petra Fialu vavríny nezožína. V prieskume schvaľovania pôsobenia „vodcov“ v 27 štátoch sveta, ktorý robí Morning Consult, je Fiala dlho na chvoste. K 8. marcu jeho činnosť schvaľovalo 17 percent opýtaných, rovnako ako japonského predsedu vlády Fumia Kišidu a delili sa o posledné miesto. Politika českej vlády vyvolala viaceré masové protesty verejnosti a nedávno poľnohospodári jej činnosť ohodnotili vysypaním hnoja pred budovou predsedníctva vlády.

Foto Úrad vlády SR/SITA
Dátum 04.04.2024

Slovenskú verejnosť prekvapilo vyhlásenie Petra Fialu po zasadnutí českej vlády 6. marca, že spoločné zasadnutie s vládou SR, ktoré sa malo uskutočniť na prelome apríla a mája v ČR, nebude. Za dôvod sa označila schôdzka ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára s ministrom zahraničných vecí RF Sergejom Lavrovom. Uskutočnila sa 2. marca na žiadosť ruskej strany počas diplomatického fóra v tureckej Antalyi.

Českým vládnucim kruhom sa nepáčili ani vyjadrenia Roberta Fica k druhému výročiu začiatku špeciálnej vojenskej operácie Ruska na Ukrajine, najmä výzvy na mierové riešenie konfliktu. V širších súvislostiach im prekáža, že slovenská politika pod vedením Roberta Fica nie je aktívne zapojená do rusofóbneho ťaženia Západu.

Ak sa pozrieme na výroky Petra Fialu a členov jeho vlády v nedávnej minulosti, rozhodnutie nebolo až také prekvapujúce. Agresívnu zahraničnú líniu pravicovej vlády, ktorá pôsobí od novembra 2021, posilnil od marca 2023 prezident Petr Pavel, bývalý predseda Vojenského výboru NATO (2015 – 2018). Súčasný český establišment je „preatlantizovaný“ a niekedy sa zdá, akoby sa zapojil do nevyhlásenej súťaže, ktorá vláda viac podporí USA a NATO a prejaví pri tom militantnú rusofóbiu.

Čaputovej faux pas

V neoliberálnej globalizácii už neplatí heslo „každý národ má takú vládu, akú si zaslúži“, ktoré sa pripisuje Niccolòvi Machiavellimu. Sú tri faktory, ktoré to zmenili. Prvým sú elity, ktoré majú globalistické zameranie a národ ich nezaujíma. Druhým je pôsobenie médií hlavného prúdu, ktoré „informovanie“ deformujú tiež týmto smerom a manipulujú spoločensko-politickú atmosféru podľa želania síl, ktoré ich platia. Tretím je klesajúci záujem verejnosti o politiku, lebo zhruba štvrtina až tretina voličov vôbec nechodí voliť. Vyhlásenie Fialovej vlády preto nemožno považovať za vyjadrenie názoru českého národa, ale len za postoj jej a kruhov, ktorým slúži. Pochopiteľne, podporuje ju prezident Petr Pavel, z ktorého rečí vanie retardovaný duch „natoizmu 21. storočia“.

Mnoho českých občanov, ale aj politikov tento krok českej vlády kritizovalo. Spomenieme len bývalých prezidentov, predsedov vlád a predsedov Poslaneckej snemovne ČR Václava Klausa a Miloša Zemana a bývalého predsedu vlády ČR Andreja Babiša. Zoznam opozičných politikov, ktorí s týmto krokom nesúhlasia a považujú ho za škodlivý pre česko-slovenské vzťahy, vytvorené po rozdelení spoločného štátu, by bol dlhý.

Problém má aj širšie súvislosti. Nie je výsledkom okamžitého rozhodnutia. Už v kampani pred vlaňajšími slovenskými parlamentnými voľbami sa časť českých politikov príliš „zaoberala“ Robertom Ficom a Smerom-SSD a neraz ich hodnotila až dehonestujúco. Možno ich posmelilo aj bezprecedentné politické faux pas prezidentky SR, ktorá sa nediplomaticky ponáhľala v deň druhého kola volieb do štábu Petra Pavla osobne mu zablahoželať k víťazstvu.

