STOLTENBERG: AGENDA NATO 2030 - TREBA OČAKÁVAŤ NEOČAKÁVANÉ

NATO musí byť v budúcnosti politicky i vojensky silnejšie a spojenci by mali hovoriť o otázkach bezpečnosti bez ohľadu na to, či sú náročné alebo vyvolajú spory.

Foto AP
Dátum 08.10.2020

BRATISLAVA 8. októbra (SITA/extraplus.sk) - Severoatlantická aliancia (NATO) čelí mnohým výzvam a je potrebné zabezpečiť, aby bola pripravená na všetko, nielen v nadchádzajúcom desaťročí ale aj po tom. Preto je podľa generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga okrem iného dôležité budovať jej odolnosť. Ako počas videohovoru v rámci bezpečnostnej konferencie Globsec Forum 2020 povedal, silné armády potrebujú silné spoločnosti, ktoré sú schopné predísť, vydržať a odraziť čokoľvek. Dôležité sú preto robustné infraštruktúry a systémy, ktoré sú nevyhnutné pre ich fungovanie a spoluprácu. "Odolnosť je v DNA NATO," vyjadril sa Stoltenberg a zdôraznil, že chce u členov aliancie vidieť posilnenie a rozšírenie záväzku k odolnosti.

Hovoriac o agende NATO 2030 pre najbližšie desaťročie Stoltenberg upozornil na to, že treba očakávať neočakávané. Spomenul pritom dianie z ostatných rokov, ako napríklad ruskú anexiu Krymu v roku 2014, vzostup extrémistickej skupiny Islamský štát, konanie Číny v ekonomickej, diplomatickej i vojenskej oblasti či sofistikovanejšie kybernetické útoky, a zdôraznil, že aliancia musí byť pripravená a pokračovať v prispôsobovaní sa meniacemu sa svetu. NATO musí byť v budúcnosti politicky i vojensky silnejšie a spojenci by mali hovoriť o otázkach bezpečnosti bez ohľadu na to, či sú náročné alebo vyvolajú spory. Aliancia by tiež mala zaujať globálnejší prístup - reagovať na globálne hrozby tým, že bude silnejšia doma, bude spolupracovať s podobne zmýšľajúcimi partnermi vo svete a brániť pravidlá a inštitúcie, ktoré jej členov ochraňovali doteraz. Podľa Stoltenberga je nutné zostať v kurze aj napriek takým okolnostiam, ako je súčasná pandémia nového koronavírusu, pretože hrozby a výzvy nezmizli.

NATO by si podľa jej generálneho tajomníka tiež malo udržať náskok v oblasti technológií. Rušivé technológie menia konflikty, ako svojho času priemyselná revolúcia, pričom dáta a technológie sa vyrovnávajú konvenčným zbraniam. Aliancia by mala znásobiť svoje technologické úsilie a sústrediť financie na nové špičkové schopnosti. Dôležité je zabezpečiť koordináciu spojencov pri vývoji technológií, vyjadril sa Stoltenberg a následne doplnil, že v rámci NATO 2030 plánuje predložiť v tejto súvislosti viacero návrhov.

Okrem iného je tiež potrebné vyrovnať komerčné záujmy členov NATO s bezpečnostnými záujmami. Preto aliancia napríklad vydala smernice o telekomunikáciách, vrátane 5G sietí. Tie vyzývajú členov, aby vykonali dôsledné posudky, aby na základe nich mohli vybrať bezpečných a spoľahlivých dodávateľov.

Stoltenberg tiež zdôraznil, že členovia by mali využiť NATO ako platformu, na ktorej sa budú navzájom viesť k zodpovednosti v otázkach spoločnej bezpečnosti. Mali by zvážiť, ako budú mapovať, monitorovať a zdieľať viac informácií o investíciach v kritickej infraštruktúre, spoločnostiach a technológiách, aby mohli identifikovať medzery v ich odolnosti a konať, ak aktivity zahraničných síl hrozia ovplyvnením bezpečnosti. V neposlednom rade by čeliac výzvam mali držať spolu, dodal.

Na podujatí, ktoré sa koná v Bratislave, okrem iného Stoltenberg hovoril aj o vzťahu NATO s Európskou úniou. Pripomenul, že veľmi úzko spolupracujú a ich kooperácia je na bezprecedentnej úrovni. Hoci chváli obrané úsilie EÚ, upozornil, že nemôže nahradiť NATO, no môže ho pomôcť posilniť.

 

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.