PRIEŤAHY PRI VOĽBE ČLENOV RADY STVR
Sporné nominácie exministra kultúry Daniela Krajcera a bývalého predsedu Rady RTVS Igora Galla si podľa Machalu musí Hlas vydiskutovať so Smerom a SNS, ktoré voči nim majú výhrady. „Pán Krajcer bol viac-menej autorom vzniku Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), vlastne likvidácie Slovenskej televízie, čo my sme teraz ako keby vrátili naspäť, takže je to taký paradox,“ hovorí Machala a dodáva, že podľa ministerstva kultúry by nebolo vhodné, aby práve niekto, kto zlikvidoval Slovenskú televíziu, sedel v Rade Slovenskej televízie a rozhlasu.
„Komentovaný prehľad dezinformácií týždňa pripravil technologický novinár Martin Hodás,“ zaznieva pravidelne z Rádia Slovensko. Kto je napokon povolanejší vyvracať na pôde verejnoprávneho média hoaxy, dezinformácie a konšpirácie, ak nie redaktor z denníka Sme, kráčajúci v šľapajach Davida Púchovského?
Už letmý pohľad na spravodajstvo STVR vyvoláva, vzhľadom na výsostný priestor venovaný protagonistom opozície, isté rozpaky. Divák a poslucháč však musí byť pripravený na všetko. Aj na reláciu Overovňa, ktorú pre Rádio Slovensko pripravuje tandem Martin Hodás a Petra Strižková, majiteľka špeciálnej Ceny Nadácie otvorenej spoločnosti za príspevok z rubriky Príbeh na týždeň pod názvom Homofóbia v nás. Treba ešte dodať, že Hodás sa intenzívne zaoberá hoaxmi aj vo vlastnom projekte Na druhom brehu. „Spravodajstvo zo slovenskej dezinfoscény. Zistite, čomu verí váš sused, čo práve čítajú vaši rodičia, aké je pozadie manipulátorov a spoznajte ich praktiky,“ predstavuje svoje zámery na FB stránke projektu.
Komentovaný súhrn dezinformácií
„Evergreenom medzi konšpiráciami je teória o útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku,“ nepýta sa, ale informuje redaktorka Strižková. Pretože to vie, rovnako ako Hodás, ktorého pozornosti neunikol ani splnomocnenec vlády Peter Kotlár, ten podľa neho v správe o prešetrovaní pandémie zopakoval celé priehrštia hoaxov o vakcínach.
Propagandistickému vyzneniu relácie nahráva aj Strižkovej dikcia umelej inteligencie, ktorá dokonale korešponduje s povahou jej otázok. „Po prvé, správa podporuje názor, že vakcinácia môže zmeniť ľudskú DNA. A po druhé, splnomocnenec Kotlár odporúča vláde stopnúť očkovanie vakcínou mRNA, lebo je to podľa neho biologická zbraň. Obe tieto tvrdenia sú z kategórie hoaxov,“ predostiera redaktorka ako fakt. „Vakcína obsahuje len tie zložky vírusu, ktoré dáva telu pokyny na tvorbu rovnakej bielkoviny, aká je na povrchu koronavírusu. A tá je zodpovedná za imunitnú odpoveď,“ argumentuje Hodás tisíckrát prevareným výrokom epidemiologičky Zuzany Krištúfkovej z roku 2020. Ďalej upozorňuje na dôležitosť rozlišovania medzi skutočnými a tzv. falošnými autoritami, rovnako aj medzi nejednotnými uzávermi vedeckých štúdií. Pre bežného človeka je podľa jeho slov dôležité, čo hovorí vedecký konsenzus. „A ten je v tomto prípade jasný – mRNa vakcíny sú bezpečné, zachránili milióny životov a raz zrejme budú na rovnakom princípe zachraňovať životy aj pred inými ochoreniami,“ vysvetľuje rozhlasovým poslucháčom novinár.