Protinárodné zameranie

Nevôľa vládnucich českých elít sa po voľbách na Slovensku, najmä po vytvorení novej vládnej koalície, ktorá sa snaží plniť svoje sľuby v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky, výrazne zvýšila. Kritiku vlády Roberta Fica zo strany českého establišmentu vítajú aj slovenské opozičné sily, ktoré sa nevedia ani takmer po pol roku zmieriť s porážkou a súhlasí s nimi aj prezidentka SR, ktorá je frustrovaná z fiaska svojho končiaceho pôsobenia. Potuteľné vyjadrenia týchto kruhov nestoja za zmienku, lebo sú len ďalším dôkazom ich protinárodného zamerania.

Vyjadrenia českej strany už viackrát vybočili z hraníc štandardných vzťahov medzi blízkymi, spojeneckými štátmi. V časti vládnucich českých elít sa zrejme stále nevedia zbaviť syndrómu „staršieho brata“, ktorý rád poučuje o tom, čo je správne či dobré. Niektoré „rady“ predstavujú až zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenska.

Ocenenie si zaslúži postoj Roberta Fica, ale aj ďalších slovenských vládnych politikov, ktorí sa na krok českej vlády pozerajú s pokojom a nadhľadom. Zdôrazňujú, že postoj súčasnej českej moci ich neteší, ale na jeho základe sa nezmení smerovanie slovenskej politiky a budú pokračovať aj v doterajšej spolupráci. Neovplyvní to ani ich vzťahy k českému národu.

V súvislosti s politickým „charakterom“ Fialu sa nedivíme jeho pokrytectvu. Tvrdí, že Slovensko je členom EÚ a NATO a ČR ho vníma ako najbližšiu krajinu. Rozdiely vlád v pohľade na riešenie ukrajinskej krízy, ktorá prerástla do bojov, sú vraj také zásadne odlišné, že teraz nie vhodné robiť taký nadštandardný krok ako spoločné rokovanie vlád. Dodal, že spolupráca medzi krajinami sa nekončí, ale bolo potrebné takýmto spôsobom zareagovať.

Zrušenie spoločného rokovania vlád teda reálne nemôže byť ničím viac ako gestom. Gesto je jednoznačne proti súčasnej slovenskej vláde. Musíme sa však opýtať, komu sa ním chce Petr Fiala zavďačiť. Do popredia vystupujú najmä dve okolnosti.

Atlantizmus a rusofóbia

Prvou okolnosťou je snaha českej vlády preukázať neochvejnú vernosť atlantizmu a rusofóbii. Vidieť to na sérii vyjadrení a akcií k 25. výročiu vstupu ČR do NATO. No a dá sa pri tom „zabodovať“ aj gestom proti slovenskej vláde, ktorá má na riešenie ukrajinskej krízy iný názor, ako požaduje Washington i dvojaký Brusel („natovský“ i úniový).

Druhou okolnosťou je snaha českej vlády využiť súčasnú situáciu na zlepšenie neutešenej ekonomickej situácie. Poradca predsedu vlády pre národnú bezpečnosť Tomáš Pojar, ktorý patrí medzi českých „globálnych vizionárov“, vlani strašil najprv tým, že ak padne „slobodná“ Ukrajina, bude Slovensko susediť s Ruskom. Neskôr však povedal, že na ukrajinskej kríze Západ a menovite aj ČR „zarábajú“.

Na Ukrajine má ďalekosiahle plány Michal Strnad, vlastník Czechoslovak Group s rozsiahlymi aktivitami v zbrojnom priemysle. Podľa informácií Bloombergu holding rokuje so štátnym koncernom Ukroboronprom o stámiliónových investíciách pri výrobe munície a ťažkej pozemnej techniky na Ukrajine. Produkcia by sa mala začať do troch rokov. Robert Fico oprávnene zdôraznil, že vláda ČR má záujem na pokračovaní konfliktu na Ukrajine.

Doma vláda Petra Fialu vavríny nezožína. V prieskume schvaľovania pôsobenia „vodcov“ v 27 štátoch sveta, ktorý robí Morning Consult, je Fiala dlho na chvoste. K 8. marcu jeho činnosť schvaľovalo 17 percent opýtaných, rovnako ako japonského predsedu vlády Fumia Kišidu a delili sa o posledné miesto. Politika českej vlády vyvolala viaceré masové protesty verejnosti a nedávno poľnohospodári jej činnosť ohodnotili vysypaním hnoja pred budovou predsedníctva vlády. V týchto podmienkach je „dôležité“ ukázať principiálnosť doma i vo svete. Nemožno sa však zbaviť dojmu, aj v súvislosti so súčasným českým „priekupníctvom“ zbraní pre Ukrajinu, že sa za tým skrýva predovšetkým neoliberálne „zo všetkého vytlč peniaze“.

Extra plus Vysavač

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.