RUSKO VYUŽIJE NA LIEČBU KORONAVÍRUSU ČÍNSKE ANTIMALARIKUM

Hydroxychlorochín sa už desaťročia používa proti malárii a celosvetovo sa testuje proti koronavírusu SARS-CoV-2 spolu s ďalším antimalarikom, chlorochínom.

Foto ARCHÍV
Dátum 17.04.2020

MOSKVA 17. apríla (TASR/extraplus.sk) - Ruská vláda povolila použitie antimalarika hydroxychlorochín na liečbu pacientov nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, a to aj napriek obavám, ktoré sa objavili v zahraniční v súvislosti s jeho bezpečnosťou a účinnosťou.

Vláda toto svoje rozhodnutie oznámila vo štvrtok večer po tom, ako Čína Rusku darovala viac ako 68-tisíc balení tohto lieku. Agentúra AFP dodala, že vo štvrtok večer sa uskutočnil aj telefonický rozhovor ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho čínskym náprotivkom Si Ťin-pchinom. Vo vyhlásení ruskej vlády sa uvádza, že liek sa v Rusku bude distribuovať do nemocníc, kde sú hospitalizovaní pacienti, ktorí mali pozitívny test na koronavírus alebo u ktorých existuje podozrenie, že sú nakazení. Bezpečnosť a účinnosť lieku bude monitorovať štátny ústav na kontrolu liečiv.

V Rusku podľa najnovšej bilancie evidujú vyše 32-tisíc ľudí s pozitívnym testom na koronavírus. Komplikáciám spojených s chorobou COVID-19, ktorý koronavírus vyvoláva, podľahlo v Rusku 273 ľudí.

Hydroxychlorochín sa už desaťročia používa proti malárii a celosvetovo sa testuje proti koronavírusu SARS-CoV-2 spolu s ďalším antimalarikom, chlorochínom. Obidve látky majú potenciálne závažné vedľajšie účinky, najmä pri vysokých dávkach alebo pri podávaní s inými liekmi, a ich použitie na liečenie choroby COVID-19, ktorú koronavírus vyvoláva, je stále experimentálne. Dôkladné klinické testovanie sa zatiaľ neuskutočnilo.

Časť odbornej verejnosti i laikov vníma hydroxychlorochín ako potenciálnu zbraň v boji proti koronavírusu, kým neexistuje overená liečba alebo vakcína.

Sľubné výsledky s využitím hydroxychlorochínu pri liečbe vírusovej choroby COVID-19 mali vo Francúzsku i v Číne, kde konštatovali zníženie hladín vírusu v tele u ľudí s vážnym priebehom ochorenia. Americký prezident Donald Trump tiež chválil tento spôsob liečby a v USA bolo pre daný liek vydané obmedzené povolenie na použitie. 

Mnoho vedcov však v súvislosti s hydroxychlorochínom apeluje na opatrnosť, kým sa rozsiahlejšími skúškami preukáže, že liek je bezpečný a efektívny. Európska lieková agentúra uviedla, že chlorchín i hydroxychlorochín musia prejsť klinickým skúšaním a nemali by sa používať na liečbu vírusových ochorení, pokiaľ v tej-ktorej krajine nenastane núdzová situácia.

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.