S DYNAMIKOU V TELE
V športe platia zásady slušnosti, zodpovednosti, disciplíny a chlapskej cti
Na fungovanie potrebuje športovú halu s rozmermi štyridsaťkrát dvadsať metrov, ľahkú hokejku, dutú plastovú loptičku, dve bránky a dva tímy. Pri štandardnom zápase sa pohybuje na ihrisku päť plus päť hráčov a dvaja brankári, ktorí nemajú hokejku a loptičku chytajú holými rukami i vlastným telom. Hrá sa na tri tretiny po dvadsať minút čistého hracieho času. Reč bude o florbale, florbalkách, slovenských florbalistoch a mladých florbalových talentoch.
Švédsky rozkvet
Patrí medzi pomerne mladé športy, no jeho popularita v mnohých európskych krajinách rýchlo rastie. Hoci analogické športy boli známe v mnohých kútoch sveta, predchodca súčasného florbalu podľa všetkého vznikol v americkej Minnesote. Povráva sa, že robotníci tamojšej továrne na plasty si z dlhej chvíle vyrobili z plastu hokejky a krátili si čas tak, že nimi naháňali loptičky. Dnes možno ťažko povedať, čo je na tom pravdy, továreň však okolo roku 1958 skutočne začala produkovať plastové hokejky – florbalky značky Cosom. Nová kolektívna hra dostala meno floorhockey a čoskoro sa rozšírila nielen po celých Spojených štátoch, ale prenikla aj do Kanady. Skutočný rozkvet ju však čakal až vo Švédsku, kde si ňou krátili čas predovšetkým hokejisti počas letného obdobia. Švédi si hru mimoriadne obľúbili a už v roku 1979 založili združenie jej milovníkov. Mimochodom, práve táto severská krajina má dnes najviac registrovaných florbalistov na svete a stále udáva smer vo vývoji florbalu. Azda preto sa za jeho kolísku tradične považuje Škandinávia. S masívnym rozvojom hry v 70. rokoch bolo zjavné, že potrebuje pevné pravidlá. Tie sa zjednotili v roku 1986, aj zásluhou vzniku Medzinárodnej florbalovej federácie (IFF), ktorú založili Švédi, Fíni a Švajčiari. Dnes má pod svojimi krídlami 65 krajín. V roku 1998 sa súčasťou IFF stala aj Slovenská republika. Táto dynamicky sa rozvíjajúca kolektívna hra mala ambíciu stať sa olympijským športom už na OH v Tokiu v roku 2020.
Iný ako politika
Na Slovensku sa tomuto dnes už masovo obľúbenému športu nevenujú len žiaci či dorastenci, ale SR má vlastnú extraligu a reprezentáciu juniorov, žien i mužov, ktorá našu vlasť reprezentuje na svetových šampionátoch. Nebolo to inak ani na sklonku minulého roka v lotyšskej Rige, kde sa konali MS vo florbale. A práve piati slovenskí reprezentanti pôsobia vo florbalovom klube AS Trenčín, ktorý som nedávno navštívila. Neskromne poviem, že sa považujem za ostrieľanú redaktorku na politickom hracom poli, ale to florbalové bolo pre mňa poľom neprebádaným, na ktoré som vstupovala len s teoretickými vedomosťami a neistotou. Odľahčením možno bolo, že sa mi vynorili spomienky na začiatok mojej novinárskej kariéry, keď som sa venovala športovej novinárčine. V športe je to totiž iné ako v politike. Tam našťastie platia zásady slušnosti, zodpovednosti, disciplíny a chlapskej cti. A tú bolo cítiť aj v Trenčíne.
