ROMAN STOPKA: POCTIVÁ PRÁCA JE NA SLOVENSKU ZNEVAŽOVANÁ

Roman Stopka, predseda politickej strany Práca slovenského národa, PSN: Na Slovensku médiá oslavy sviatku práce dehonestujú a označujú ho za komunistický prežitok, neuvedomujúc si jeho pôvod, či význam slova práca, ktorou sa zatiaľ stále živí väčšina obyvateľov tejto planéty.

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 01.05.2023

Na Slovensku sme zvyknutí, že 1. máj je sviatok práce a pripomína si ho takmer celý svet. Slováci si aj tento rok pripomínajú oslavu sviatku práce slovenského národa. Sviatok práce oslavujú ľudia vo viac ako 80-tich krajinách po celom svete. Prvý máj nie je však len Sviatkom práce, ale má aj cirkevný rozmer. Pre veriacich katolíckej cirkvi je dňom liturgickej spomienky na svätého Jozefa robotníka, patróna pracujúcich. Kňazi v kázňach spravidla pripomínajú význam a hodnotu práce, prostredníctvom ktorej človek napĺňa Božiu výzvu o využívaní darov zeme, ako to uvádza starozákonná Prvá kniha Mojžišova. Sviatok práce má korene v boji Američanov za osemhodinový pracovný čas. Masové demonštrácie za kratší pracovný čas sa začali 1. mája 1886 v Chicagu a skončili sa o niekoľko dní násilným zásahom polície. Robotníci si však kratší pracovný čas nakoniec vydobyli a na pamiatku ich boja potom Zakladajúci kongres II. Internacionály v Paríži v roku 1889 stanovil 1. máj za medzinárodný Sviatok práce. 

Znevažovanie poctivej práce

Na Slovensku médiá oslavy sviatku práce dehonestujú a označujú ho za komunistický prežitok, neuvedomujúc si jeho pôvod, či význam slova práca, ktorou sa zatiaľ stále živí väčšina obyvateľov tejto planéty. Na Slovensku pôsobí politická strana s názvom Práca slovenského národa (PSN), ktorá má vo svojom programe pevne zakotvené hodnoty spájajúce sa práve s poctivo pracujúcimi ľuďmi. A práve pri tejto príležitosti Sviatku práce blahoželá predseda PSN Roman Stopka všetkým k ich sviatku. „Žiaľ na Slovensku je poctivá práca znevažovaná a vyhýbanie sa práci je podporované. Ten čo tvoril pre štát, aj ten čo ešte tvorí, dostáva neraz za vykonanú prácu menej, než ten čo je odkázaný z vlastnej viny a bez pracovných zásluh, na sociálnu podporu. Lojálnosť pracujúceho sa necení, ale pred drzou bezočivosťou prospechára štát cúva. Vládna moc tak viac preferuje ukričanú požadovačnosť a prospechárstvo, než poctivú prácu lojálneho občana“, uviedol predseda PSN Roman Stopka. 

PSN podporuje štvordňový pracovný týždeň

Dnes je mimoriadne aktuálna téma štvordňového pracovného týždňa. Politická strana Práca slovenského národa (PSN) navrhovala už v roku 2015 v svojej programovej vízii pre Slovensko skrátiť pracovný týždeň na štyri dni a preto podporuje zavedenie skráteného pracovného týždňa. "V prípade možnosti priameho vplyvu našej politickej strany v zákonodarnom zbore ho budeme presadzovať. Naše stanovisko je podmienené presvedčením, že človek má právo na väčšie množstvo času oslobodeného od práce na zabezpečenie dôstojného života pre seba i svoju rodinu. Kybernetizácia spoločnosti už na to vytvorila predpoklady. Podľa našich pozorovaní je úroveň automatizácie i robotizácie vhodných procesov, povedzme, v oblasti vývoja, získavania surovín, postupov výroby, služieb, riadiaceho procesu súkromného či štátneho aparátu na takej úrovni, že toto skrátenie pracovného času umožňuje bez nežiaducich strát. Navyše, svojimi kapacitami a efektívnosťou práce presahuje potrebu produkcie natoľko, že možno vývoj dokonca súbežne smerovať aj na šesťhodinový pracovný deň. Prekážky v realizácii takého projektu spočívajú vo filozofii štátneho zriadenia. Kým demokratický štát, zameraný na rast životnej úrovne a skvalitňovanie života svojho obyvateľstva, môže mať mimoriadny záujem na takomto stave, tak štáty zamerané na prospech a zisky veľkopodnikateľov a im zodpovedajúcich štruktúr sa budú takémuto rozhodovaniu brániť. Nastolenie stavu je potrebné dôsledne pripraviť nielen z hľadiska samotnej práce, ale aj pozície vytvorenia rozsiahlych príležitostí na pozitívne využívanie takto získaného voľného času, aby sa rozvinuli doposiaľ skryté zdroje tvorivosti“, uzavrel svoje vyjadrenie k  Sviatku práce, predseda politickej strany Práca slovenského národa (PSN) Roman Stopka.   

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.