SLOVENSKÁ EKONOMIKA BUCHNE NA JESEŇ

Marián Vitkovič: Krajiny z pôvodnej EÚ budú vystavené vnútropolitickým tlakom vlastných občanov, podobným, ako zažila Merkelová pri migračnej vlne. Tento tlak nastane vo Francúzsku, Nemecku, Holandsku alebo Belgicku, v oporách EÚ, ktoré najviac ťažia z rozšírenia EÚ.

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 15.05.2020

Pre našich čitateľov nie je žiadnym nováčikom, pre širokú verejnosť je zahalený rúškom tajomstva. Patrí medzi absolventov Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. Časť svojho života prežil na stážach a štúdiách v Nemecku a Holandsku. Po skončení štúdií sa zaoberal makroekonómiou, finančnou vedou a menovou politikou ako vedecký pracovník Ekonomického ústavu SAV. Pracoval na ministerstvách financií a hospodárstva, zastupoval Slovensko v OECD. Marián Vitkovič.

Poprední svetoví ekonómovia neraz povedali, že EÚ sa nedokáže vyrovnať so žiadnou krízou a táto jej zlomí krk. Aký máte na túto situáciu názor?

V Európskej únii sme 16 rokov a pýtam sa, kde je konvergencia, ktorá mala nastať? Cenová prišla, ale príjmová ide stále veľmi pomaly. Máme menovú úniu, čo je mimoriadne silný a násilný, umelý argument voči suverenite, ale my sa nevieme pohnúť ďalej, dostali sme sa jednoducho do pasce. Celá globalizácia stojí na obrovskom prepade príjmu strednej vrstvy na Západe, ale aj vo východnej Európe. Na zmenu nie je pripravená ani samotná elita, ktorá riadi tento svet. Schudobnenie sveta reálne a finančné bude ďaleko väčšie, ako je to opticky viditeľné. Kombinácia globálnej krízy a koronavírusu nezmizne zajtra, ani o rok, ani o dva a svet sa práve kvôli tomuto, nech si miliardári myslia, čo chcú, bude musieť zmeniť. Príde iný model, pre ktorý budú potrební iní ľudia ako tí, ktorí sú dnes v popredí. Zmeny však môžu naozaj prísť len vtedy, keď budete žrať trávu. Dorazenie ľudí má omnoho väčšie limity, to, čo znesie kôň, ešte človek prekoná, a preto sa nestarám o politiku. No musím povedať, že svet sa jednoznačne deglobalizuje, hoci ešte dlho budeme žiť so súčasnými obmedzeniami.

V akom časovom horizonte je možné očakávať zmeny?

To je politická otázka prežitia elít, ktoré riadia svet. Keď príde leto, jeseň a nič sa nezmení, ľudia budú stále len sedieť pri počítačoch, internete a zrazu budú služby poskytované aj v tejto oblasti len na limity, medzitým padnú ekonomické trhy, tak bude postupne rásť hnev, rezignácia, dezilúzia, opäť hnev, rezignácia, pasivita, aktivita, to sa bude miešať, tak nastane problém. Nebude prichádzať uvoľňovanie nielen v štáte, ale ani medzi štátmi, keď sa nebudú môcť Slováci vrátiť na pracovné miesta na Západe, kde boli síce občanmi druhej kategórie, ale za väčší plat ako doma a nebude žiadna dovolenková sezóna, tak koncom jesene to buchne naplno. Elity to skúsia riešiť cez helikoptérové peniaze, zabezpečia plyn, vodu, elektrinu, nejaké zdravotníctvo, nejaké zásobovanie, bude sa aj nejako obchodovať, predajú sa aj nejaké autá, ale trh sa bude scvrkávať a scvrkne sa aj svet. Odbytisko stratí svet luxusu, ten úplne zmizne. Na stole máme, či to chceme alebo nechceme priznať, aj klimatický problém. Momentálne je v Európe mimoriadne sucho, a to bude tiež meniť ekonomické podmienky.

Ste dlhodobým kritikom Európskej únie a už v roku 2013 ste predpovedali, že skôr či neskôr príde jej zrútenie. Spojené kráľovstvo už zoskupenie opustilo. Pandémia ukázala, že každý štát sa musel spoliehať sám na seba a EÚ nekonala. V tejto súvislosti Matteo Salvini povedal, že po skončení koronakrízy sa bude musieť Taliansko zamyslieť nad ďalším zotrvaním v EÚ, že ju možno opustia bez poďakovania... Aký teda vidíte ďalší vývoj?

