ZVÄZ PEKÁROV: PODPORA OD ŠTÁTU PRIŠLA NESKORO A JE ŠPEKULATÍVNA
Namiesto toho, aby kompenzoval straty počas zvýšenia ceny energie od mája po august, sa štát rozhodol kompenzovať obdobie, ktoré ešte ani nie je ukončené a do toho zneisťuje zamestnávateľov vyhrážkami o neschválení štátneho rozpočtu a neposkytnutí deklarovanej podpory. „Prečo sa chce štát znova nabaliť na úkor zamestnancov a namiesto toho tieto financie nenechá ísť priamo ľuďom,“ uviedol predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) tvrdí, že podpora od štátu pre zamestnávateľov prišla neskoro a je špekulatívna. Namiesto toho, aby kompenzoval straty počas zvýšenia ceny energie od mája po august, sa štát rozhodol kompenzovať obdobie, ktoré ešte ani nie je ukončené a do toho zneisťuje zamestnávateľov vyhrážkami o neschválení štátneho rozpočtu a neposkytnutí deklarovanej podpory.
Informoval o tom v tlačovej správe predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský. Nikto z predstaviteľov štátu nezdôvodnil, prečo zvolili na kompenzáciu len september a október, keď sa trh s energiami začína stabilizovať. Kompenzácia sa netýka distribučných poplatkov, ktoré sa budú aj naďalej počítať z extrémne vysokej celkovej a nie stropovanej ceny.
„Koalícia má spraviť všetko preto, aby k schváleniu rozpočtu došlo a nemá si brať zamestnávateľov za rukojemníkov politických sporov,“ povedal Milan Lapšanský. Ak pekáreň, cukrári či cestovinári zaplatili za posledných šesť mesiacov za energie medziročne o 600-tisíc eur viac, ohlásená pomoc by predstavovala kompenzáciu len 34-tisíc eur. To predstavuje zhruba len 5 percent zvýšených nákladov iba za energie, čiže ročné náklady približne len na dvoch zamestnancov, pritom ich v odvetví pracuje viac ako 12-tisíc. Vstupy v odvetví zdraželi v desiatkach či stovkách percent aj za suroviny, obaly či náklady na logistiku.
„Podpora, ktorú vláda predstavila nie je riešením katastrofálnej situácie. A opätovné naviazanie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky bez odpustenia poistného a odvodov zamestnávateľom je počas energetickej krízy likvidačné. Aj my chceme svojim pracovníkom platiť viac, ale štát si týmto krokom vezme na poistnom a odvodoch o desiatky percent viac. Prečo sa chce štát znova nabaliť na úkor zamestnancov a namiesto toho tieto financie nenechá ísť priamo ľuďom,“ uviedol Milan Lapšanský.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.