ZDRAVIE JE TOVAR A PACIENT PRACOVNÝ PREDMET

Desivý pohľad sa pred rokom naskytol pacientom v galantskej nemocnici. Na operačnú sálu mal nastúpiť chirurg, ktorý bol na mol opitý a pred očami desiatky užasnutých pacientov sa silou-mocou snažil udržať na nohách, podopierajúc sa o všetky možné dvere. Ku skalpelu sa napokon nedostal.

Foto TASR/HENRICH MIŠOVIČ
Dátum 06.03.2015

Komu si vlastne lazár líha pod skalpel? A má vôbec reálnu šancu si vybrať? Veď často sa už pri prvom kontakte v ambulancii cíti ako bojazlivý uchádzač na prijímacom pohovore, kde sa rozhodne, či je vôbec hoden láskavej pozornosti či nebodaj opatery neraz arogantných dobrodincov v bielych plášťoch.

„Čo tu je dnes zraz starobincov?“ spýtal sa na plné ústa iný lekár v pohotovostnej službe sestry v čakárni plnej dôchodcov. Ešte výrečnejší boli „lapiduchovia“ na bratislavských Kramároch: „Tá finalistka na ,jiske‘ už zaštrikovala,“ zhodnotili v autobuse MHD stav na skon čakajúcej pacientky, ktorá sa dostala do predsmrtného kŕča.

Tento cynizmus dotvára atmosféru, v ktorom sa nachádza slovenské zdravotníctvo už tretie desaťročie. Do nástupu Viliama Čisláka sa od roku 1989 na čele rezortu  vystriedalo 13 ministrov, ktorí postupne menili posvätné poslanie lekárov zachraňovať ľudské životy na službu v novom, morbídnom priemyselnom odvetví.

Hlavnými hráčmi v tomto biznise sú poisťovne, nemocnice, lekárne a celá plejáda ich dodávateľov, spravidla naviazaných na politické špičky. Tovarom je zdravie a pracovným predmetom pacient, ktorého žmýkajú na každom kroku.

Hotelier Zajac

Priekopníckym kapitánom tohto priemyslu sa stal Rudolf Zajac. Ten na poste ministra zdravotníctva v Dzurindovej vláde ako prvý zaviedol poplatky. Vtedajších 20 korún za návštevu lekára vyberali sestry do pokladničiek, ktoré odvtedy z ordinácií nevymizli.

Zajac sa rozhodol účtovať aj za hospitalizáciu – pôvodne 50 korún za deň pobytu na izbách, ktoré označil za hotelovú časť nemocnice – môžete si vybrať, či si na víkend zájdete na kúpalisko na Zlaté piesky alebo do „hotela“ na Kramáre. A hoci „zajacovky“ vláda Roberta Fica zrušila, ako metastázujúci nádor sa rozšírili ďalšie poplatky – za návštevu pohotovosti, objednanie, prednostné vyšetrenie či úplne bezprácne buchnutie pečiatkou na byrokratickú potvrdenku.

Zdravotníctvo nadobro opantal Zajacov duch. Osvietil farmaceutické firmy a najmä poisťovne na ceste k rozprávkovo ľahkému zárobku, ktorý chcú pohodlne vytiahnuť z peňaženky pacienta, povinne financujúceho zdravotné poisťovne.

Práve Zajaca (hoci už dávno nebol ministrom) priviedlo priam do amoku Ficovo rozhodnutie zakázať zdravotným poisťovniam zisk. „Nikdy nebudeme súhlasiť, aby si majitelia súkromných poisťovní z verejných zdrojov odoberali peniaze na svoje súkromné účty,“ povedal vtedy premiér.

Pre toto rozhodnutie dodnes vláčia po zisku lační poisťovatelia našu republiku po najrôznejších medzinárodných arbitrážach, ktoré im majú posvätiť kupčenie so zdravím na rovnakom leveli ako obchodovanie s topánkami. Jedno je isté: súčasná vláda ponecháva pacientovi významné tlačidlo na diaľkovom ovládaní systému, ktorý sa má starať o jeho zdravie.

Platíme štyrikrát

Napriek tomu ťahá pacient za kratší koniec. Celkovo môže za jednu návštevu lekára zaplatiť štyrikrát. Najprv ako povinný poistenec, potom ako klient slušne sa objednajúci na vyšetrenie.

Tretíkrát siahne do peňaženky dobrovoľne-povinne podľa vlastného zdravotného stavu a apetítu doktora, keďže ten má neraz drzosť vypýtať si ďalší „bašiš“ ako úplatok. A štvrtýkrát zaplatí v lekárni za liek, hoci vydaný na predpis, ktorým lekár dokladuje jeho nutnosť aj napriek škodlivým vedľajším účinkom.