Krajiny z pôvodnej EÚ budú vystavené vnútropolitickým tlakom vlastných občanov, podobným, ako zažila Merkelová pri migračnej vlne. Tento tlak nastane vo Francúzsku, Nemecku, Holandsku alebo Belgicku, v oporách EÚ, ktoré najviac ťažia z rozšírenia EÚ. Ich vlastní obyvatelia ich dotlačia k selekcii a k nepriateľstvu voči ostatným krajinám EÚ, pretože nebudú mať dostatok pracovných miest pre vlastné obyvateľstvo. A toto bude impulzom na rozpad únie cez národný egoizmus pôvodných krajín EÚ, pretože inak neprežijú korporátni politici, pretože v tej chvíli vystrelia iné politické strany ako AfD alebo Die Linke. Čiže ak nebudú riešiť vnútorné problémy vo vlastných štátoch, začnú im narastať občianske nepokoje, to bude spúšťačom rozpadu EÚ. A v tej chvíli sa už nebudú zaoberať nejakým Slovenskom alebo štátmi východnej Európy alebo nedajbože balkánskymi krajinami, ktoré sú v čakačke na vstup do EÚ. Budú sa musieť starať o svoj plebs, ktorý si chce naďalej užívať blahobyt, vysoké mzdy, dôchodky... Paradoxne môže problém nastať v jadre EÚ v Nemecku a nie v Španielsku, Portugalsku alebo Taliansku, ktoré rozpráva, že odíde z EÚ. Stačí sa pozrieť na Kurzovu politiku v Rakúsku, ktorý prioritne rieši vnútorné požiadavky Rakúšanov. Tam je to taký druh žoviálnejšej politiky, ale Nemecko sa stále váľa vo svojom politickom konsenze, keď nadávajú na východnú Európu, východné Nemecko. Nemci si zobrali z rozšírenia EÚ najlepšie hrozienka – kúpou bánk, strategických podnikov. EÚ sa rozpadne vnútorným pnutím a dezintegračnými snahami najsilnejších štátov bývalej EÚ.

Pred pár dňami EÚ prostredníctvom šéfa euroskupiny Mária Centena priznala možný pád eura a spoločného trhu. Považujete to za reálne?

Najväčšie tlaky budú v tradičných európskych krajinách. Neviem si však predstaviť, že by tá situácia viedla k pádu eura. Neviem si predstaviť, čo by nastalo v europriestore. Keby to aj mali pripravené a potichu chystali položiť euro, veď to by bol vojnový stav. Ekonomicky je to v budúcnosti možné, ale neviem si to predstaviť v kombinácii koronakrízy, globálnej, finančnej a hospodárskej krízy a do toho pád eura. Ľudia by stáli na námestiach nielen na Slovensku, ale všade. Čisto technicky, myslím si, že euro nikdy nemalo vzniknúť, táto menová únia nebola nikdy optimálna a ani nebude. Pre nás by to neznamenalo vôbec nič. Slovensko má 12-miliardový prebytok. Slovensko by to ešte zvládlo, ale v iných krajinách si to vôbec neviem predstaviť. Zrazu by bola nemecká marka nie 21, ako keď vstupovali do menovej únie, ale 45, a to by Nemecko hospodársky zavraždilo.

Prečo si ostatné štáty V4 – Poľsko, Maďarsko a Česko ponechali svoju menu?

Pochopili, že nominálna konvergencia v príjmoch a cenách musí prebiehať harmonickejšie. Musím povedať, že v mnohých ekonomických záležitostiach fandím ČR, aj keď nie úplne všetko realizujú ideálne. No momentálne najšikovnejších ekonómov má Poľsko, ktoré politicky síce vyzerá veľmi neokrôchane, ale ekonomicky idú mimoriadne dobre. V každom prípade Česi a Poliaci urobili správne, keď si ponechali svoju menu. Na Slovensku o likvidácii vlastnej meny rozhodla korporátna elita, ktorá cez prechod meny vyprala prachy. Ivana Šramka, Jozefa Makúcha a Ivana Mikloša, ktorí sú za to zodpovední, by som zavesil do prievanu a držal by som ich tam dovtedy, kým by mi nepovedali, prečo súhlasili, aby sa všetko, čo sa do konca roka 2008 ukradlo na Slovensku, tak sa vymieňalo za postupne posilňujúci konverzný kurz. A vtedy, keď bolo všetko pripravené – „odteraz Banderas“, tak sa euro objavilo u nás a zbohatlo na tom desať ľudí.

V roku 2016 ste povedali, že vo svete prebieha deglobalizácia a dezintegrácia a svet sa vyčistí od falošných hier. Čo príde PO...?

Pokračovanie tohto článku získate predplatením prostredníctvom nášho webu

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Okrem tlačenej verzie Extra plus dostanete časopis na e-mail vo formáte PDF a článok si vďaka tomu môžete dočítať v pohodlí domova.  

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.