PODSTATOU ZINSCENOVANEJ „NEŽNEJ REVOLÚCIE“ BOLA BURŽOÁZNA KONTRAREVOLÚCIA

V dôsledku kontrarevolúcie bol vytvorený nový režim, vytvorená nová krajina, spravovaná vlastníkmi kapitálu, vlastníkmi takmer všetkých výrobných prostriedkov v krajine. Následky toho, kam nás kapitalizmus vedie a kam nás dovedie, vrátane neblahého konca, ktorý ho čaká, ponesú všetci občania. 

Foto TASR/VLADIMÍR BENKO
Dátum 23.11.2023

Veľa slov, mnoho formálnych fráz, rokmi naučené formulácie, ale aj spomienky a nadnesené príbehy o význame, priebehu, a výsledkoch nežnej revolúcie zaznievali a zaznieva ešte teraz, pri výročí takzvanej „nežnej revolúcie v novembri 1989. Každý rok je „spomienkárov“, ochotných vystupovať v médiách menej a menej. Avšak niektorí, stále tie isté postavy novembra sa snažia, aby svojou aktivitou a objavovaním „nových historických skúsenosti“ nahradili pokles záujmu o uvedenú udalosť.

Je historickou skutočnosťou, ktorú nemôžeme poprieť, že bezprostredne po 17. novembri v roku 1989, pomerne mnoho občanov vyšlo na námestia, do ulíc a na verejné miesta, kde žiadali väčšiu demokraciu, väčšiu slobodu, lepšie odmeňovanie za prácu, i väčšie možnosti cestovania do zahraničia. Žiadali aj rôzne iné veci, ktoré im niekto podsúval z tribún i z masovo-komunikačných prostriedkov. Ale aj veci, ktoré vtedy pokladali za potrebné, alebo cítili že ich potrebujú. Prirodzene. Veď ani socializmus nebol úplne dokonalý a vo vtedajšom štádiu tiež ešte kde-čo postrádal, a kde čo neriešil ideálne.

Ako sa však naplnili predstavy a požiadavky zmanipulovaných i úprimne mysliacich občanov po tom, čo sa podarilo odstaviť od moci komunistov, rozložiť základy socializmu a začať žiť v nových podmienkach? Nastúpili triezve, prozaické dni. Len čo revolucionári a nastrčení vodcovia „revolúcie“ vyzliekli rúcha „slobody, demokracie pravdy a spravodlivosti“, odhalila sa podstata prevratu v celej buržoáznej nahote.  Začala sa ukazovať pravá podstata, skutočný, neprikrášlený obsah toho, čo sa stalo. 

Republika „slobody, rovnosti a bratstva“ odhalila buržoáznu tvár. Ukázalo sa, že porevolučná skutočnosť je krutým svetom prízemných vášni, vlčej ruvačky o rozdelenie koristi, že je republikou ziskov, špekulácií, chamtivého neľútostného egoizmu, hanobiaceho bohatstvo z krvavých mozoľov iných. Nikto sa už nezaujímal o záujmy ľudí a potreby ľudu.

Na scéne sa objavili lovci bezpracných ziskov, bohatstva, surovci chamtivci a mamonári, ľahtikári a pôžitkári, ktorí kradli čo sa len dalo a opreteky sa usilovali zmocniť sa všetkého a čo najskôr. Tí, ktorí dané obdobie prežili si pamätajú etapy divokej privatizácie majetku štátu, vytvoreného generáciami ľudí v období socializmu. Pamätajú si násilnosti páchané mafiánskymi skupinami, násilné prisvojovanie si už privatizovaného majetku a ruvačky jednotlivcov a rôznych skupín o tento majetok. Pamätajú si tunelovanie štátnych podnikov, ktoré bolo v podstate zlodejstvom a jeho dopustenie bolo vlastizradou, ktorú dodnes ešte nikto neriešil. Hoci bolo proti záujmom ľudu, záujmom občanov. Je veľmi pravdepodobné, že medzi účastníkmi takzvanej „revolúcie“ boli i mnohí tí, ktorí sa potom stali tými defraudantmi, zbohatlíkmi, objednávateľmi vrážd či násilia v záujme získania majetku vo svoj prospech, bez ohľadu na spôsob, ktorý použili.

