KIČA: TARABA SI MUSÍ UVEDOMIŤ, ŽE NIE JE DIKTÁTOR

Bývalý štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Michal Kiča upozorňuje na príkaz súčasného ministra životného prostredia Tomáša Tarabu pre zamestnancov ministerstva zastaviť vydávanie akýchkoľvek rozhodnutí či záväzných stanovísk vo veciach posudzovania vplyvov na životné prostredie, takzvané EIA. 

Foto SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ
Dátum 09.11.2023

Bývalý štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Michal Kiča (Demokrati) upozorňuje na príkaz súčasného ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant Slovenskej národnej strany) pre zamestnancov ministerstva zastaviť vydávanie akýchkoľvek rozhodnutí či záväzných stanovísk vo veciach posudzovania vplyvov na životné prostredie, takzvané EIA.

Ako strana Demokrati uviedla v statuse na sociálnej sieti, minister toto rozhodnutie vydal niekoľko dní po nástupe do funkcie. Kiča tiež tvrdí, že vo výnimočných prípadoch ich šéf envirorezortu podmienil svojím osobným súhlasom. Bývalý štátny tajomník je toho názoru, že pokyn ministra je nezákonný a obracia sa na prokuratúru. Od samotného ministra Kiča požaduje, aby toto rozhodnutie či najskôr zrušil a nechal zamestnancov rezortu pracovať v súlade so zákonom a v prospech ochrany životného prostredia.

„Pán minister si musí uvedomiť, že ministerstvo nie je dobytý hrad a on sám nie je diktátor EIA na Slovensku," uviedol Kiča.Podľa Kiču predstavuje Tarabov pokyn problém z viacerých príčin. „Je absolútne vylúčené, aby minister rozhodoval podľa svojej úvahy, komu rozhodnutie vydať a komu nie, resp. za akých podmienok. Ak by sme to pripustili, celý proces posudzovania vplyvov by bol úplnou fraškou," tvrdí a kladie otázku, ako samotný minister posúdi vplyv na životné prostredie, a tiež či bude jeho rozhodnutie odborné a nestranné.

Problematické je podľa Kiču aj to, že minister na takéto niečo nemá právo a je to v rozpore so zákonom, aj s organizačným poriadkom ministerstva. „Tieto dokumenty zverujú rozhodovanie vo veciach EIA ministerstvu a jeho odborným útvarom, teda zamestnancom sekcie posudzovania vplyvov na životné prostredie. Tí majú konať nestranne, nezávisle a len v zmysle zákona, nie podľa pokynov ministra v individuálnych prípadoch," vysvetlil Kiča a doplnil, že minister by mal rozhodovať len o odvolaniach, teda rozkladoch voči rozhodnutiam, aj to iba na návrh osobitnej odbornej komisie.

Taraba však podľa neho svojím príkazom zasahuje do nezávislosti odborného zamestnanectva.„Účelom procesu EIA je včasne, odborne a účinne zabezpečiť vysokú úroveň ochrany životného prostredia, zistiť všetky vplyvy činnosti (najčastejšie výstavba) na životné prostredie a zdravie obyvateľov a určiť kompenzačné opatrenia (častokrát nákladné)," vraví Kiča a pýta sa, či toto všetko zvládne osobne šéf envirorezortu.

„Pán minister posledné dni rád hovorí o nedostatočnej kvalifikácii riadiacich zamestnancov. Tak ma zaujíma, či je on zapísaný v zozname osôb s kvalifikáciou na proces posudzovania vplyvov alebo spĺňa odborné kvalifikačné predpoklady, keďže o ňom ide sám podľa svojej úvahy rozhodovať," dodal Kiča a opäť sa pýtal, či Taraba dokáže garantovať, že do rozhodnutí, ktoré urobí sa nepremietne jeho osobný pohľad na ochranu životného prostredia, prípadne nebude vyvíjať tlak na zamestnancov ministerstva.

„Rovnako je neakceptovateľné prakticky paralyzovať chod ministerstva ako ústredného orgánu – zákon nepozná nič takého ako „zastavenie vydávania rozhodnutí“, to je skrátka úplná svojvôľa a nerešpektovanie zákonom určených lehôt, napr. na vydanie záväzného stanoviska. Presne tá svojvôľa, ktorú on vyčíta úradníkom," zdôrazňuje Kiča s tým, že výmena vlády neznamená, že rezort má rezignovať na svoju zákonom uloženú činnosť.

Dôsledky pokynu sú podľa bývalého štátneho tajomníka závažné. „Ministerstvo totiž vydáva rozhodnutia a stanoviská v procese EIA v tých najzávažnejších prípadoch s najväčším dopadom na životné prostredie – veľké priemyselné prevádzky, infraštruktúrne stavby, strategické investície.

Proces zákonnosti, v tomto prípade konania, ale aj nekonania, je týmto rozhodnutím spochybnený. Navyše, minister ako druhostupňový orgán nesmie konať a ovplyvňovať priebeh konania na prvom stupni," vysvetľuje a uvádza, že je je to v rozpore so správnym poriadkom a v ďalšom

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.