V ZÁPADNOM NEMECKU ODHALILI SOCHU LENINA

Monument odliali v roku 1957 v Československu. "Jednoznačne sa skončil čas, keď sa stavali sochy rasistov, antisemitov, fašistov, antikomunistov a ďalších prežitkov minulosti," uviedla šéfka Marxisticko-leninskej strany Nemecka Gabi Fechtnerová

Foto archív
Dátum 20.06.2020

BERLÍN 20. júna (TASR/extraplus.sk) - V západonemeckom meste Gelsenkirchen odhalili v sobotu sochu Vladimira Iľjiča Lenina, ktorú dala nainštalovať malá, krajne ľavicová Marxisticko-leninská strana Nemecka (MLPD). Na slávnostnom odhalení vyše dvojmetrovej sochy, ktorú odliali v roku 1957 v niekdajšom socialistickom Československu, sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Ide o prvý monument Lenina na území bývalého Západného Nemecka. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP a portál DW (Deutsche Welle).

Monument odhalili v období celosvetových protestov proti sochám, stelesňujúcim sporné historické postavy, a vyše 30 rokov po páde komunistického tábora. Tento komunistický experiment sa po druhej svetovej vojne uchytil aj vo východnej časti nemeckého územia, ale skončil sa v roku 1989, keď padla tamojšia Nemecká demokratická republika (NDR), Berlínsky múr a nemilosrdná tajná služba Stasi. Na odhalení sochy Lenina bolo vidieť povievať stovky červených zástav a bolo cítiť vôňu grilovaných klobás.

"Kritika kapitalizmu a hľadanie sociálnych náhrad prebiehajú všade. My kritizujeme to, že neprebieha žiadna verejná diskusia o socializme ako náhradnej možnosti," povedala šéfka MLPD Gabi Fechtnerová. "Jednoznačne sa skončil čas, keď sa stavali sochy rasistov, antisemitov, fašistov, antikomunistov a ďalších prežitkov minulosti," uviedla vo vyhlásení už skôr Fechtnerová. Nie každý v Gelsenkirchene, meste s 260-tisíc obyvateľmi a centre bývalej kľúčovej priemyselnej a banskej oblasti Porúrie, sochu Lenina privítal.

"Lenin symbolizuje násilie, útlak, teror a obrovské ľudské utrpenie," uviedli zástupcovia hlavných strán v okresnej rade Gelsenkirchen-Západ v rezolúcii, schválenej začiatkom marca. Rada dodala, že "nebude tolerovať takýto protidemokratický symbol v okrese", a v rezolúcii vyzvala na využitie "všetkých právnych prostriedkov" na zablokovanie vztýčenia sochy. Avšak vyšší krajinský súd v meste Münster neskôr v marci zamietol pokus rady o zablokovanie sochy - rada totiž na súde svoju požiadavku odôvodnila tým, že socha ohrozujeme pamiatkovú hodnotu okolitých budov.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.