RIZIKO PRENOSU VÍRUSU V LIETADLE JE NÍZKE

Podľa zdravotníckeho experta je vzduch v lietadle kombináciou stopercentne čerstvého vzduchu a určitého množstva recyklovaného vzduchu, ktorý prechádza HEPA filtrom - rovnakým, aký sa používa aj na operačných sálach, a ktorý odstraňuje všetky mikroorganizmy

Foto PEXELS/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 31.08.2020

Pandémia mení nazeranie na verejnú dopravu. Mnohí ľudia nastupujú do vlaku, autobusu či lietadla so strachom, že sa v uzavretých priestoroch nakazia koronavírusom.

Podľa niektorých expertov je však riziko prenosu vírusu v lietadle menšie ako v iných dopravných prostriedkoch. Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) napríklad informovalo, že riziko nákazy koronavírusom je počas letu nízke.

Vzduch prechádza HEPA filtrom

Ako uviedol zdravotnícky expert organizácie David Powell, vzduch v kabíne lietadla je mimoriadne čistý. „Je to kombinácia 100 percent čerstvého vzduchu a určitého množstva recyklovaného vzduchu, ktorý prechádza HEPA filtrom. Rovnaký, aký sa používa aj na operačných sálach, a ktorý odstraňuje všetky mikroorganizmy,“ povedal Powell.

IATA združuje po celom svete 290 leteckých spoločností. Powell zároveň spochybnil vnímanie leteckého sektora verejnosťou, že dopravné lietadlá sú nebezpečným miestom. „Na základe diskusií s veľkým množstvom leteckých spoločností, s odborníkmi z oblasti verejného zdravia a odbornej literatúry vieme, že prišlo len k ojedinelým prípadom prenosu na palube lietadla, ale to sú naozaj len výnimky,“ dodal Powell.

„V jednej krajine zdravotnícke orgány sledovali 1 100 ľudí nakazených chrípkou a nezaevidovali ani jediný prenos choroby z cestujúceho na cestujúceho,“ uviedol Powell.

Ojedinelé prípady prenosu ochorenia

Myslí si, že dôvodom je umiestnenie sedadiel na palubách lietadiel, keď cestujúci nesedia čelom k sebe, takže sedadlá predstavujú fyzickú bariéru a vzduch cirkuluje od stropu k podlahe, čím kvapôčky smerujú zhora nadol. Aj podľa odborného leteckého portálu Aviation Week možno rovnako považovať prenos vírusu na palube lietadla na cestujúceho či posádku za zriedkavý.

„Zaznamenalo sa zopár prípadov na niektorých dlhotrvajúcich diaľkových letoch, medzinárodných repatriačných letoch, kde však už cestujúci predtým vykazovali symptómy ochorenia, alebo im bolo zistené po prílete. Avšak vo všetkých prípadoch sa od týchto ľudí nikto počas letu vírusom nenakazil,“ poznamenala šéfredaktorka portálu Air Transport World Karen Walker.

Extra plus Vysavač

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.