GAŠPAR: HAMRAN SI TÚ VÝPOVEĎ VYKOLEDOVAL SVOJÍM SPRÁVANÍM
Predseda výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar „zažil čistky, aj keď nastúpil minister Lipšic a policajný prezident Spišiak“. Vyjadril sa aj k takzvaným čurillovcom. Podľa neho mali byť už dávno postavení mimo výkonu služby, keďže na to boli splnené všetky zákonné podmienky.
Predseda výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar v relácii Téma na TA3 priblížil súčasné personálne zmeny v rezorte vnútra. Bývalý prezident policajného zboru potvrdil, že kandidáti na prezidenta PZ a šéfa Úradu inšpekčnej služby by mali byť predstavení na výbore pre obranu a bezpečnosť parlamentu vo štvrtok.
V pozícii predsedu tohto výboru skonštatoval, že ide len o neformálne návrhy, keďže oficiálne mená mu minister nepredložil. „Je aktívny nie z hľadiska rozsahu, ale rýchlosti,“ reagoval na kroky nového ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka Gašpar. Spomenul aj na svoj odchod do civilu a že „zažil čistky, aj keď nastúpil minister Lipšic a policajný prezident Spišiak“.
„Boli to obdobné čistky, len sa o nich toľko nepísalo, ak to teda voláme čistky. Ale sú to výmeny. Minister vnútra je zodpovedný za vnútornú bezpečnosť Slovenska, chce si vybrať svoj tím, s ktorým to bude zabezpečovať, tomu asi každý rozumie,“ dodáva Gašpar.
Upozornil pritom na nevyberaný spôsob svojho odvolania: „Bol som jediný generál, ktorého vtedajší policajný prezident Spišiak poslal na päťkovú tabuľku na KR PZ v Nitre. To nebola štábna kultúra, akú by som si zaslúžil.“ Týmito príkladmi sa snažil ukázať, že súčasné rýchle zmeny v rezorte vnútra nie sú v histórii Slovenska ničím výnimočným.
Zaslanie výpovede bývalému policajnému prezidentovi poštou namiesto štandardného stretnutia bolo podľa Gašpara motivované jeho správaním. Pripomenul, že podľa jeho informácií je podaných niekoľko žalôb pre nezákonné konanie na ministerstvo vnútra. Ide o podania od policajtov, ktorých Hamran odvolal. „Mám pocit, že si tak trochu tento prístup vykoledoval,“ myslí si Tibor Gašpar.
Vyjadril sa aj k takzvaným čurillovcom. Podľa neho mali byť už dávno postavení mimo výkonu služby, keďže na to boli splnené všetky zákonné podmienky. Títo ľudia pritom naďalej vykonávali svoju činnosť, pričom niektorí z nich pravdepodobne aj zneužívali svoje právomoci.
V tlači zverejnené informácie podľa neho potvrdili, že kajúcnici si svoje odpovede pripravovali. „Zástupca inšpekcie Svítok si vzal k sebe dôkazy,“ uviedol ako príklad problematického konania vyšetrovateľov. „Je nemysliteľné, aby si podozrivá osoba brala k sebe dôkazy.“
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.