MAZUREK A KALIŇÁK NAŠLI SPOLOČNÚ REČ
Negatívom Európskeho parlamentu je podľa Erika Kaliňáka fakt, že tá časť, ktorá pri téme imigrácie hovorí o dôležitosti ľudských práv, kritizuje akýkoľvek návrh na riešenie a nálepkuje ho ako krajne pravicový, extrémistický a nefunkčný. „Vytlačíme viacej peňazí. To je pre nich riešenie. Dajme tým imigrantom ešte viacej peňazí a určite už bude všetko v poriadku.“
Hnutie Republika patrilo pred minuloročnými parlamentnými voľbami k silným adeptom na obsadenie pozícií v Národnej rade SR. O to väčším prekvapením bolo náhle preklopenie čísel v prospech strán, ktoré stáli na hranici zvoliteľnosti. Výsledky volieb do Európskeho parlamentu paradoxne pripomínajú vysoké preferencie Republiky pred voľbami do NR SR. Do hry sa opäť vrátil Milan Uhrík, druhým zástupcom hnutia v europarlamente je Milan Mazurek, ktorý bol spolu s europoslancom Smeru-SSD Erikom Kaliňákom hosťom diskusnej relácie TV JOJ Európa od A po Z.
Kritika maďarského imigračného programu
Maďarsko umožnilo rozšírením svojho imigračného programu získanie štatútu hosťujúcich pracovníkov pre občanov Ruska a Bieloruska. Túto skutočnosť hodnotia niektorí európski politici ako bezpečnostnú hrozbu.
„Je to názor radikálnych poslancov, ktorí sa tu snažia nájsť nejakú agendu. Ja si myslím, že celá táto téma, ktorá sa dotýka Maďarska, je exemplárny príklad slovenského porekadla, že kto chce psa biť, palicu si nájde,“ skonštatoval Kaliňák. Spresnil, že sa v schengenskom priestore aktuálne pohybuje 710- až 720-tisíc Rusov, Maďarsko pritom udelilo národnú kartu desiatim Rusom a štyrom Bielorusom. „Najviac Rusov sem paradoxne púšťajú Nemci, a čo sa týka Bielorusov, tak sú to Poliaci,“ hovorí Kaliňák.
Mazurekovi pripadá absurdné hovoriť o postihoch či dokonca až vylúčení Maďarska zo schengenu pre niekoľkých jednotlivcov pozvaných na špecifické pracovné víza a poukazuje na tisíce až státisíce nelegálnych imigrantov bez dokladov. Tí istí poslanci, ktorí kritizujú Maďarsko, to však nepovažujú za problém, čoho dôkazom je aj chystaná zmena označenia nelegálnej migrácie.
Tú by riešil rovnako ako Viktor Orbán na južnej hranici. „Veľké ploty, ochrana štátnych hraníc… Otáčanie lodí, ktoré prechádzajú cez Stredozemné more, ešte pri brehu Líbye, ešte pri brehu Tuniska. A vrátiť ich naspäť,“ zdôraznil, no zároveň upozornil na uznesenia výboru pre občianske slobody (LIBE) kritizujúce agentúru Frontex za otáčanie lodí s migrantmi. „Pretože pre nich je riešenie všetkých doviezť do Európy a Frontex potom funguje ako taxík.“
Systém za miliardy eur
Kaliňák, ktorý je členom výboru LIBE, s Mazurekom súhlasí. „Ja mám pocit, že im ide o to, aby presne túto nelegálnu migráciu nazvali novým názvom, zase zmenili pojmy a hovorili o regulovanej imigrácii, ktorá bude napĺňať to isté, čo teraz vidíme, ale vytvorí sa tu systém za niekoľko miliárd eur, ktorý sa o nich bude starať. Je to podľa mňa scestné,“ povedal Kaliňák. Negatívom Európskeho parlamentu je podľa neho fakt, že tá časť, ktorá pri téme imigrácie hovorí o dôležitosti ľudských práv, kritizuje akýkoľvek návrh na riešenie a nálepkuje ho ako krajne pravicový, extrémistický a nefunkčný. „Vytlačíme viacej peňazí. To je pre nich riešenie. Dajme tým imigrantom ešte viacej peňazí a určite už bude všetko v poriadku.“
Ďalšia pomoc Ukrajine
S ďalšou finančnou a vojenskou pomocou Ukrajine Kaliňák nesúhlasí. Kritizuje poslancov, trvajúcich na neustálom živení konfliktu, ktorý podľa neho nemá vojenské riešenie. „Vladimir Putin dal jasne najavo, že toto je preňho existenčná záležitosť, prosto, buď Ukrajina bude nezávislá, alebo teda neutrálna, alebo bude pokračovať ten konflikt,“ skonštatoval.
