TARABA ROKOVAL O VSTUPE SLOVENSKA DO MEDZINÁRODNEJ ORGANIZÁCIE FRANKOFÓNIE

Členstvo v tomto zoskupení môže SR priniesť zlepšenie vzájomných vzťahov a zintenzívnenie spolupráce s krajinami v rámci afrického kontinentu či Ázie. Jedným z cieľov OIF je podľa MŽP zvyšovanie jazykovej rozmanitosti v Európe, čo je myšlienka, ktorú podporuje aj Slovensko.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 09.05.2024

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) rokoval o vstupe Slovenska do Medzinárodnej organizácie Frankofónie (OIF). Členstvo v tomto zoskupení môže SR priniesť zlepšenie vzájomných vzťahov a zintenzívnenie spolupráce s krajinami v rámci afrického kontinentu či Ázie. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Slovensko v súčasnosti patrí medzi krajiny spolupracujúce s OIF, v ktorej má status pozorovateľskej krajiny. „Úsilím Slovenska bude získať status pridruženého člena alebo člena v rámci tejto organizácie. Záujem o členstvo v OIF vyplýva zo vzájomných slovensko-francúzskych vzťahov, ktoré sú priateľské už od čias, keď vo Francúzsku pôsobil Milan Rastislav Štefánik,“ vysvetlil envirorezort.

Jedným z cieľov OIF je podľa MŽP zvyšovanie jazykovej rozmanitosti v Európe, čo je myšlienka, ktorú podporuje aj Slovensko. Schvaľovaniu do OIF bude podľa Tarabu predchádzať proces oficiálneho podania prihlášky a hodnotenia. Gestorom žiadosti o pridružené členstvo alebo členstvo v OIF bude ministerstvo zahraničných vecí v súčinnosti s envirorezortom. „Prípadné členstvo Slovenska vo Frankofónii bude musieť odobriť aj vláda SR,“ uviedlo MŽP.

Taraba počas rokovania so správkyňou organizácie Caroline St-Hilaire poukázal na množstvo francúzskych investorov pôsobiacich na Slovensku. Z toho podľa neho pramení pripravenosť SR inštitucionálne podporovať rozvoj vzťahov s frankofónnymi krajinami, rovnako podporovať výučbu francúzskeho jazyka a kultúrnu výmenu na školách a medzi štátmi.

„Osobne ako člen vlády, ktorý má pozitívny vzťah k frankofónii, využívam príležitosť preskúmať možnosti, aby sa Slovensko stalo stálym členom významného klubu Frankofónie. Slovensko by to obohatilo a otvorilo by nám to nové obzory a príležitosti,“ poznamenal Taraba. Medzinárodná organizácia Frankofónie združuje 54 stálych členov štátov hlásiacich sa k rozvoju a podpore francúzskeho jazyka a kultúry.

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.