KARAS: VLÁDU ROBERTA FICA BY SOM OHODNOTIL ZNÁMKOU NEDOSTATOČNÝ, TEDA NEPROSPEL
„Vládu Roberta Fica by som oznámkoval známkou nedostatočný. Teda neprospel,“ začal zostra exminister spravodlivosti. „Myslím si, že vláda neobstála v teste budovania právneho štátu. Hlavným dôvodom je, ako pristúpili k výkonu moci. Rozkladajú inštitúcie, ignorujú procesy, skracujú procesy, vytláčajú opozíciu,“ kritizuje Viliam Karas.
Ubehol rok, odkedy sa vlády ujal opäť Robert Fico. Uplynulé mesiace priniesli množstvo tém, jednou z najväčších však bola nepochybne spravodlivosť. Rozprávalo sa napríklad o novele Trestného zákona či prepustení bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z väzby. O dianí v rezorte prišiel do Štúdia TA3 diskutovať bývalý minister spravodlivosti Viliam Karas.
„Vládu Roberta Fica by som oznámkoval známkou nedostatočný. Teda neprospel,“ začal zostra exminister. „Myslím si, že vláda neobstála v teste budovania právneho štátu. Hlavným dôvodom je, ako pristúpili k výkonu moci. Rozkladajú inštitúcie, ignorujú procesy, skracujú procesy, vytláčajú opozíciu,“ kritizuje Karas.
Opozícia počas prijímania nového Trestného zákona hovorila o tom, že nejde ani tak o legislatívny krok, ale skôr o spôsob, ako sa vláda snaží pomôcť „svojim ľuďom“. Karas sa domnieva, že opozícia sa v kritike nemýlila.
„Ten spôsob, akým svetlo sveta uzrel text novely Trestného zákona, kde sa autorstvu nechcelo priznať ani samotné ministerstvo, kde sa k nemu hlásil osobne Tibor Gašpar, kde neskôr prenikal šum, že pochádza od viacerých advokátov, je znakom, že prioritou vlády bola ochrana záujmov konkrétnych osôb,“ myslí si Karas a dodáva, že si želá, aby premiér pristúpil rovnako razantne k téme zdravotníctva.
Exminister kritizuje, že v dôsledku prijatia novej trestnej legislatívy ostalo mnoho rôznych skutkov v „sivej zóne“. Teda nedajú sa postihovať, keďže nie sú trestným činom, ani priestupkom. „Novela Trestného zákona nešla ruka v ruke s novelou priestupkového zákona,“ hovorí Karas. Do parlamentu návrh zmien v priestupkovom zákone mieri vraj až teraz, no podľa bývalého ministra je veľa bodov v ňom na hranici ústavnosti.
Karas tvrdí, že počul o mnohých prípadoch z praxe, v ktorých ľudia zvažovali vykonanie nejakého podvodu. „Veď do 750 000 eur im nič nehrozí. Nesmie sa tu nastaviť atmosféra, že sa oplatí podvádzať,“ dodal Viliam Karas.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.