SCHMÖGNEROVÁ: PRIORITOU HEGEROVEJ VLÁDY JE LEN OBRANA, MATOVIČ PARTNEROV VYDIERA!

Bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová si nemyslí, že návrh štátneho rozpočtu, aký predstavil Igor Matovič je zodpovedný. Kritizuje podfinancovanie zdravotníctva a upozorňuje na to, že Slovensko prispieva do NATO viac ako Česko, Španielsko, Luxembursko či Slovinsko.

Foto tasr/tomáš halász
Dátum 27.10.2021

Bývalá ministerka financií prvej Dzurindovej vlády Brigita Schmoögnerová sa vo svojom blogu vyjadrila k návrhu štátneho rozpočtu, ktorý pred niekoľkými dňami predstavil minister financií Igor Matovič. Označil ho za zodpovedný hotujúc sa, že ním zmení Slovensko.

"Zodpovedným rozpočet 2022 nazval Matovič preto, lebo zakotvuje zníženie deficitu verejnej správy oproti roku 2021 z predpo­kladaných 7,92 % na 4,94 %. Ak zo schodku v dobiehajúcom roku odpočítame dosah financovania opatrení proti pandémii na úrovni 1,99 % HDP, zníženie schodku iba o jeden bod dáva „analytikom“ za pravdu, že až taký zodpovedný nie je," myslí si Schmögnerová. "Návrh nie je „stabilizujúci“ pre rezorty zdravotníctva, vysokého školstva, pre samosprávy, ktorým nepokrýva náklady s preneseným výkonom štátnej správy, či pre zamestnancov verejného sektora, pre ktorých navrhuje nulový mzdový rast. Je zarážajúce, ako málo rozumie minister financií, akým spôsobom sa financuje zdravotníctvo. Ešte v tomto roku chce Igor Matovič (OĽaNO) viazať platby za poistencov štátu o 232 miliónov, ktoré „vyplatí“, ak bude treba. Inými slovami, akoby zmluvy s nemocnicami a ambulantnými lekármi malo uzatvárať MF SR, a nie zdravotné poisťovne," uvádza.

Ďalšie zníženie platieb štátu za svojich poistencov sa navrhuje na roky 2022 až 2024. Matovič pokračuje v znižovaní platieb štátu napriek známym faktom, že priemerné náklady na liečbu týchto poistencov predstavujú približne 85 eur mesačne. Napriek tomu štát chce hradiť len 31 eur mesačne – na porovnanie, v ČR je to 77 eur. Skrytie pár sto miliónov na dofinancovanie v rezerve vlády nás vracia do situácie konca roka 2021.

"Netreba mať riadne ukončené vysokoškolské štúdium, aby sme pochopili, že permanentne nedofinancované zdravotníctvo permanentne vytvára dlhy. Opakované oddlžovanie nemocníc je toho dôkazom. Naozaj to vytvára „stabilizujúce“ prostredie pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti? Rozvoj v roku 2022 a v nasledujúcich rokoch majú zabezpečiť predovšetkým výdavky hradené zo štrukturálnych fondov EÚ a z plánu obnovy. Kapitálové výdavky financované z domácich prostriedkov predstavujú iba 20%.

Ešte dôležitejšie ako nedostatočné domáce prostriedky na financovanie rozvoja je ich smerovanie. Ak by sme v rozpočte na rok 2022 hľadali priority vlády, dospeli by sme k záveru, že jedinou prioritou sú výdavky na obranu. Výdavky na obranu v roku 2022 sa rozpočtujú na úrovni 1,76 % HDP a v roku 2024 by mali dokonca dosiahnuť 2% HDP. Ctime si záväzky nášho členstva v NATO v miere, ako je to únosné. Rovnaké záväzky majú všetci členovia tejto organizácie, no podľa štatistiky NATO v roku 2019 v % HDP na obranu vydávalo Slovensko 1,74, Česko 1,19, Slovinsko 1,04 a dokonca bohatšie Španielsko 0,92 a najbohatšie Luxembursko iba 0,56," hovorí.

Matovič bude mať podľa exministerky čo robiť, aby koaličných partnerov presvedčil na tri najväčšie reformy vo verejných financiách - výdavkové stropy, dlhová brzda a dôchodková reforma. "Metódu, ktorú na to použil, v hovorovej reči nazývame vydieraním. Pokiaľ totiž koalícia na návrhy týchto troch „najväčších reforiem vo verejných financiách“ nepristúpi, uberie rezortom takmer 700 miliónov eur a zníži deficit zo 4,9 % HDP na 4,3 % HDP. Ešte stále, hádam, platí Ústava SR, podľa ktorej článok 119 hovorí, že o zákonoch rozhoduje vláda v zbore – a nie jeden minister," dodáva Schmögnerová.

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.