Ako sa naplnili požiadavky a heslá revolucionárov, čo sa nastalo po 34 rokoch po „nežnej“? Na úkor štátu a teda všetkých občanov Slovenska, prevzala väčšinu majetku štátu skupina súkromných vlastníkov. Vznikla skupina oligarchov, milionárov, ktorá vďaka  svojmu bohatstvu môže naplno využívať demokraciu a slobodu. Môže si kúpiť alebo zabezpečiť všetko, vďaka peniazom, ktoré má k dispozícií. Keď je treba, aj „spravodlivosť“ pre seba  a svojich rodinných príslušníkov. Pretože nie všetci prišli k majetku čestne a poctivo.

Je tu skupina stredných a malých podnikateľov a živnostníkov. Medzi nimi sú tí, ktorým sa darí  lepšie, ale aj tí, čo sa im darí horšie. Podnikajú, krachujú, začínajú znovu a zase krachujú, mnohokrát ostávajú zadlžení, čo je niekedy dôvodom až k osobným i rodinným tragédiám. Sloboda „podnikať“ a sloboda a demokracia v možnosti začínať niekoľkokrát odznova – to je jediná ich výhoda v takomto zložitom živote. Avšak často za cenu maximálneho vypätia, spôsobujúceho choroby, rodinné problémy, opätovný krach, vrátane krachu - rozpadu rodín a zanedbávania výchovy detí.

Zamestnanci, ktorí pracujú v súkromných firmách sú vo väčšine prípadov nespokojní ako so svojimi mzdami, tak s podmienkami práce, jednaním, s nimi zo strany zamestnávateľov. A to presne nevedia, ale len tušia, aká je miera ich vykorisťovania zo strany zamestnávateľa. Vznikla skupina, ktorá pred „nežnou“ tu nebola - bezdomovci. Aká je sloboda a demokracia pre nich? Ako ju využívajú, čo im priniesla, ako obohatila ich životy a životné osudy?

Ak „nežná“ priniesla slobodu, demokraciu, prosperitu a dôstojný život predovšetkým tým, ktorí sa dostali k majetku a peniazom, tak tí ostatní, majú k nej prístup len obmedzene. Formálne, môžu voliť nie z jednej, ale z desiatok strán, ktoré tu neprirodzene existujú. Avšak prevážna väčšina z nich má aj tak za cieľ zachovať existujúci systém, kde vládnu peniaze a kapitál. Teda ich vlastníci.  Hlavným zmyslom a snahou ľudského snaženia,, vštepovanými ľuďom sluhami tohto systému je zisk, úspech, zárobok,...peniaze a majetok.  Aj „pravda a láska“, ku ktorým vyzývali z tribún umelci, disidenti a falošní „lídri“, ostali kdesi v kúte. Individualizmus, egoizmus, arogancia, bezohľadnosť, sebectvo, prerastajú čoraz častejšie až do bezočivosti, agresivity i násilia, uplatňovaného vo vzťahoch medzi ľuďmi.

Dnes je očividné a už nijako nepopierané, že pravou podstatou zinscenovanej „nežnej revolúcie“ bola buržoázna kontrarevolúcia. V jej dôsledku bol vytvorený nový režim, vytvorená nová krajina, spravovaná vlastníkmi kapitálu, vlastníkmi takmer všetkých výrobných prostriedkov v krajine. Ale pozor. Následky toho, kam nás kapitalizmus vedie a kam nás dovedie, vrátane neblahého konca, ktorý ho čaká, ponesú všetci občania.                                                                               

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.