TATRANSKÉ BYSTRINY OŽIVÍ 60-TISÍC PSTRUHOV

Zatiaľ čo vlani začali so zarybňovaním na Podbanskom, tento rok dostala podľa jej slov prednosť Orava.

Foto FACEBOOK
Dátum 31.05.2020

TATRANSKÁ LOMNICA 31. mája (TASR/extraplus.sk) – Tatranské bystriny oživí nová generácia pstruhov. Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) zarybnili vodné toky na Orave a v najbližších dňoch sa chystajú pokračovať aj v ďalších častiach Tatranského a Pieninského národného parku. Rovnako ako po minulé roky i teraz plánujú vysadiť 60-tisíc kusov násad pstruha potočného. TASR o tom informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová.


Zatiaľ čo vlani začali so zarybňovaním na Podbanskom, tento rok dostala podľa jej slov prednosť Orava. Prvých približne 15-tisíc kusov násad pstruha potočného vypustili pracovníci Strediska genofondu rýb Štátnych lesov TANAP-u vo Východnej v lokalitách Drvič, Poloma, Volarisko, Sivý potok, Klin, Blatná, Mihulčie, Tichá a Bobrovecký potok, ktoré sa nachádzajú v ochranných obvodoch Zverovka a Habovka.

"V porovnaní s centrálnou časťou Tatier boli na Orave vhodnejšie podmienky, preto sme začali práve tam. Voda v potokoch totiž musí mať približne rovnakú teplotu ako v liahni, inak by rybky mohli utrpieť teplotný šok,“ vysvetlil Peter Kriššák, vedúci Strediska genofondu rýb Štátnych lesov TANAP-u vo Východnej.

V tomto období vypustia do vodných tokov na území, ktoré majú vo svojej správe, celkovo 60-tisíc násad pstruha potočného. Spolu s nimi pribudne aj okolo 5-tisíc lipňov tymianových, ktoré vo Východnej priebežne vysádzajú do vôd Bieleho Váhu. Z tatranských bystrín, kde majú ryby ideálne životné podmienky, sa podľa Kriššáka postupne dostanú aj do nižšie položených riek, či už je to Orava, Poprad alebo Dunajec.

"Zarybňovanie tatranských tokov má svoje opodstatnenie. Aj takýmto spôsobom sa snažíme udržiavať populácie pôvodných druhov rýb vyskytujúcich sa v tejto oblasti," povedal Kriššák. Vo Východnej okrem pstruhov potočných a lipňov tymianových chovajú aj pstruhy dúhové, hlavátky, čereble, mreny, sivone, podustvy či hlaváče.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

vianoce predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.