SLOVENSKÁ EKONOMIKA KLESLA NAJVIAC Z CELEJ EÚ

V medziročnom porovnaní zaznamenalo Slovensko prepad výroby o 33,5 percenta.

Foto tasr
Dátum 15.07.2020

 

 

Veľkí zamestnávatelia stále držia fabriky nad vodou a tým pádom aj zamestnancov a ich celé rodiny. Je však najvyšší čas dôsledne sa venovať opatreniam na podporu ekonomiky, povedali predstavitelia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a Klubu 500. SOPK a Klub 500 vyčítajú premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO), že napriek tomu, že v programovom vyhlásení sa vláda zaviazala, že domácim firmám a ich problémom bude venovať osobitnú pozornosť, on sám však o týchto témach nediskutuje. Najväčší zamestnávatelia na Slovensku považujú dialóg s vládou za kľúčový, a to najmä v čase, keď treba hovoriť o pláne na ozdravenie slovenskej ekonomiky. „Priemyselná produkcia sa u nás prepadla na historické minimum od vzniku samostatnej republiky a zamestnanosť v porovnaní s prvým štvrťrokom minulého roka klesla o pol percenta a neustále klesá. Objem štátnej pomoci napriek tomu výrazne zaostáva za západnými krajinami aj krajinami V4,“ povedali novinárom predseda SOPK Peter Mihók a predseda Klubu 500 a generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. 

BRATISLAVA 15. júla (ČTK/extraplus.sk) - Priemyselná výroba v Európskej únii sa v máji medzimesačne zvýšila o 11,4 percenta po aprílovom prepade o 18,2 percenta. Oznámil to dnes štatistický úrad Eurostat. V medziročnom porovnaní produkcia klesla o 20,5 percenta, jej prepad ale spomalil z aprílových 27,8 percenta. Priemyselnú aktivitu tvrdo zasiahli opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ktoré však v máji členské krajiny začali uvoľňovať.

V medziročnom porovnaní zaznamenalo najprudší prepad výroby Slovensko, a to o 33,5 percenta. V Česku sa priemyselná produkcia medziročne znížila o 25,7 percenta. Medziročný rast výroby podľa dostupných údajov nezaznamenala žiadna členská krajina EÚ.

ČÍTAJTE TIEŽ: BANKY BUDÚ VĎAKA MATOVIČOVEJ VLÁDE ZARÁBAŤ EŠTE VIAC

Najvýraznejší medzimesačný nárast v rámci EÚ zaznamenala v máji výroba v Taliansku, kde sa zvýšila o 42,1 percenta. Nasledovalo Francúzsko a Slovensko zhruba s pätinovým nárastom. V Českej republike produkcia stúpla o 13,9 percenta. V niektorých krajinách, napríklad v Írsku či Chorvátsku, však produkcia pokračovala v medzimesačnom poklese. Európska komisia (EK) minulý týždeň predpovedala, že ekonomika EÚ tento rok klesne o rekordných 8,3 percenta. V budúcom roku komisia počíta s rastom o 5,8 percenta.

ČÍTAJTE TIEŽ: SOTÁK: NASTAL ČAS ROZPRÁVAŤ SA S POLITIKMI INAK, POLITICI NEMAJÚ MORÁLNE PRÁVO ROZHODOVAŤ O NÁS BEZ NÁS

 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.