EURÓPSKY SÚD PRE ĽUDSKÉ PRÁVA ZAMIETOL HAŠČÁKOVU SŤAŽNOSŤ

Podstata sťažnosti spočívala v údajnom úniku informácií do médií týkajúcich sa zatknutia a obvinení voči Haščákovi, ako aj prehliadky jeho spoločnosti. Tieto udalosti podľa sťažovateľa narušili jeho právo na rešpektovanie súkromného života podľa článkov dohovoru.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 18.10.2024

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) 24. septembra zamietol sťažnosť Jaroslava Haščáka z dôvodu jej neprijateľnosti, keďže sťažovateľ nevyčerpal všetky dostupné vnútroštátne opravné prostriedky. Uviedlo to Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR, ktoré zároveň informovalo, že ESĽP sa z procesných dôvodov nevyjadril k meritóru veci, teda či došlo k porušeniu práv sťažovateľa.

Podstata sťažnosti spočívala v údajnom úniku informácií do médií týkajúcich sa zatknutia a obvinení voči Haščákovi, ako aj prehliadky jeho spoločnosti. Tieto udalosti podľa sťažovateľa narušili jeho právo na rešpektovanie súkromného života podľa článkov dohovoru. Európsky súd uviedol, že sťažovateľ nesplnil podmienky prijateľnosti, keďže nevyužil vnútroštátne opravné prostriedky, ako je žaloba o náhradu škody spôsobenej nesprávnym úradným postupom.

Súd tiež poukázal na to, že výsledok konania o trestnom oznámení v súvislosti s únikom informácií mohol byť napadnutý na ústavnom súde. „Dôvodom pre pravidlo vyčerpania vnútroštátnych opravných prostriedkov je umožniť vnútroštátnym orgánom, predovšetkým súdom, zabrániť alebo napraviť údajné porušenia dohovoru,“ uviedla Katarína Roskoványi, štátna tajomníčka MS SR. Toto pravidlo je dôležitým aspektom subsidiárnosti ochranného mechanizmu dohovoru.

Agentúra SITA 5. júna 2023 informovala, že Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) spojil dve sťažnosti, ktoré mu adresoval podnikateľ Jaroslav Haščák v súvislosti s policajnou raziou v komplexe Digital Park z roku 2020 a oznámil ich Slovenskej republike s výzvou, aby sa k nim do 20. septembra 2023 vyjadrila. Informoval o tom Haščákov právny zástupca Martin Škubla s tým, že sťažnosti sa týkajú obmedzenia jeho práv a únikov do médií.

Príkaz na prehliadku v bratislavskom Digital Parku II vydala dňa 1. decembra 2020 vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry Martina Babacsová so súhlasom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu v kauze tzv. kupovania nahrávok Gorily. V nej bol pôvodne Haščák obvinený. Generálna prokuratúra však Haščákovi neskôr obvinenie zrušila. Škubla v tejto súvislosti zdôraznil, že na rozdiel od obvinenia a väzby sa štát podnikateľovi za raziu, ktorú podľa neho sprevádzali excesy nikdy neospravedlnil.

vianoce predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.