TAKÁČ DISKUTOVAL S MINISTRAMI EÚ O DOROVNANÍ VÝŠKY PRIAMYCH PLATIEB PRE NAŠICH POĽNOHOSPODÁROV
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč: V máji uplynie 20 rokov od vstupu Slovenska do EÚ. Napriek tomu sa nám doteraz nepodarilo dospieť k spravodlivému rozdeleniu podpory zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre všetkých európskych poľnohospodárov.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč otvoril v rámci posledného tohtoročného zasadnutia Rady ministrov Európskej únie pre poľnohospodárstvo a rybárstvo diskusiu k dorovnaniu výšky priamych platieb pre slovenských poľnohospodárov na úroveň výšky starších členských štátov. Napriek ambíciám predchádzajúcich revízií totiž úroveň priamych platieb na hektár v niektorých členských štátoch nedosahuje ani 90 % priemeru EÚ. V prípade Slovenska je výška priamych platieb iba na úrovni 82 %.
„V máji uplynie 20 rokov od vstupu Slovenska do Európskej únie. Napriek tomu sa nám doteraz nepodarilo dospieť k spravodlivému rozdeleniu podpory zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre všetkých európskych poľnohospodárov. Chcel by som pripomenúť, že všetci musia napĺňať rovnaké normy a požiadavky, a preto rozdiely medzi členskými štátmi vo výške priamych platieb nie sú opodstatnené,“ zdôraznil Takáč. Spoločne s takmer tretinou členských štátov preto vyzval Komisiu na opätovné otvorenie diskusií k tejto problematike.
Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski iniciatívu Slovenska privítal. Ani on nepovažuje rozdiel vo výške priamych platieb medzi členskými štátmi za spravodlivý a odôvodnený. Zároveň však upozornil, že výška platieb pre poľnohospodárov je výsledok politických rokovaní hláv štátov o spoločnom európskom rozpočte z roku 2020. Počas tohto rokovania bolo dohodnuté, že pre členské štáty s priamymi platbami nižšími ako 90 % priemeru EÚ, sa rozdiel tohto priemeru do roku 2027 zníži o 50 %. Výškou podpory sa preto podľa komisára bude možné zaoberať až pri ďalších rozpočtových rokovaniach v roku 2027.
Predmetom rokovania bol aj spis týkajúci sa nových genómových techník. Minister v tejto súvislosti upozornil na pretrvávajúci negatívny postoj slovenskej verejnosti voči geneticky modifikovaným organizmom. „Slovensko sa prikláňa k uplatňovaniu zásady predbežnej opatrnosti a požaduje vedecké hodnotenie rizika vplyvu na zdravie ľudí, zvieratá a životné prostredie. Rovnako za dôležité považujeme zabezpečiť vysledovateľnosť a označovanie produktov až po konečného spotrebiteľa,“ uviedol. Spolu s ďalšími 9 členskými štátmi únie sa preto Slovensko rozhodlo prijatie spoločnej pozície členských štátov nepodporiť a k spisu tak Rada EÚ nedosiahla všeobecné smerovanie .
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.