OSOBNOSTI SLOVENSKA 51. ČASŤ: MAXIMILIÁN

VIDEOBLOG: Počas svojho života dosiahol titul cisára Svätej rímskej ríše nemeckého národa, bol kráľom rímskym, českým, uhorským, chorvátskym a poľským a arcivojvodom rakúskym. 

Foto ARCHÍV
Dátum 12.10.2024

Habsburgovec Maximilián II., najstarší syn Ferdinanda I. a Anny Jagelovskej, sa narodil 31. júla 1527 vo Viedni. Počas svojho života dosiahol titul cisára Svätej rímskej ríše nemeckého národa, bol kráľom rímskym, českým, uhorským, chorvátskym a poľským a arcivojvodom rakúskym. 

Detské a mládenecké časy trávil v Innsbrucku, a ukázal sa ako veľmi nadaný žiak, ktorý plynulo rozprával nemecky, španielsky, francúzsky či latinsky. Pod vplyvom evanjelických učiteľov začal však dávať najavo sympatie k nekatolíckym vierovyznaniam a nadväzoval priateľstvá s členmi nemeckej protestantskej šľachty. Keďže pre následníka habsburského trónu bol sebamenší príklon k reformácii neprijateľný a netolerovateľný, jeho otec Ferdinand ho vyslal na štúdiá do Španielska. A dohodol s jeho strýkom, rímsko-nemeckým cisárom a španielskym kráľom Karolom V. svadbu s Karolovou dcérou, vlastne jeho sesternicou Máriou Španielskou. Oženil sa s ňou 13. septembra 1548 a žili v harmonickom manželstve, keď vo vzťahu k nej toleroval aj fakt, že sa po celý život nenaučila po nemecky. Z manželstva sa im narodilo pätnásť detí, no iba osem sa dožilo dospelého veku. Maximilián ostal v Španielsku do roku 1551 ako španielsky miestokráľ počas neprítomnosti svokra Karola V.  

Po návrate do Rakúska si uvedomil, že iba vernosť katolíckej cirkvi mu pomôže zasadnúť na trón, a preto vo februári 1562 zložil v Prahe slávnostnú prísahu oddanosti katolíckej viere, čo mu otvorilo cestu na trón. Počas celého obdobia vlády bol v záujme zachovania stability habsburského súštátia prístupný na ústupky pre nekatolíkov. Dokázal lavírovať medzi dvoma vierovyznaniami a tento zvláštny stav pomenovali „kompromisným katolicizmom“. Stavovská opozícia tvorená predstaviteľmi nekatolíkov si dokázala presadiť niektoré ústupky – v roku 1568 povolil Maximilián Augsburskú konfesiu dolnorakúskej šľachte nekatolíckeho vyznania a v roku 1575 prisľúbil Confessio Bohemica – Českú konfesiu pre protestantov a utrakvistov.

Z nášho pohľadu je zrejme najznámejší fakt, že bol vôbec prvým panovníkom korunovaným v Bratislave, Prešporku. Stalo sa tak 8. septembra 1563. Do Bratislavy na korunováciu prišli zahraniční návštevníci a všetka domáca šľachta.

Počet ľudí, ktorí prišli, bolo 8000. Pre zahraničných návštevníkov zriadili v dnešnej Petržalke veľký tábor, kde si návštevníci zriadili drevenú maketu hradu a jeho súčasťou bolo aj dobývanie na pripravované rytierske turnaje a hry, a dokonca došlo k požiaru. Aj to bola príčina, že  Maximilián daroval mestu zásobník vody na hasenie požiarov, a to novú fontánu na Hlavnom námestí, ktorej sa dnes vraví Rolandova fontána.

O päť rokov, po neúspešnej 100-tisícovej vojenskej výprave proti tureckej expanzii, bol nútený podpísať Drinopolský mier, a platiť Turkom ročne 30 000 dukátov. A navyše vojna s Turkami odhalila hospodárske nedostatky vo východnej časti ríše, teda na Slovensku. Bol to dôsledok dlhodobej osmanskej okupácie južnej časti Uhorska, dnešného Maďarska, s presahom osmanského pustošenia aj na Slovensko. Hospodárstvo bolo v zlom stave a značne zadlžené, v roku 1567 vzrástol uhorský štátny dlh na 8 mil. zlatých. 

A tu prichádzajú z hľadiska slovenského hospodárstva dve dôležité Maximilánove rozhodnutia. V snahe o oživenie hospodárstva vydal 15. mája 1565 lesný poriadok pod názvom CONSTITUTIO MAXIMILIANA SEU NORMA SILVAS CAMERALES PROPAGANDI ET COLENDI – Maximiliánovo nariadenie alebo lesný predpis. Vďaka tomu vznikalo na Slovensku cieľavedomé lesné hospodárstvo. 

A druhým významným dokumentom, ktorého cieľom bolo posilnenie slovenského hospodárstva, bol v roku 1571 vydaný Maximiliánov Banský poriadok pre stredoslovenské banské mestá. Ten zaviedol novú inštitúciu – hlavný komorno-grófsky úrad v Banskej Štiavnici, ktorému bol zverený dozor nad hutníctvom a mincovníctvom. Tento poriadok platil na Slovensku takmer tristo rokov, až do vydania všeobecného banského zákona v roku 1854.

Zároveň viacerým mestám na Slovensku udelil rôzne privilégiá. V roku 1569 sa Modra stala slobodným kráľovským mestom, v roku 1576 získalo ochranné privilégiá, ktoré ho pozdvihli na úroveň ostatných trhových miest, Nové Mesto nad Váhom, v roku 1574 získali Lipany právo trhu. A iste je zaujímavé, že za Maximiliánovej vlády sa k nám z Belgicka prvý raz dostali zemiaky.

Umrel ako 49-ročný 12. októbra 1576 počas rokovania ríšskeho snemu v bavorskom Regensburgu, teda Rezne. Pochovali ho vedľa jeho rodičov pod renesančným náhrobkom v Katedrále svätého Víta, Václava a Vojtecha na Pražskom hrade. Jeho nástupcom na kráľovskom tróne sa stal jeho syn Rudolf.

Extra plus Vysavač

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.