KORONAVÍRUS: ZÁMIENKA NA SLEDOVANIE ĽUDÍ?

Veronika Remišová: Na identifikáciu nakazených poslúžia mobilné lokalizačné dáta

Foto TASR
Dátum 24.03.2020

BRATISLAVA 24. marca (TASR/Extra plus) – Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) vypracuje legislatívny právny rámec na to, aby úradu boli k dispozícii mobilné lokalizačné dáta na identifikáciu ľudí, ktorí sú nakazení novým koronavírusom, aj ľudí, ktorí potenciálne môžu byť nakazení. Informovala o tom vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) na tlačovom brífingu v utorok. Toto opatrenie má byť len dočasné a informácie budú prístupné len Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Úprava legislatívy bude predložená v skrátenom legislatívnom konaní.

„Tento legislatívny rámec nám umožní vytvoriť technické riešenie, ktoré momentálne už funguje v Čechách. Toto riešenie je zamerané na to, aby spomalilo nákazu, aby sme zabezpečili okamžitú izoláciu osôb v kontakte s potvrdeným prípadom nákazy a ich testovanie ešte pred prvými príznakmi,“ dodala Remišová. Na technickom riešení tohto opatrenia ešte pracujú. Podobným spôsobom boli lokalizačné dáta podľa slov vicepremiérky využité aj v Južnej Kórei, Singapure či na Taiwane, kde sa šírenie pandémie nového koronavírusu podarilo znížiť.

Na základe mobilných lokalizačných dát chce úrad vytvoriť aj systém prioritizácie v testovaní. „Prvým predpokladom je, aby sme mali dostatok testov. Druhým predpokladom je, aby sme presne vedeli, koho treba testovať tak, aby sme zabránili hromadnému šíreniu tejto nákazy,“ vysvetlila vicepremiérka.

Do parlamentu posiela úrad aj návrh opatrenia na dočasné pozastavenie povinnosti zápisu do protischránkového registra. „Je to z toho dôvodu, že sme boli svedkami obrovských predražených nákupov. V praxi to funguje tak, že je zdravotnícka firma, ktorá má zdravotnícky materiál alebo má na sklade rúška, a aby od nej štát mohol niečo kúpiť, tak firma, napríklad v Turecku, sa musí najprv zapísať do nášho registra konečných užívateľov výhod,“ vysvetlila Remišová. Má to pomôcť prilákať firmy predať zdravotnícky tovar práve Slovensku, keďže dopyt po takomto tovare vytvára momentálne celý svet. Firmy podľa nej využijú možnosť predať svoje produkty tam, kde je to najjednoduchšie.

Remišová tak chce predchádzať situáciám ako v prípade niektorých slovenských firiem, ktoré sa zapísali do registra, nakúpili zo zahraničia ochranné pomôcky a za predražené ceny ich predali Slovensku. „Cieľom tohto zákona je minimalizovať byrokraciu, ale zároveň to platí len na núdzový stav a len na zdravotnícke a ochranné pomôcky, na nič iné,“ dodala Remišová.

 

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.