LAŠŠÁKOVÁ: MILANOVÁ JE AKO MINISTERKA POMALÁ, LEBO SI NEVIE NIČ PRESADIŤ
Ľubica Laššáková: Z celkového jej politického výkonu mám pocit, že rezort doslova na ňu 'spadol'. Nemá žiadny politický výtlak v koalícii, neopiera sa o podporu premiéra a nie je schopná presadiť záujmy rezortu v čase pandémie, hoci ľudia v tejto oblasti najviac trpia.
Súčasná situácia v kultúre a nedostatočná pomoc, ktorú v čase pandémie dostáva, odráža amaterizmus vlády Igora Matoviča (OĽANO). Myslí si to bývalá ministerka kultúry, v súčasnosti opozičná poslankyňa a členka strany Hlas-SD Ľubica Laššáková. V hodnotení prvého roku vlády v oblasti kultúry poukazuje na rozpačité pôsobenie samotnej ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽANO).
„Objektívne treba povedať, že v kritickom čase, keď zúri pandémia a nevyhnutne sa sanujú iné hospodárske priority v živote krajiny, sa kultúra dostáva do úzadia. Práve v oblasti kultúry a kultúrneho priemyslu však jasne vidieť, že vláda zlyháva v celkovej pomoci, ktorá je pomalá, slabá a komplikovaná,“ komentovala Laššáková nespokojnosť sektora s doterajšou pomocou štátu. Exministerka naznačuje, že svoj podiel viny na situácii je spôsobený aj samotnou osobou na čele rezortu kultúry - ministerkou Milanovou. „Z celkového jej politického výkonu mám pocit, že rezort doslova na ňu 'spadol'. Nemá žiadny politický výtlak v koalícii, neopiera sa o podporu premiéra a nie je schopná presadiť záujmy rezortu v čase pandémie, hoci ľudia v tejto oblasti najviac trpia,“ uviedla Laššáková. Ako príklad uvádza uznesenie Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá zo septembra 2020, na základe ktorého mala ministerka iniciovať vytvorenie nadrezortného orgánu, ktorý by sa postaral o zvýšenie a zintenzívnenie pomoci pre oblasť kultúry a kreatívneho priemyslu. „Pani ministerka opatrenie nespochybnila, na vláde ho však presadiť nedokázala,“ pripomenula Laššáková.
Zásadné zlyhania Milanovej vidí pri koncipovaní plánu obnovy, do ktorého nedokázala presadiť pomoc ľuďom pracujúcim v kultúrno-kreatívnom priemysle. Prácu svojej nástupkyne vníma skôr v rovine politického marketingu na sociálnych sieťach než v reálnom výkone. „Upozorňuje na to aj umelecká obec a ľudia pracujúci v kultúrno-kreatívnom priemysle. Jej pomoc je oneskorená, pomalá, nedostatočná. Výzvy sa preto často míňali účinku,“ bilancuje opozičná poslankyňa. Za svetlú výnimku považuje poslednú vyhlásenú výzvu na pomoc neziskovému sektoru v kultúre. „Má svoju logiku a môže pomôcť kultúre,“ konštatuje Laššáková. Upozorňuje však, že rezortu pod vedením Milanovej chýba jasné stanovenie priorít okrem plnenia „korona pomoci“. Na rozpracovaný koncept zákona ústavnej ochrany novinárov hľadí exministerka s veľkými otáznikmi. Jasnejšou je podľa nej, naopak, snaha strany OĽANO, ku ktorej Milanová politicky patrí, ovládnuť prostredníctvom pripravovanej novely zákona RTVS.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.