DIGITÁLNE EURO V OKTÓBRI?

Rezort financií poslal v pondelok 18. septembra do medzirezortného pripomienkového konania predbežné (?) stanovisko k návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zavedení digitálneho eura. A zrazu je naponáhlo, pripomienkové konanie sa skončilo už v piatok 29. septembra. Splní sa to, o čom čvirikali „konšpirujúce“ vrabce, že digitálne euro zavedie EÚ v októbri tohto roku?

Foto pexels
Dátum 15.10.2023

Čas sa zrýchľuje a veci, dôležité pre človeka, sa z tmy alebo hmly vynoria náhle. A tak pokiaľ sa ešte 13. marca toho roku štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík po zasadnutí ministrov financií eurozóny v Bruseli vyslovil, že „digitálne euro sa v najbližších rokoch nestane realitou“, už o pol roka je situácia úplne iná. Vtedy sa nechcel vyjadriť, čo je cieľom a filozofiou digi-eura, „vzhľadom na to, že prebiehajú diskusie vôbec o tom, akú podobu bude mať“, alebo jednoducho to nevedel. Dodal, že „únia ešte sama nevie, ako by to malo fungovať“, pričom zatiaľ nie je spresnený harmonogram spustenia eura.

A mýlil sa, resp. potvrdilo sa, že Slovensko je „v hre“ až vtedy, keď treba plniť vôľu Bruselu. Pripomína mi to bradatý vtip. Keď Jano Holub z lazov počul po spovedi poučenie, že aj za jeho hriechy zomrel Ježiš, zareagoval: „Ba kieho, už zomrel? My u Holubov sa všetko dozvieme ako poslední.“

Rezort financií poslal v pondelok 18. septembra do medzirezortného pripomienkového konania predbežné (?) stanovisko k návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zavedení digitálneho eura. A zrazu je naponáhlo, pripomienkové konanie sa skončilo už v piatok 29. septembra. Splní sa to, o čom čvirikali „konšpirujúce“ vrabce, že digitálne euro zavedie EÚ v októbri tohto roku?

Agenda 2030 má protiľudské obmedzenia

Zrejme sa „hĺbkové analýzy“ skončili úspešne, Agenda 2030 s celým kolosom protiľudských, resp. protipopulačných obmedzení nepočká. Veď aj na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku bol rečnícky pult z oboch strán „obložený“ logami Agendy 2030.

 

Slovenská republika má vďaka Milošovi Svrčekovi zo Sme rodina ako jediná krajina v Európe ústavne schválené právo na hotovosť. Prezieravosť Miloša Svrčeka znamená, že hotovosť nám už nikto nikdy nemôže zobrať, pretože toto súkromné právo je zahrnuté do Ústavy SR.

Slovensko podľa financov „víta, že členské štáty EÚ majú priamu možnosť podieľať sa na rozhodovaní o ďalšom postupe pri digitálnom eure“. Veď hej, narýchlo splodiť pripomienky. Legislatívna rada vlády na svojich zasadaniach od 6. júna o ničom takom nerokovala. Z výpovede Jančíka spred polroka vidieť, aký veľký (!) podiel má Slovensko na eurorozhodovaní. Je to oných 0,7 percenta, čo je podiel nášho HDP na európskom. Slovensko „taktiež víta“, že zároveň „bolo predstavené a má byť prijaté nariadenie o eurobankovkách a eurominciach ako zákonnom platidle“, čo údajne potvrdzuje, že digitálne euro „predstavuje doplnok k hotovosti a jeho využívanie bude dobrovoľné“. Naivní slovenskí financi sú presvedčení, že to okrem iného napomáha vyvrátiť obavy z nahrádzania hotovosti digitálnym eurom. Naozaj?

Kontrola súkromia

Poslušne teda vítame všetko, a „osobitne“ ešte to, že sa „kladie dôraz na ochranu súkromia“. Veď je to presne naopak! Služby digitálneho eura majú byť predsa prepojené s „európskou peňaženkou digitálnej identity“, pričom sa plánuje „transparentne viditeľná transakčná história“ (to všetko prezradila šéfka „našej“ ECB lady Lagardeová na stretnutí eurozóny v Luxembursku v 62-stránkovom dokumente). Na čo iné toto slovné zahmlievanie, ak nie na sledovanie záujmov a správania ľudí prostredníctvom peňažných tokov v spojení s ID kartou – občianskym preukazom s čipom ako „dôveryhodným nosičom identifikačných údajov občana, teda jeho elektronickej identity“? To už sme veľmi blízko k prepojeniu ID a digi-meny so systémom sociálnych kreditov. Táto hrozba je reálna, už ju skúšajú v Číne. „Kto si nezaslúži“, nebude môcť vybrať peniaze z bankomatu. Cez platby „offline“ už teraz napríklad Tatra banka vie presne vypočítať, koľko ste zaplatením za nákup tovaru, ale aj nocľah v hoteli „vyprodukovali CO2“. To má byť tá ochrana súkromia?

Poviete si, že Slovensko má, našťastie, v ústave právo vykonať platbu v hotovosti. Zavedenie práva na hotovosť do ústavy (ktorá stojí, zatiaľ, nad „európskym právom“) je dobrá vec, ale čo ak „naša“ mena, teda euro hotovostnú podobu úplne stratí? Tu pomôže iba návrat k slovenskej korune.

Obavy máme, veď slovenské ministerstvo financií ako poslušný klon Bruselu všetko víta a (zaiste „citlivo“) vníma ciele, ktoré sa majú dosiahnuť prijatím digi-eura. Navyše, a naši financi to netaja, vo všetkom má mať rozhodujúce slovo „naša“ lady Lagardeová z „našej“ ECB.

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.