SLOVENSKO JE SÚČASŤOU VESMÍRNEJ MISIE K JUPITEROVÝM MESIACOM

Objektom vývoja je takzvaný anti-koincidenčný detektor ACM, ktorý je súčasťou vedeckého časticového komplexu PEP

Foto archív
Dátum 30.06.2020

KOŠICE 30. júna (TASR/extraplus.sk) – Košický Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (ÚEF SAV) prispieva k príprave vesmírnej misie Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Ako TASR ústav informoval, misia JUICE je zameraná na podrobný prieskum planéty Jupiter a jeho troch ľadových mesiacov. Špecializovaný grant v oblasti budovania letového hardvéru vesmírnej sondy získal v rámci prístupového procesu PECS Slovenska k uvedenej agentúre.

Objektom vývoja je takzvaný anti-koincidenčný detektor ACM, ktorý je súčasťou vedeckého časticového komplexu PEP. Jeho úlohou je zabezpečovať efektívnu detekciu plazmových častíc na pozadí silného žiarenia z radiačných pásov Jupitera. „Táto obria planéta má totiž veľmi silné magnetické pole, ktoré do tzv. Van Allenových radiačných pásov zachytáva množstvo nabitých energetických častíc. Z nich najmä vysoko energetické elektróny sú schopné prenikať aj cez tieniaci plášť vesmírnej sondy a vyvolávať v citlivých prístrojoch falošné detekcie,“ povedal vedecký pracovník ÚEF SAV Ján Baláž a zodpovedný riešiteľ daného projektu PECS s tým, že ich detektor sa zameriava práve na odlíšenie týchto prenikavých častíc od regulárnej skúmanej plazmy. Do ESA boli podľa jeho slov dodané dva prototypy ACM, v súčasnosti v laboratóriách ÚEF realizujú fyzikálne kalibrácie a termo-vákuové kvalifikačné testy už posledného, letového modelu ACM, ktorý k Jupiteru reálne poletí.

Na rozdiel od predošlých misií, kde poskytli iba svoje know-how a kvalifikovanú prácu, teraz Slovensko cez integračný proces PECS prispieva aj finančne, a to najmä nákupom drahých kozmických komponentov. „Týmto sa už ozaj stávame plnohodnotnými prispievateľmi k vesmírnej misii ESA,“ povedal.

Baláž pripomenul, že Slovensko je v prístupovom procese PECS k ESA od roku 2015 a v súčasnosti sa rozhoduje o spôsobe ďalšieho pokračovania spolupráce s ESA, než sa Slovensko stane jej plnoprávnym členom. Podľa ÚEF SAV v integrácii k ESA Slovensko zaostáva, keďže väčšina krajín Európskej únie vrátane Česka, Poľska, Rakúska a Maďarska už riadnymi členmi sú.

Štart misie JUICE s rozpočtom vyše jednej miliardy eur je stanovený na 20. mája 2022 a sonda k Jupiteru doletí v roku 2029, kde sa na dva roky stane obežnicou tejto planéty, pritom súčasťou jej orbity budú aj blízke prelety okolo troch mesiacov. Podľa vedcov by sa na jednom z nich - v oceáne pod ľadovou pokrývkou, mohol nachádzať život.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

vianoce predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.