BAERBOCKOVÁ: AMERICKÉ STRELY V NEMECKU SÚ NÁSTROJ NA ODSTRAŠENIE RUSOV

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v obhajuje plán rozmiestniť americké strely dlhého doletu v Nemecku ako odstrašujúci prostriedok voči Rusku. Rolf Mützenich, šéf parlamentnej frakcie SPD kancelára Olafa Scholza, naopak, varuje pred rizikami, ktoré tieto zbrane predstavujú vzhľadom na mimoriadne krátky čas na varovanie vyplývajúci z ich prípadného použitia.

Foto TASR/AP
Dátum 21.07.2024

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v rozhovore pre nedeľňajšie vydanie novín mediálnej skupiny Funke obhajovala plán rozmiestniť americké strely dlhého doletu v Nemecku ako odstrašujúci prostriedok voči Rusku. Ako napísala agentúra DPA, Baerbocková sa takto vyjadrila v čase, keď v nemeckej vládnej koalícii zloženej z troch strán prebieha debata o plánovanom umiestnení zbraní schopných niesť jadrové hlavice.

USA a Nemecko sa na nedávnom samite NATO vo Washingtone dohodli, že Spojené štáty posilnia ochranu partnerských krajín aliancie v Európe. S týmto cieľom budú v Nemecku od roku 2026 dočasne umiestnené riadené strely typu Tomahawk a ďalšie zbrane dlhého dosahu. V dokumente sa tiež spomínajú protilietadlové rakety SM-6 a novo vyvíjané nadzvukové zbrane, „ktoré majú výrazne väčší dosah ako súčasné pozemné systémy v Európe“.

Baerbocková zo strany Zelených v rozhovore povedala, že šéf Kremľa Vladimir Putin neustále rozširuje arzenál ruskej armády, „ktorým ohrozuje slobodu v Európe“. Proti tomu je podľa nej potrebné brániť sa prostredníctvom navýšenia odstrašujúcich prostriedkov a ďalších zbraní dlhého doletu.

Rolf Mützenich, šéf parlamentnej frakcie Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) kancelára Olafa Scholza, naopak, už predtým varoval pred rizikami, ktoré tieto zbrane predstavujú vzhľadom na mimoriadne krátky čas na varovanie vyplývajúci z ich prípadného použitia. „Nebezpečenstvo neúmyselnej vojenskej eskalácie je značné,“ tvrdil. Zároveň uznal potrebu posilniť obranu, ale podľa neho  Severoatlantická aliancia (NATO) už disponuje „kapacitami komplexného a postupného odstrašovania“. Kládol si preto otázku, prečo by mali byť strely Tomahawk umiestnené len v Nemecku.

Nemecká ministerka skonštatovala, že Rusko za vlády Putina odstúpilo od viacerých dohôd o odzbrojení. „Jeho cieľom je vystrašiť nás, dostať nás pod tlak a rozdeliť našu spoločnosť,“ uviedla. Nemecko by si želalo iný typ vzťahu s Ruskom, Putinovo Rusko však predstavuje najväčšiu bezpečnostnú hrozbu pre Nemecko a mier v Európe, ktorý Ukrajinci bránia každý deň, dodala Baerbocková.

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.