POCHODOM SI PRIPOMÍNAME HRDINSKÝ ÚTEK VRBU A WETZLERA Z KONCENTRAČNÉHO TÁBORA
Pochod kopíruje zhruba 130 kilometrov dlhú trasu dvoch slovenských židov Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, po ktorej za dramatických okolností v apríli 1944 úspešne ušli z koncentračného tábora na Slovensko do obce Skalité. Neskôr pokračovali vlakom do Žiliny, uviedli organizátori pochodu.
Dnes v dopoludňajších hodinách vykročí z priestorov bývalého koncentračného tábora Auschwitz - Birkenau pri poľskom Osvienčime 30 ľudí na 8. ročník pochodu Vrba-Wetzler Memoriál. Ako v tlačovej správe informovala slovenská pobočka organizácia Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ), organizátori sa tento rok prvýkrát po pandémii koronavírusu vracajú k pôvodnému formátu dvoch letných pochodov, pričom druhý pochod sa začne v pondelok 7. augusta.
„Pochod kopíruje zhruba 130 kilometrov dlhú trasu dvoch slovenských židov Rudolfa Vrbu (Waltera Rosenberga) a Alfreda Wetzlera, po ktorej za dramatických okolností v apríli 1944 úspešne ušli z koncentračného tábora na Slovensko do obce Skalité. Neskôr pokračovali vlakom do Žiliny," uviedli organizátori. Účastníci pochodu budú podľa nich putovať od dnešku z väčšej časti po území Poľska smerom k hranici so Slovenskom.
„Trasa pochodu sa opiera o opisy úteku v dvoch knihách samostatne publikovaných Wetzlerom a Vrbom. Vo štvrtok 20. júla v odpočinkový deň v obci Milowka bude hosťom večernej odbornej prednášky sociológ Michal Vašečka," informovali organizátori s tým, že v sobotu 22. júla o 9:00 sa účastníci presunú na poľsko-slovenskú hranicu v Zwardoni, kde sa uskutoční spoločné stretnutie pri pamätníku pochodu vytvorenom slovenským sochárom Ferom Guldanon, ktorý pamätník osobne osadil pri prvom pochode v roku 2014.
Posledný úsek na slovenskej strane účastníci podľa organizátorov absolvujú prevažne vlakom, rovnako ako vtedy dvojica na úteku. „Po príchode do Žiliny sa všetci stretnú v Pamätnej izbe Wetzlera a Vrbu, kde bola spísaná ich Správa. Vo večerných hodinách sa v Neologickej synagóge v Žiline uskutoční stretnutie pre verejnosť, na ktorom budú mať účastníci možnosť reflektovať svoje zážitky z pochodu, a kde bude odovzdaná plaketa memoriálu," uviedli organizátori Súčasťou večera bude aj komorný koncert.
Podujatie od roku 2014 organizuje česká a slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ) v spolupráci s iniciátorom projektu Fedorom Gálom. Po tom, čo organizátori osadili prvé informačné tabule v roku 2021 na slovenskej strane, ambíciou je postupne budovať na stálo označenú trasu v štýle náučného chodníka v digitálnej aj fyzickej podobe aj na poľskej strane.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.