Najškodlivejšími vedľajšími účinkami nášho zdravotníctva však ostávajú chamtivosť a arogancia felčiarov. Tí najlačnejší a najdrzejší z nich sú často aj najneschopnejšími. Ficova vláda dlží verejnosti splnenie vlastného predsavzatia sprísniť postihy doktorov za porušovanie lekárskych postupov, etických zásad a za diletantské zákroky.

O takých sa pacienti rozpisujú na internetových stránkach v hodnoteniach lekárov a približovaní zážitkov, z ktorých neraz naskakujú zimomriavky. „Doktor mal mať kontroly do 12.00, prišla som o 11.30. Vyletela sestra ako fúria, že doktor berie len akútne prípady... Vyletel doktor, že čo tu čakám, že on už neordinuje. Keď som sa ohradila, tresol dverami,“ rozhorčuje sa pacientka na sociálnej sieti.

Ďalší pacient hodnotí svojho lekára slovami: „Tomu by som nezveril ani svoju mačku.“ Mnohí doktori potom chcú obraz zabieliť najímaním právnikov, ktorí sa snažia primať administrátorov, aby takéto komentáre odstránili. A často sa im darí.

Pritom až dve tretiny reakcií sú tu pozitívne. Pacienti lekárov zväčša chvália a odporúčajú do pozornosti ďalším chorým: „Chcem vysloviť veľké ďakujem primárovi Gurčíkovi z Levoče, je to jeden slušný človek, ktorý svoje povolanie berie ako poslanie.“ Aj takýchto odkazov nájdeme na webe neúrekom.

Nový minister na ťahu

Verejná diskusia nastavuje zrkadlo doktorom, ktorých zároveň usádza do vitríny všeobecného záujmu pacientov. V orientácii pomôže aj čerstvo zriadený internetový portál inštitútu INECO, prinášajúci rebríček najlepších a najhorších zdravotníckych zariadení na Slovensku na základe 60 ukazovateľov kvality a efektívnosti. Údaje pochádzajúce zo samotného ministerstva zdravotníctva, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou i poisťovní pomôžu maródovi rozhodnúť sa, ktorej nemocnici sa vloží do rúk.

Najlepšie vyznieva Mammacentrum Sv. Agáty Procare v Banskej Bystrici, ORL Humenné a Nemocnica Sv. Michala v Bratislave. Nie je bez zaujímavosti, že medzi päťkou najlepších nemocníc chýbajú univerzitné a fakultné, hoci by mali tvoriť výkladnú skriňu nášho zdravotníctva.

Platové rozpätie odborníkov sa v nich pohybuje od 1 500 eur mesačne pre začiatočníkov po niekoľkonásobok pre skúsených expertov. Naopak, Detská fakultná nemocnica Košice zaberá druhú priečku na čiernom zozname najhorších nemocníc, kde dominuje Nemocnica Snina na prvom a Nemocnica s poliklinikou v Ilave na treťom mieste.

Nový minister zdravotníctva by si mal posvietiť práve na takéto špitály, ktoré platíme všetci. Povinné zdravotné poistenie neraz dosahuje výšku mesačného nájomného ľudí, ktorí možno u lekára nikdy neboli.

Títo šťastlivci chodia po utešených priestranstvách a míňajú budovy, v ktorých sa ľudia bavia, vzdelávajú, milujú, ale aj trpia. To sú väznice, v ktorých trestanci spočinuli za trest. Ale aj nemocnice a je úlohou nového šéfa rezortu i nás všetkých, aby sa tam nikto necítil ako za trest.

Národná rada SR schválila pozmeňujúci návrh poslanca NR SR Juraja Blanára(SMER-SD) zákona o zdravotnej starostlivosti o poplatkoch, ktorá bude platiť od 1. apríla 2015

 

Lekári nebudú môcť vyberať peniaze za:

 

- objednanie pacienta na vyšetrenie vrátane objednania na konkrétny čas

- vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu

- vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu

- potvrdenie o návšteve lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka

- výmenný lístok k špecialistovi

- za prednostné ošetrenie

 

Nové pravidla vyberania poplatkov:

 

- lekár si bude môcť vypýtať peniaze za výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, napríklad za potvrdenia o spôsobilosti pre autoškoly či na zbrojný pas

- lekár bude vyberať poplatky aj naďalej podľa cenníka umiestneného na viditeľnom mieste

- cenník bude kontrolovať samosprávny kraj, pričom výšku poplatku si aj naďalej stanovuje lekár

- na doklade o zaplatení poplatku musí byť presná špecifikácia poplatku z cenníka

- úprava sa týka aj sankcií, ktoré bude môcť príslušný samosprávny kraj lekárovi uložiť, pričom výnosy z pokút budú príjmom samosprávneho kraja

 

zdroj: ministerstvo  zdravotníctva

Extra plus Vysavač

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.