CENA PRE ŠÉFREDAKTORKU EXTRA PLUS
Nadácia Pro Patria udelila Lenke Mayerovej striebornú medailu za zásluhy o rozvoj slovenského národa a kultúry. Ide už o jej tretie ocenenie. V decembri 2014 získala výročnú cenu Slovenskej asociácie novinárov za publicistickú a žurnalistickú prácu. V januári 2020 jej Únia slovenských novinárov udelila cenu Gabriela Zelenaya za 20-ročnú tvorivú novinársku prácu v prospech zvyšovania úrovne slovenskej žurnalistiky, šírenia objektívnych informácií v magazíne Extra plus, pri ktorého zrode v roku 2000 stála práve Lenka Mayerová.
Napriek trom desaťročiam existencie vlastnej republiky časť národa stále necíti zodpovednosť, ba ani úctu voči vlastnému štátu. Aj preto sa Nadácia Pro Patria rozhodla vyhľadávať a predstavovať ľudí, ktorí svojou činnosťou prispeli k formovaniu a rozvoju slovenskej národnej identity v rozličných oblastiach života.
Mgr. Lenka Mayerová sa narodila 2. septembra 1976, v roku 2004 skončila štúdium publicistiky na Katedre slovenského jazyka a literatúry Fakulty humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V roku 2007 absolvovala štúdium masmediálnej komunikácie na Univerzite Sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Písaniu sa venuje od svojich 14 rokov. V roku 1997 nastúpila do redakcie spravodajstva STV v Bratislave, kde pôsobila ako redaktorka a parlamentná spravodajkyňa. V STV pôsobila do januára 1999, keď ju nové vedenie z politických dôvodov prinútilo odísť. V januári toho istého roka nastúpila na post zástupkyne šéfredaktora týždenníka Extra. Zástupkyňou šéfredaktora dvojtýždenníka, neskôr mesačníka Extra plus sa stala v septembri 2000. V auguste 2014 sa stala riaditeľkou vydavateľstva Mayer media. V decembri 2014 ako vydavateľka a majiteľka mesačníka Extra plus získala výročnú cenu Slovenskej asociácie novinárov za publicistickú a žurnalistickú prácu. V januári 2020 jej Únia slovenských novinárov udelila cenu Gabriela Zelenaya za 20-ročnú tvorivú novinársku prácu v prospech zvyšovania úrovne slovenskej žurnalistiky, šírenia objektívnych informácií a posilňovania postavenia Slovenska doma i v zahraničí v magazíne Extra plus, pri ktorého zrode v roku 2000 stála práve Lenka Mayerová. V septembri 2024 získala striebornú medailu od Nadácie Pro Patria za zásluhy o rozvoj slovenského národa a kultúry.
V reprezentačných priestoroch západného krídla Bratislavského hradu si aj tento rok 19. septembra prevzalo z rúk zakladateľa nadácie Antona Hrnka striebornú medailu Pro Patria 2024 dvanásť inšpiratívnych osobností, medzi ktorými nechýbala ani šéfredaktorka Extra plus, riaditeľka vydavateľstva Mayer media a majiteľka Extra plus Lenka Mayerová.
Pedagóg, historik i lekár
Cenu získali Ivan Mrva, slovenský historik, vysokoškolský pedagóg a publicista, Marián Servátka, filológ, pedagóg, publicista a diplomat, Jana Blublová, pedagogička a dlhoročná aktívna členka Matice slovenskej, Ján Doruľa, jazykovedec, organizátor zjazdov slavistov, Štefan Zelník, lekár, dlhoročný poslanec NR SR, Pavol Stano, vydavateľ, redaktor, bibliograf, Margaréta Vyšná, kulturologička, redaktorka, dlhoročná pracovníčka Matice slovenskej, Anton Gábrik, akademický sochár, medailér, ilustrátor, laureát Ceny Martina Benku, Marián Polonský, sochár, medailér, keramikár, Michal Zoldy, novinár, prekladateľ, tlmočník, Gustáv Valach, herec, dlhoročný člen SND v Bratislave, a šéfredaktorka Extra plus Lenka Mayerová, ktorá je zároveň jeho majiteľkou a riaditeľkou vydavateľstva Mayer media. Ide už o jej tretie ocenenie.
„Ďakujem za udelenie ocenenia. Teším sa, že po 24 rokoch vydávania časopisu Extra plus niekto opätovne ocenil nielen moju prácu, ale najmä prácu všetkých kolegov, ktorí sa podieľajú na tvorbe magazínu Extra plus. Ocenenie, samozrejme, patrí aj našim čitateľom, ktorí nám 24 rokov zachovávajú svoju priazeň a vďaka nim máme možnosť tvoriť a rozvíjať ich obľúbený časopis,“ uviedla Lenka Mayerová.
Symbol morálky
Zakladateľ nadácie Anton Hrnko v svojom príhovore hovoril o potrebe kultúry v živote človeka, o tom, aké je dôležité vážiť si sám seba, aby si nás vážili aj iní. „Ak si všimneme správanie našich kvázi národných elít k vlastným ľuďom, ktorí sa z nejakého dôvodu ocitli mimo, vidíme, že hydra progresivizmu, hoci je malá, vyhráva, pretože si nevieme zastať svojich ľudí, zomknúť sa, vytvoriť hrádzu a jasne dať najavo, že tadiaľto cesta nevedie. Preto sa nadácia rozhodla oceniť niektorých ľudí aspoň morálne. Medaila je teda symbolom morálneho ocenenia človeka, ktorý svojou činnosťou prispel k rozvoju a upevňovaniu národného povedomia, k poznaniu, pestovaniu, ochrane a šíreniu slovenskej vedy, kultúry, umenia či jazyka,“ povedal v príhovore Anton Hrnko.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.