ENVIROKRIMINALITA NA SLOVENSKU RASTIE, NAJČASTEJŠIE SÚ KRÁDEŽE DREVA

Počet environmentálnych trestných činov na Slovensku medziročne vzrástol o vyše 13 percent.

Foto ARCHÍV
Dátum 01.08.2020

BRATISLAVA 1. augusta (SITA/extraplus.sk) – Počet environmentálnych trestných činov na Slovensku medziročne vzrástol o vyše 13 percent. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Kým v prvom polroku roku 2019 polícia riešila 973 prípadov porušenia zákona, počas prvých šiestich mesiacov v roku 2020 sa polícia zaoberala 1 100 prípadmi. Najčastejšie vyšetrované sú na Slovensku prípady krádeží dreva, hoci ich počet medziročne klesol o vyše 18 percent. Kým v prvom polroku 2019 polícia riešila 528 prípadov krádeží dreva, v prvom polroku 2020 to bolo 432 prípadov. Celkovo takmer 85 percent z nich polícia aj objasnila.

Najväčší, takmer 80-percentný nárast zaznamenala polícia v počte prípadov neoprávneného nakladania s odpadmi. Kým v prvom polroku 2019 riešila 108 prípadov tohto druhu kriminality, v prvom polroku 2020 sa orgány činné v trestnom konaní zaoberali 193 prípadmi neoprávneného nakladania s odpadmi. Objasňovanie tohto druhu kriminality je náročné. Polícia preto zatiaľ objasnila necelých 13 percent prípadov (25 prípadov). Rastie aj počet prípadov pytliactva. V prvom polroku 2019 polícia evidovala 126 trestných činov pytliactva, v prvom polroku 2020 riešili vyšetrovatelia 177 prípadov, čo predstavuje vyše 40-percentný nárast. Objasnených bolo zatiaľ vyše 55 percent z nich.

Medzi najčastejšie formy environmentálnej kriminality v prvom polroku 2020 patria aj porušovanie ochrany rastlín a živočíchov (122 prípadov), porušovanie ochrany stromov a krov (82 prípadov), týranie zvierat (39 prípadov), úmyselné poškodzovanie životného prostredia (21 prípadov) a neúmyselné poškodzovanie životného prostredia (17 prípadov). Z celkového počtu 1 100 prípadov environmentálnych trestných činov v prvom polroku polícia objasnila 601 z nich (54 percent). Za rovnaké obdobie v roku 2019 riešila 973 prípadov a objasnila 610 (62 percent) z nich.

Pojmom „environmentálna kriminalita“ polícia označuje trestnú činnosť, ktorá je páchaná na životnom prostredí alebo na niektorej z jeho častí ako voda, pôda, vzduch, živočíchy a rastliny vrátane stromov. Medzi takéto trestné činy patria napríklad ohrozovanie a poškodenie životného prostredia, neoprávnené nakladanie s odpadmi, porušovanie ochrany vôd a ovzdušia, porušovanie ochrany rastlín a živočíchov, vrátane nelegálneho obchodovania s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov a nelegálnych výrubov stromov mimo lesného pôdneho fondu, porušovanie ochrany stromov a krov rastúcich v lesnom pôdnom fonde, šírenie nákazlivej choroby zvierat a rastlín, únik geneticky modifikovaných organizmov či pytliactvo.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Extra plus Vysavač

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.