ZÁCHRANA ŽIDOVSKÝCH PAMIATOK
S konferenciou bolo spojené slávnostné odovzdanie Ceny Eugena Bárkánya
ŽILINA 7. novembra (TASR/Extra plus) – Výmena informácií o projektoch a problematike záchrany a obnovy židovského dedičstva bola cieľom druhého ročníka konferencie Židovské kultúrne dedičstvo na Slovensku, ktorá sa v pondelok konala v priestoroch Novej synagógy v Žiline.
Podľa predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Igora Rintela sa na konferencii stretli ľudia, ktorí sa venujú záchrane židovských pamiatok. "Nielen zo židovskej komunity, ale vzácni sú práve ľudia, ktorí to robia ako dobrovoľníci a aktivisti. Najlepším príkladom takejto aktivity je práve žilinská synagóga. Pretože to, čo tu dokázala skupina nadšencov, je niečo, čomu môžeme iba s úctou poďakovať. Konferenciou sa snažíme motivovať práve ľudí, ako je skupina v Žiline. Či už jednotlivcov, občianske združenia, občianskej iniciatívy, alebo aj samosprávy. Aby venovali pozornosť židovským pamiatkam, pretože si myslíme, že je to integrálna súčasť slovenského kultúrneho dedičstva," povedal Rintel.
Riaditeľ Židovského komunitného múzea Maroš Borský doplnil, že na Slovensku bolo v posledných desiatich rokoch obnovených relatívne veľa významných pamiatok židovského kultúrneho dedičstva. "Ak začneme na západnom Slovensku, sú dva objekty v Trnave. Istý progres je v Trenčíne, v Žiline. Na východnom Slovensku je Bardejov, Košice, môžeme spomenúť Lučenec, Brezno. A samozrejme, cieľom konferencie je rozprávať aj o spôsobe, akým sú integrované do života mesta. Ako sa využívajú na kultúrne účely," uviedol Borský.
S konferenciou bolo spojené slávnostné odovzdanie Ceny Eugena Bárkánya, ktorú po prvý raz udelil Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku za významné aktivity na záchranu židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku. Tohtoročným oceneným je mesto Lučenec za pamiatkovú obnovu lučeneckej synagógy.
Konferencia Židovské kultúrne dedičstvo na Slovensku sa uskutočnila v Novej synagóge, ktorú v rokoch 1928 – 1931 postavili pre neologickú židovskú obec podľa plánov významného nemeckého architekta Petra Behrensa (1868 – 1940). Od roku 2011 pamiatku obnovuje žilinské občianske združenie Truc sphérique a od budúceho roku sa začne využívať ako centrum súčasného umenia a kultúry.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.