BLANÁR: SILNÝ PROTIFAŠISTICKÝ ODKAZ MUSÍ OSTAŤ AJ DNES PILIEROM SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Podľa šéfa rezortu diplomacie nemôžeme pripustiť, aby sa princíp kolektívnej viny a prvky fašizmu akýmkoľvek spôsobom opäť vkrádali do našej spoločnosti, či už podporovaním vojny, šírením nenávistných prejavov, alebo rozdeľovaním spoločnosti a odmietaním iného názoru.

Foto sita/mzv
Dátum 09.09.2024

Silný protifašistický odkaz musí ostať i dnes jedným zo základných pilierov Slovenskej republiky. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár pri príležitosti dnešného Dňa obetí holokaustu a rasového násilia. „Vďaka Slovenskému národnému povstaniu sa Slovenky a Slováci vzopreli neprávostiam a bojovali za život v mieri, slobode, kde sa ľudia nerozdeľujú podľa vierovyznania, farby pleti alebo iného názoru,“ vyhlásil Blanár s tým, že Slovensko sa na tomto základe jasne vymedzuje proti akýmkoľvek formám antisemitizmu či rasizmu.

Podľa šéfa rezortu diplomacie nemôžeme pripustiť, aby sa princíp kolektívnej viny a prvky fašizmu akýmkoľvek spôsobom opäť vkrádali do našej spoločnosti, či už podporovaním vojny, šírením nenávistných prejavov, alebo rozdeľovaním spoločnosti a odmietaním iného názoru. „Tento odkaz nás spája. Je potrebné si neustále pripomínať ľudské práva a mierové hodnoty zakotvené v Ústave SR, aby sa neopakovala história spojená s tragédiou holokaustu. Česť pamiatke všetkým obetiam,“ dodal.

Slovenská republika si od roku 2001 pripomína 9. september ako pamätný deň – Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Tento rok uplynie 83 rokov odkedy vláda tzv. prvého slovenského štátu 9. septembra 1941 vydala Nariadenie o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex. Od októbra roku 2001 si 9. september pripomíname ako spomienku na obete holokaustu a výzvu k zápasu proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek forme útlaku a diskriminácie. Transport prvých tisíc židovských žien vypravili 25. marca 1942 z Popradu, posledný transport vyviezol celé rodiny 20. októbra v tom istom roku. Slovenská vláda za deportáciu každého Žida zaplatila 500 ríšskych mariek, ako to požadovalo Nemecko. Päťdesiatsedem transportov smerovalo do oblasti Lublinu a do Osvienčimu, do koncentračných táborov vyviezli 58-tisíc Židov, z ktorých prežilo len niekoľko stoviek. Druhá vlna deportácií od jesene 1944 zasiahla približne 13-tisíc ľudí.

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.