PREZIDENT IVAN GAŠPAROVIČ OSLAVUJE 80 ROKOV

Lenka Mayerová: Ivana Gašparoviča politika ani vysoké politické posty nezmenili, zachováva si svoju tvár, ľudskosť, nadhľad i humor.

Foto EXTRA PLUS/ARCHÍV
Dátum 27.03.2021

Na Slovensku bol ako jediný zvolený za prezidenta na dve volebné obdobia po sebe. Narodil sa 27. marca 1941 v Poltári. Od roku 1990 pôsobil ako generálny prokurátor ČSFR, a to do roku 1992, keď ho zvolili za predsedu Slovenskej národnej rady. Zaujímavé je, že na tomto poste zostal aj po páde Mečiarovej vlády v roku 1994 a bol tak historicky prvým opozičným predsedom parlamentu. Vo funkcii vydržal až do nových volieb v roku 1998, hoci HZDS malo menšinu, pričom bol posledný predseda SNR a zároveň prvý predseda NR SR. Spolupracoval aj na vzniku Ústavy SR. Po odchode z HZDS v roku 2002 založil Hnutie za demokraciu a stal sa jeho predsedom.

Vážený pán prezident, dovoľte mi v mene redakcie Extra plus, ale aj v mene našich čitateľov zablahoželať Vám k Vášmu životnému jubileu. Posielame Vám najväčší balík zdravia, šťastia, pohody, spokojnosti a radosti zo života. Ďakujeme, že ste a ďakujeme, že ste spolu s nami.

 

Lenka Mayerová a kolektív Extra plus

ČÍTAJTE TIEŽ: FICO GRATULUJE PREZIDENTOVI GAŠPAROVIČOVI 

Slovenský bohém

Vo svojej podstate má národnú a sociálnu orientáciu. Nikdy nepodliehal tlaku politickej pravice a pri výkone funkcie sa riadil svojím svedomím, ako mu to ukladala ústava. V rozhodnutiach býval nekompromisný, ale spravodlivý. A taký ostal počas svojho celého života. Politika a vysoké politické posty ho nezmenili. Po celý svoj život si zachováva svoju tvár a mimoriadnu ľudskosť. Hoci bol najvyšším ústavným činiteľom Slovenskej republiky, precestoval celý svet a stretol sa s najvyššími štátnikmi našej planéty, zostal skromný, s obrovskou dávkou nadhľadu i rozhľadu, zachovávajúci si svoj netypický humor, ktorý nie vždy každý chápe, no mne vždy konvenoval. Profesor Mistrík, ktorý už, žiaľ, nie je medzi nami, o ňom hovorieval: Ivan, to je taký slovenský bohém v tom najlepšom zmysle slova, toho sa držte.

Spomínam si na naše prvé stretnutie. Vyhodil ma z rokovacej sály parlamentu, a nielen to, prerušil rokovanie, vybehol na chodbu a celkom slušne mi vyčistil žalúdok: počas rokovania NR SR vraj nesmiem byť v sále. Bola som mladá začínajúca redaktorka Slovenskej televízie, parlamentná spravodajkyňa, a on predseda NR SR. Nechcel si nechať vysvetliť, že som bola v živom vysielaní. Celý čas sa tváril veľmi vážne a ja som mu uverila, že sa na mňa hnevá. No nakoniec nezaprel svoj zmysel pre humor a prezradil mi, že to nahnevanie až tak vážne nemyslel. Bolo to v roku 1997 a odvtedy sa naše cesty už nikdy nerozišli, stretávame sa doteraz. Je mimoriadne príjemným spoločníkom, učiteľom i poradcom a nesmierne si cením, že nikdy nechýba pri nijakej udalosti, ktorú pripravuje Extra plus či Mayer media. Zažili sme spolu obdobie, keď ho Vladimír Mečiar vyhodil z HZDS a on sa z najvyšších politických postov vrátil naspäť na Univerzitu Komenského a začal opäť učiť. Nejeden raz sme tam viedli spoločné diskusie, akým smerom pôjde ďalej Slovensko.

Na aktívnom dôchodku

V pamäti mi azda najsilnejšie rezonujú dva momenty. Prvý bol, keď mi so zármutkom v hlase povedal, že po odchode z HZDS zistil, kto je a kto nie je priateľ, koľkí ľudia sa vyfarbili. Druhý moment sa týkal informácie, že pôjde kandidovať na post hlavy štátu. Neverila som, že to myslí vážne. A predsa len v roku 2004 kandidoval na funkciu prezidenta a 17. apríla 2004 v druhom kole priamych volieb zvíťazil. Ako svojho prezidenta si ho vybralo 1 079 592 voličov. Porazil svojho súpera Vladimíra Mečiara, pre ktorého sa ich rozhodlo 722 368. Týmto víťazstvom spôsobil Vladimírovi Mečiarovi najťažšiu porážku v jeho politickej kariére. Slávnostná inaugurácia bola 15. júna 2004. Bolo to pre mňa neuveriteľné, že to dokázal, pretože, keď som to z jeho úst počula prvý raz, na malý moment som zapochybovala, či sa to podarí. Ale áno, vyšlo to a ja sa teším, že sme boli pri tom. Prešlo päť rokov jeho funkčného obdobia a rozhodol sa, že opäť zabojuje nielen o post hlavy štátu, ale aj za Slovensko. Tento raz súperil s Ivetou Radičovou, ktorá vznik Slovenskej republiky nechcela, ale kandidovať za prezidentku nechceného štátu sa jej zrazu nehnusilo. Slováci o jeho druhom víťazstve rozhodli 4. apríla 2009. V druhom kole prezidentských volieb získal 1 234 787 hlasov, Iveta Radičová za ním zaostala o vyše 11 percent hlasov, keďže ju podporilo len 988 808 voličov. Na tú víťaznú volebnú noc isto nik zo zúčastnených nezabudol, pretože v roku 2009 sa rozhodovalo o ďalšom smerovaní štátu. Po dvoch funkčných obdobiach odišiel do aktívneho dôchodku, stretáva sa s domácimi, ale aj zahraničnými politikmi, prezidentmi, veľvyslancami, novinármi, ale aj s bežnými ľuďmi, s ktorými nestratil kontakt, pretože sa mu nikdy nestalo, aby sa odtrhol od reálneho života. Najslovenskejší a najúspešnejší prezident SR J. E. Ivan Gašparovič 27. marca 2020 oslavuje 80. narodeniny.

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.