JARJABEK: OBVINENIA OPOZÍCIE, ŽE KOALÍCIA SA CHYSTÁ OVLÁDNUŤ STVR, SÚ VÝKRIKY DO TMY

VIDEO: Poslanec NR SR za Smer-SSD Dušan Jarjabek sa pýta, či Slovensko potrebuje také filmy ako Sviňa a ďalšie diela, ktoré majú politický podtext, šíria nenávisť a „spochybňujú slovenskosť či samostatnosť Slovenska“.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 01.07.2024

Poslanec NR SR za Smer-SSD Dušan Jarjabek prišiel do Diskusie na palete priamo z parlamentu, ktorý schválil nový zákon o Fonde na podporu umenia a Audiovizuálnom fonde. Vyslovil presvedčenie, že nový systém, kde bude mať pri rozhodovaní o podpore diel a umelcov majoritu i zodpovednosť priamo ministerstvo kultúry, zabezpečí spravodlivejšie rozdeľovanie financií. Opýtal sa, či Slovensko potrebuje také filmy ako Sviňa a ďalšie diela, ktoré majú politický podtext, šíria nenávisť a „spochybňujú slovenskosť či samostatnosť Slovenska“.

Ďalej sa venoval vzniku Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR), ktorá je na základe novely zákona nástupcom doterajšej RTVS. Zdôraznil, že na základe nového zákona bude generálneho riaditeľa tejto inštitúcie voliť príslušná rada, nie ako doteraz koaličná väčšina poslancov v NR SR. Ako pokračoval, po zrušení koncesionárskych poplatkov z telerozhlasu ešte za bývalej vlády vznikla de facto štátna televízia a bola reálne ohrozená jej existencia.

Tak jej vzali podstatný zdroj príjmov, no ničím ho nehradili, čo teraz museli riešiť zákonodarcovia navýšením jej financovaním zo štátneho rozpočtu a zvýšením objemu reklamy. Na základe jeho poslaneckej iniciatívy zákon obsahuje povinnosť generálneho riaditeľa STVR vymenovať samostatných riaditeľov Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, čím sa podľa neho zabezpečí autonómnosť oboch spojených inštitúcií.

Obvinenia opozície, že koalícia sa chystá ovládnuť verejnoprávny telerozhlas, označil za „výkriky do tmy“ – charakter verejnej služby doterajšia RTVS už dávno stratila a jej poslanie v rámci publicistiky, pôvodnej slovenskej tvorby či vysielania športových podujatí už dávno prevzali komerčné stanice. Nespochybňuje právo zamestnancov telerozhlasu na štrajk, ale pripomína, kto zničil jeho verejnoprávnosť.

Mali by si podľa neho uvedomiť, za čo a proti čomu chcú z iniciatívy politických aktivistov vlastne štrajkovať. Pripomenul, že štrajk nepodporujú všetci zamestnanci a mnohí odmietajú politizáciu tejto inštitúcie. Okrem iného by bol rád, keby sa nová televízia a rozhlas vrátili k vysielaniu širokej palety divadelných, operných a operetných predstavení, koncertov a ďalších kultúrnych podujatí a pomáhali tak šíreniu slovenskej kultúry.

Celé video si môžete pozrieť tu:

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.