„Každý mesiac tu máme nejaké uznesenie o Ukrajine, kde sa poslanci predbiehajú, čo všetko máme Ukrajine dať. Koľko peňazí im poskytnúť, koľko zbraní im zabezpečiť, ako veľmi máme garantovať územnú celistvosť, pritom reálne negarantujeme nič, len ďalšie utrpenie, ďalšiu vojnu, ďalšie krviprelievanie,“ uviedol Mazurek s tým, že každý štát NATO by mal ročne prispievať na Ukrajinu sumou 0,25 percenta HDP, čo je v prípade Slovenska asi 300 miliónov.
Elektromobilita
Politici zodpovední za zákaz áut so spaľovacím motorom do roku 2035 podľa Mazureka, člena výboru pre dopravu a cestovný ruch (TRAN), odmietajú vnímať realitu. „Volvo, gigantická automobilka, upustila od plánu od roku 2030 vyrábať len elektrické autá, Toyota zredukovala svoj plán na výrobu elektromobilov od roku 2026 o tretinu,“ povedal. Podľa neho je to odpoveď na klesajúci záujem Európanov o elektrické autá.
Moderátor Adam Zavřel oponoval dátami o zvýšenom dopyte na elektromobily, dokonca aj údajom o tom, že zhruba do roku 2040 majú nahradiť takmer 100 percent áut so spaľovacím motorom.
„Keby to tak bolo, tak automobilky začínajú podporovať tú výrobu, a nieže ju prehodnocujú. Veď Volkswagen ide kupovať emisné povolenky, aby mohol vyrábať autá so spaľovacím motorom!“ reagoval Mazurek.
Kaliňák by si elektromobil nekúpil
Kaliňák by si na základe doteraz získaných informácií elektromobil nekúpil. „Ešte aj dnes, paradoxne po ceste do Štrasburgu, prišlo po mňa elektrovozidlo tohto parlamentu a teda musím povedať, že šofér z toho veľmi nadšený nebol,“ podotkol a poukázal na šesťhodinové nabíjanie auta.
„Ja som prosto zmätený, že my sa tu rozprávame o dekarbonizácii a elektromobilite a dávame ju do súvisu s konkurencieschopnosťou. Vy nemôžete byť konkurencieschopní, keď vyrábate produkt, po ktorom nie je dopyt, o ktorý nie je záujem,“ hovorí Kaliňák a súhlasí s tým, čo povedal Mazurek o zmenách plánov automobiliek. „Tá linka, ktorú si tu nakreslili úradníci, prosto nesmeruje tam, kam sme si predstavovali.“
Prechod na syntetické palivá
Podľa Kaliňáka nie je aktuálna ani otázka podpory prechodu na syntetické palivá. „Nemôžete založiť svojich najbližších päť rokov na prísľube technológie, ktorá ešte neexistuje,“ povedal.
Mazurek doplnil, že cena syntetických palív by minimálne dvojnásobne prerástla cenu nafty a benzínu. Riešenie vidí v prirodzenom vývoji. „Prečo ľudia prestali jazdiť na koňoch? Lebo niekto zakázal kone? Prečo ľudia prestali používať písací stroj a začali používať počítač? Lebo niekto zakázal písacie stroje? Jednoducho, vývoj tej technológie spôsobil, že bola efektívnejšia, lepšia, cenovo dostupnejšia a výhodnejšia pre spotrebiteľa,“ tvrdí Mazurek. Európska komisia si podľa neho prostredníctvom mäkkej korupcie v podobe štedrých dotačných schém kúpila dôveru fabrík, a aj napriek tomu jej plán vo výsledku stroskotal.
Kaliňák v tejto súvislosti pripomenul, ako pri nástupe do funkcie museli deklarovať možné konflikty záujmov. „A paradox, jediný, kto to nemusí robiť v rámci Európskeho parlamentu, je priamo predsedníčka Európskeho parlamentu (Roberta Metsolová),“ povedal. Ešte väčšou iróniou je podľa neho fakt, že je manželkou lobistu EÚ pre Royal Caribbean, uviedol s odkazom na Politico.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.