ZO ZÁKULISIA BÝVALEJ RTVS: UKRADNUTÝ PROJEKT

V čase najväčšieho tlaku na odchod redaktoriek Kultúry SK sa začalo v kuloároch pošepkávať o vzniku analogického projektu z dielne NUNEZ NFE s pracovným názvom Aplauz. Požiadavky na výrobu jedného dielu magazínu Aplauz predstavujú 27-tisíc eur. Jedna časť Kultúry SK, na ktorú údajne chýbajú financie, sa pritom vyrába za zlomok tej sumy, a to aj s ohľadom na tri interné platy redaktoriek.

Foto SITA/AP
Dátum 04.07.2024

Prezident Pellegrini podpísal 30. júna dlho diskutovaný zákon o Slovenskej televízii a rozhlase. Prvým dňom mesiaca júl, ktorým zákon nadobudol účinnosť, skončil vo funkcii generálny riaditeľ Ľuboš Machaj, súčasne zanikol aj mandát členov Rady RTVS. O neštandardnom pokuse o personálne zmeny, ktoré prebiehali v zákulisí televízie už v januári tohto roka, nám prezradila viac redaktorka, moderátorka a dramaturgička magazínu Kultúra.sk Gabriela Pirošková.

Koncom januára 2024 sa redaktorky Kultúry SK od riaditeľky sekcie spravodajstva Márie Hlucháňovej a šéfdramaturgičky Andrey Fajnorovej dozvedeli, že na pokračovanie projektu nie sú peniaze, navrhli im teda k poslednému februárovému dňu výpoveď dohodou. „S každou redaktorkou komunikovali naše nadriadené samostatne, ale ponuka bola jasná – buď výpoveď dohodou a polročné odstupné, alebo potom môžeme ísť cestou klasickej výpovednej lehoty, čo je tri mesiace v pracovnom pomere a za ďalšie tri mesiace odstupné. No a mne to bolo ponúknuté tak, že tá prvá možnosť je isto výhodnejšia a že sa mám do 48 hodín rozhodnúť,“ priblížila Gabriela Pirošková.

Redaktorky sa po vzájomnej porade rozhodli pre výpoveď s lehotou a čakali, ako sa vyvinie situácia pre samotnú reláciu, napokon sa dočkali jej dočasného pokračovania. Podľa Piroškovej zohrala v celej záležitosti dôležitú úlohu Rada RTVS, ktorá nesúhlasila s rušením internej publicistiky verejno-právneho významu pre financie a vyzvala vedenie, aby námietku zohľadnilo v návrhu rozpočtu. Ten bol spolu s rozhodnutím o pokračovaní projektu schválený počas februárového zasadnutia Rady RTVS. „Tu vzniká otázka, aký rozpočet teda naše vedenie rade predložilo, keď ani po jeho schválení peniaze na Kultúru neboli?“ pýta sa Gabriela Pirošková. Hoci redakcia Kultúry SK od januára opakovane čelila predkladanému argumentu o nedostatku financií, vo finále sa podarilo zrealizovať výrobu magazínu až do konca júna.

Analogický projekt

Zaujímavé je, že práve v čase najväčšieho tlaku na odchod redaktoriek Kultúry.sk sa začalo v kuloároch pošepkávať o vzniku analogického projektu z dielne NUNEZ NFE s pracovným názvom Aplauz. Gabriela Pirošková hodnotí tzv. chodbové reči s rezervou a po rokoch strávených na pôde televízie ich už neberie vážne. „Lenže ja som sa ‚zvonkuʻ dozvedela, že projekt ‚lifestylovej Kultúryʻ existuje aj na papieri, stačilo si to overiť. Malo sa to začať na jar, to by kopírovalo aj naše výpovede dohodou ku koncu februára. A čo je úplne neuveriteľné, autor na prvej strane projektu píše, že aktuálne v slovenskom mediálnom priestore niečo také neexistuje,“ hovorí dramaturgička Kultúry.sk. Lifestylový magazín Aplauz, ktorým sa už zrejme zaoberala Programová rada RTVS, podľa nej doslova kopíruje jej vlastný námet spred deviatich rokov, ten sa mal dostať na obrazovky vďaka programovému riaditeľovi RTVS Marekovi Ťapákovi. Nastavenie podmienok na výrobu a vysielanie Kultúry.sk je však značne nevýhodné. Relácia má od septembra 2019 už šiesty vysielací čas a vyrába sa za minimálne náklady.

Zo žiadosti o registráciu projektu Aplauz do Centrálneho registra námetov sa dozvedáme, že požiadavky na výrobu jedného dielu magazínu predstavujú 27-tisíc eur. Jedna časť Kultúry SK, na ktorú údajne chýbajú financie, sa pritom vyrába za zlomok tej sumy, a to aj s ohľadom na tri interné platy redaktoriek.

Pracovný tím projektu Aplauz zároveň predpokladá nasadenie relácie do prime-timu na Jednotke, čo v porovnaní s Kultúrou SK, ktorá počas svojej existencie opakovane prešla najmenej atraktívnymi vysielacími časmi, opäť vyvoláva otázky.

Autorom námetu lifestylovo koncipovaného magazínu o umení a kultúre Aplauz je Peter Núňez, dramaturgičkou Petra Búzová a réžiu má obstarať Dušan Domanský. V prezentácii sa medzi návrhmi na moderátorov relácie objavili také mená ako Mária Čírová, Marianna Ďurianová, Kristína Tormová, Simona Simanová či Vera Wisterová.

Budúcnosť relácií

Vzhľadom na zmeny v štruktúre bývalej RTVS, dnes STVR, nie je známe, či nová programová rada rozhodne v prospech Kultúry SK, alebo Aplauzu z externého prostredia. „Či nový zákon a následne jeho zmeny niečo ohrozia neviem, ale môj SQ (sociálny kvocient) mi hovorí, že niektoré staré lásky zostávajú,“ skonštatovala dramaturgička magazínu. S istou dávkou optimizmu sa na konci júna v role moderátorky rozlúčila aj s divákmi zatiaľ poslednej odvysielanej epizódy relácie. „Verím, že sa uvidíme v septembri,“ povedala.

Gabriela Pirošková sa vyjadrila i k otázke, či medzičas, počas ktorého má byť vedenie STVR v rukách štatutára s obmedzenými právomocami (Igora Slaninu), nebude konkrétne pre sekciu spravodajstva a publicistiky hluchým obdobím. „Neviem, aké obdobie to bude, ale vo veľkej miere asi leto, čo je taký útlm úplne prirodzene. Samozrejme, spravodajstvo ide naplno aj vtedy, ale aktuálna publicistika má prázdniny,“ pripomína relácie Občan za dverami, Reportéri, Kultúra SK či Slovensko v obrazoch a Svet v obrazoch. „A viete, RTVS má ‚hluchéʻ obdobie už od nástupu najlepšieho manažéra roka, pána Rybníčka, a odvtedy jej nikto nevedel kúpiť kvalitné načúvacie prístroje,“ uzatvára Gabriela Pirošková s úsmevom.

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.