Návrat k Dňu pestrosti
Redaktorka najprv vykreslí aktivitu učiteľky trenčianskeho gymnázia ako nevinný spomienkový akt na obete teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave. „Pred dvoma rokmi zradikalizovaný mladík zastrelil dvoch mladých mužov z LGBTI+ komunity,“ pripomína. „Útoky na školu boli také silné, že gymnázium podujatie zrušilo,“ konštatuje a pýta sa, kde je v tejto kauze hoax. „Zástupcovia politickej krajnej pravice začali šíriť dezinformácie, že škola šíri nejakú progresívno-liberálnu LGBTI ideológiu,“ objasnil odborník na hoaxy z denníka Sme, podľa ktorého bola profesorka po zverejnení internej komunikácie so žiakmi vystavená nenávistným prejavom na sociálnych sieťach. „V skutočnosti išlo len o snahu o dobrovoľný prejav solidarity pri výročí tragickej udalosti. Nič viac.“
Žiadne zmeny v STVR
Kým hlavní hrdinovia večerného spravodajstva žiadajú od Ústavného súdu posúdenie ústavnosti zákona o STVR, ktorý vstúpil do platnosti v júli, predstavitelia koalície sú v tomto médiu naďalej podprahovo vykresľovaní ako nepriatelia štátu. Opozícia, ktorej RTVS robila pred prezidentskými voľbami, ale aj pred voľbami do Európskeho parlamentu PR nevídaných rozmerov a na zvyšovaní preferencií najväčšej parlamentnej opozičnej strany participuje naďalej už ako STVR, si zatiaľ nemusí robiť vrásky. Najmä pri paradoxnej podpore z radov koaličného Hlasu, ktorý podľa generálneho tajomníka služobného úradu MK Lukáša Machalu svojimi kontroverznými nomináciami brzdí vznik konečnej podoby Rady STVR.
„Ministerstvo (kultúry) vymenovalo v zmysle zákona do konca júla štyroch členov Rady Slovenskej televízie a rozhlasu,“ uviedol Machala v relácii Na palete s tým, že Národná rada mala povinnosť zvoliť najneskôr na septembrovej schôdzi päticu odborníkov z oblasti práva, ekonómie, informačných technológií plus televízneho a rozhlasového vysielania. To sa však doteraz nestalo. Odďaľovanie tohto kroku pritom súčasnému manažmentu a všetkým zamestnancom televízie a rozhlasu podľa Machalu komplikuje prípravy na ďalší rok.
„Jednako programová štruktúra, ale aj rozpočet musí byť v dostatočnom predstihu na to, aby sa rozkrútilo celé to výrobné koleso, aby sa jednotlivé programy mohli začať vyrábať,“ vysvetľuje a dodáva, že technologický proces výroby je veľmi zložitý a niekedy môže trvať celé mesiace. Prieťahy pri voľbe členov rady podľa neho ukrojili päť až šesť mesiacov z výrobného procesu na ďalší rok. „Ja si osobne myslím, že to nie je šťastné riešenie. Ľudia sú oprávnene nahnevaní, aj nás sa pýtajú – načo ste teda robili nový zákon o Slovenskej televízii a rozhlase, keď sa viac-menej nič nedeje? A musím im dať za pravdu. Naozaj sa nič nedeje,“ hovorí Machala. Zdôrazňuje, že primárne musí byť zvolená rada, tá si musí následne zvoliť predsedu a podpredsedu, v ďalšom kroku majú dať výzvu na zvolenie generálneho riaditeľa, čo ešte zďaleka nie je koniec celej anabázy. „Keď to vidím veľmi optimisticky a náhodou sa podarí v decembri navoliť piatich členov rady, tak nový generálny riaditeľ môže byť zvolený najskôr koncom januára.“
Sporné nominácie exministra kultúry Daniela Krajcera a bývalého predsedu Rady RTVS Igora Galla si podľa Machalu musí Hlas vydiskutovať so Smerom a SNS, ktoré voči nim majú výhrady. „Pán Krajcer bol viac-menej autorom vzniku Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), vlastne likvidácie Slovenskej televízie, čo my sme teraz ako keby vrátili naspäť, takže je to taký paradox,“ hovorí Machala a dodáva, že podľa ministerstva kultúry by nebolo vhodné, aby práve niekto, kto zlikvidoval Slovenskú televíziu, sedel v Rade Slovenskej televízie a rozhlasu.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.