ČESI REDEFINOVALI POJEM ZNÁSILNENIE, VRAJ TO POMÁHA OBETIAM

Česká vláda schválila návrh novely zákona, ktorý redefinuje trestný čin znásilnenia, za ktoré má byť po novom považovaný aj nesúhlasný pohlavný styk. Podľa ministerstva spravodlivosti to prispeje k zvýšeniu ochrany obetí sexuálnych trestných činov, najmä ak ide o deti, a zefektívni boj proti tomuto typu násilia. 

Foto SITA/AP
Dátum 20.12.2023

Česká vláda schválila návrh novely zákona, ktorý redefinuje trestný čin znásilnenia, za ktoré má byť po novom považovaný aj nesúhlasný pohlavný styk. Podľa ministerstva spravodlivosti to prispeje k zvýšeniu ochrany obetí sexuálnych trestných činov, najmä ak ide o deti, a zefektívni boj proti tomuto typu násilia. Schválenie návrhu v stredu na sociálnej sieti X potvrdil minister vnútra Vít Rakušan, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Návrh opúšťa koncept znásilnenia ako silou vynúteného pohlavného styku, namiesto toho ho definuje ako nesúhlasný pohlavný styk. Táto zmena podľa rezortu spravodlivosti zodpovedá modernému prístupu v danej problematike. Česko sa tak pridalo k ďalším 16 štátom, ktoré už k takémuto kroku pristúpili, vysvetlilo ministerstvo.

"Nie znamená nie. Schválili sme na vláde redefiníciu znásilnenia, ktorá jasne hovorí, že o znásilnenie pôjde v prípade každého sexuálneho aktu, ktorý sa odohrá proti vôli druhého," napísal Rakušan s tým, že zmena pomôže tomu, aby mohla polícia toto násilie lepšie stíhať a súdy postihovať. Minister spravodlivosti Pavel Blažek ešte pred schválením návrhu na sociálnej sieti X napísal, že si pred časom nebol istý, či by takáto zmena mala prínos v trestnom konaní a tým aj pre obete sexuálneho násilia.

"V uplynulom roku som však absolvoval mnoho diskusií, mnohé som si uvedomil a teraz som presvedčený, že ide o krok správnym smerom," uviedol na sociálnej sieti X. Za znásilnenie sa podľa novej definície bude považovať každá súlož, análny či orálny styk, s ktorým jeden z účastníkov nebude súhlasiť a tento nesúhlas dá akokoľvek najavo, či už slovne, fyzickým odporom, plačom alebo inak. Zároveň bude za znásilnenie postihnuteľný aj prípad, keď páchateľ zneužije bezbrannosť obeti, ktorá v danej chvíli nedokáže prejaviť svoju vôľu.

A to napríklad z dôvodu spánku, opitosti, veku, spútania, choroby či handicapu. Ako dôvod bezbrannosti návrh zákona výslovne uvádza aj takzvaný silný ochromujúci stres. Ide o častú situáciu, keď obeť "zamrzne" a nie je schopná akokoľvek sa brániť. Ďalšou novinkou je, že kým dieťa nedosiahne 12 rokov, bude sa vždy považovať za bezbranné z dôvodu nízkeho veku.

"Sexuálne praktiky s ním budú vždy trestné ako znásilnenie alebo ako sexuálny útok a nie ako miernejšie trestné pohlavné zneužitie," spresnilo ministerstvo. Rezort spravodlivosti podľa Blažka rokoval počas prípravy návrhu zákona aj s opozičnými politikmi, zástupcami neziskových organizácií či právnikmi, ktorí sa tejto oblasti venujú. Na výslednom znení sa podľa ministra dohodli.

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.