Najmladší hráč extraligy
Stretli sme sa večer niečo viac ako hodinu pred začiatkom tréningu. Jedným z dôvodov boli slovenskí reprezentanti, ale ďalší bol ten, že AS Trenčín získal najmladšiu posilu v mužskom extraligovom tíme. Tréner mužov Juraj Matejka a juniorov Peter Klapita vzali do svojich mužstiev talentovaného, iba šestnásťročného hráča Mateja Stopku, ktorý svoju športovú dráhu začínal u starších žiakov v ŠK 1. FBC Trenčín. V súčasnosti už druhú sezónu pôsobí v AS Trenčín. „Pri prestupe som sa trochu obával, či ma kolektív mužov ako mladého športovca vezme medzi seba. Chalani v tíme ma však prijali pozitívne, mnohí z nich mi ochotne radia, ako sa presadiť, ako zlepšiť streľbu, nahrávky, pozíciu. Ich rady sú pre mňa cenné,“ hovorí Matej Stopka. Na svojom drese nesie číslo 70 a vybral si ho podľa svojho švédskeho vzoru Kima Nilssona. Na moju otázku, prečo sa nerozhodol pre futbal alebo hokej, odpovedá veľmi pohotovo, že na florbal padla voľba najmä z ekonomického hľadiska. „Nakoniec som sa v ňom našiel. Výborne zlepšuje kondíciu, má dynamiku a pri pohybe zapájam celé telo,“ hodnotí výhody florbalu najmladší hráč AS Trenčín. „Aj keď som v tíme krátko, dá sa povedať, že sme väčšinou zohratí, ale z času na čas mi dajú pocítiť, že som najmladší. Je to len tím, že muži sú omnoho skúsenejší, starší, vyšší, silnejší. V tíme máme ešte o dva roky odo mňa starších juniorov Ondreja Kusendu, Patrika Mišáka a Martin Žiačeka, ktorí sú veľmi talentovaní. Je pre mňa obrovská skúsenosť dostať sa ako šestnásťročný do mužskej extraligy. Málokomu sa to podarí a málokedy sa stane, že tréneri postavia takých mladých hráčov na zápasy. Začala sa sezóna a ja som zatiaľ nastúpil vo všetkých extraligových zápasoch. Je to motivujúce. Urobím maximum, aby som dokázal skĺbiť mužskú, juniorskú extraligu a školu. Vnímam to ako veľmi pozitívny začiatok florbalovej kariéry.“
Chýbajúci marketing
Samozrejme, ak niekto vloží toľko energie a dokáže poctivo trénovať každý deň, má aj očakávania. A tie má aj Matej Stopka. „Rád by som sa dostal do juniorskej alebo mužskej reprezentácie a neskôr by ma lákalo hrať v zahraničí – v ČR, vo Švajčiarsku alebo v severských krajinách. Najväčším úspechom by bol môj najobľúbenejší švédsky klub Falun. Je na škodu, že sa na Slovensku florbalu venuje málo pozornosti. Česi, ktorí vstúpili v roku 1993 do IFF, investujú peniaze do rozvoja, ale aj do marketingu, tento šport má u nich väčšiu tradíciu. Vyskúšal som v ČR dvakrát Rookie Camp, ktorý vedie úspešný florbalista a tréner David Podhráský (TJ JM Chodov). Bola to neuveriteľná skúsenosť. Bol som v campe jeden týždeň, ale za ten čas som od trénerov dostal rady, ktoré mi poslúžia po celý život.“
Matejkov freestyle
Na sklonku minulého roka zažil Matej atmosféru MS vo florbale v lotyšskej Rige a z tribúny sledoval našich reprezentantov, s ktorými dnes hráva. Jedným z nich bol aj tréner a hráč AS Trenčín Juraj Matejka, ktorý od piatich rokov aktívne hral hokej. Keď mal dvadsaťdva, prišlo zranenie chrbtice a musel sa s hrou rozlúčiť. „Naša rodinná firma postavila zo súkromných zdrojov športové centrum na Ostrove v Trenčíne, kde sa hrával najmä bedminton. Neskôr sme halu rozšírili, aby sa mohol u nás hrávať florbal. Po mojom zranení, keď som sa už nemohol venovať hokeju, to bola pre mňa príjemná zmena. Florbal sa stal adekvátnou náhradou a som mu verný už dvanásť rokov,“ vraví s úsmevom Juraj Matejka. Pomerne rýchlo sa vypracoval do slovenskej reprezentácie a tí, ktorí sledujú florbal, mi iste dajú za pravdu, že nikto nevie dávať také majstrovské góly (freestyle) na Slovensku ako Juraj Matejka. Pre divákov sú jeho strely do bránky neobyčajne pekné, zaujímavé, pre brankára nečakané a najmä ťažko chytiteľné. Tento parádny kúsok predviedol aj na MS v Rige. „Šampionát bol mimoriadne vydarený a mrzí ma, že nás v zápase s Nórmi delil od postupu jediný gól,“ hodnotí ostatný šampionát. Svoje reprezentačné skúsenosti však odovzdáva tímu AS Trenčín, ktorý začal sezónu úspešne a v extraligovej tabuľke mu patrí druhé miesto. Zaujíma ma, čo ho viedlo vziať do tímu iba 16-ročného hráča. „Náš najmladší hráč Matej Stopka má výbornú techniku, veľké odhodlanie a neuveriteľnú disciplínu, pretože trénuje každý deň a to ho posúva rýchlo dopredu. Je dôležité pustiť medzi nás mladších hráčov, pretože títo chalani už vyrastali na florbale a prinášajú so sebou ‚drive‛. Okrem toho talentovaným hráčom treba dať šancu.“
Priekopník v českej extralige
Priestor dostávajú mladí hráči práve preto, že si veľmi dobre počínajú aj v juniorskej lige, ktorú vedie ďalší úspešný slovenský reprezentant a profesionálny hráč (florbal je jeho živobytím) Peter Klapita, ktorému fanúšikovia nepovedia inak ako Pešek. Juniorský tréner AS Trenčín v minulosti pôsobil v dvoch českých extraligových tímoch, ale aj vo švajčiarskom mužstve. Ako prezradil, nikdy nemal vzťah k futbalu alebo hokeju. Skôr ho zaujímali iné loptové športy a keďže bol florbal netradičný, získal si ho. „V prvom momente to bola pre mňa zábava, nadchol som sa a ostalo mi to dodnes. Ak si raz florbal obľúbite, už pri ňom ostanete. Je to veľmi špecifický šport a preto má uzavretú komunitu ľudí, ktorá ho považuje za špecialitku,“ hovorí s nadšením v hlase. Jeho prvé dotyky s florbalom sa začali v trinástich rokoch na základnej škole v Žiline. Po strednej škole odišiel študovať do Ostravy, ale florbalu sa venoval naďalej. A to až do takej miery, že sa stal slovenským priekopníkom v českej extralige, kde pôsobil päť sezón. To sa zatiaľ ani jednému Slovákovi nepodarilo. Pešek má na svojom konte viac ako päťdesiat medzinárodných štartov a dnes svoje skúsenosti využíva spolu s Jurajom Matejkom ako tréner i hráč AS Trenčín. „Považujem za správny krok, že sme sa začlenili do Asociácie športov v Trenčíne a náš florbalový tím tak dostal nádych veľkého športového klubu. Teší ma, že sme navyše dali šancu mladým talentom v mužstve, pretože tí dokážu posunúť celý tím dopredu. Mladá generácia je dnes už úplne inde. Bol by som rád, aby ich šport vychovával k zodpovednosti. Najdôležitejšia je však disciplína, tú treba budovať. Ak niekto mešká na tréning, dostane za každú minútu 20 klikov a tak nemáme problém s presnosťou. Nakoniec, vzdávame tým úctu kolektívu ako celku,“ hovorí Peter Klapita.
Florbal ma dostal
Súhlasím s Peškom, že mladá generácia je dnes už inde s dôvetkom, že zlenivela. Presvedčila som sa, že florbal je naozaj dostupný širokým masám, pretože nezaťaží peňaženky rodičov: stačí im kvalitná halová obuv a florbalky deti zvyčajne dostanú od klubu. Pred odchodom na tréning mi ešte Matej povedal, že je pre neho nepochopiteľné, prečo dnes jeho vrstovníci lipnú na sociálnych sieťach. „Dnes sú mnohí v začarovanom kruhu: prídu zo školy, tašku hodia do kúta, sadnú si za počítač, večer idú spať a ráno zasa do školy. Musia si uvedomiť, že záležitosti na sociálnych sieťach nie sú podstatné pre život. Cez šport môžete spoznať veľa ľudí a precestovať celý svet,“ uzatvára naše rozprávanie. Jeho záverečné slová by pre mladých mohli byť výzvou na zmenu svojho života, pretože ak dokážeme zmeniť samých seba, tak dokážeme zmeniť aj Slovensko. Vymeňte cez víkendy nákupné centrá za návštevu florbalového zápasu, haly sú dosť veľké pre fanúšikov a vstup je voľný. Vďaka divákom budú tribúny žiť a vy tiež. Vyskúšala som to aj ja. V ŠH Elán v Bratislave som si vychutnala extraligový zápas Lido Bratislava verzus AS Trenčín. Mojich respondentov z reportáže som zrazu videla na hracom poli, pri dynamickej hre. Florbalisti spod Trenčianskeho hradu vyhrali 10:5 a práve v Bratislave strelil svoj prvý extraligový gól Matej Stopka. Atmosféra bola, ako sa hovorí, „kúlová“, takú na politickom poli nezažívam. Jednoducho, florbal ma dostal. A myslím, že nielen mňa, ale aj Extra plus, veď byť športový a férový je „trendy“. Dajme šancu mladým slovenským športovcom, z ktorých práve vďaka športu môže vyrásť zdravá, disciplinovaná, férová a tímová generácia, ktorá posunie Slovensko iným, lepším smerom.
Fotogaléria
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.