LÍDRI V4 NESÚHLASIA S PLYNOVODOM NORD STREAM 2

Morawiecki: Podľa nášho názoru projekt Nord Stream 2 znižuje bezpečnosť v tejto časti Európy, mal by byť zastavený.

Foto SITA/AP
Dátum 12.09.2020

BRATISLAVA 12. septembra (SITA/extraplus.sk) - Nepokoje v Bielorusku, údajná otrava ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, plynovod Nord Stream 2 či pandémia koronavírusu, to všetko bolo predmetom piatkového stretnutia premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v poľskom Lubline.

Predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki v dialógu s náprotivkami z Česka, Slovenska a Maďarska poznamenal, že Poľsko má v prípade Bieloruska problém s dôveryhodnosťou. "Plne odsudzujeme akékoľvek represie či dokonca mučenie, ku ktorým v Bielorusku dochádza. Apelujeme na okamžité prepustenie politických väzňov," uviedol Morawiecki na spoločnej tlačovej konferencii, citoval ho web onet.pl.

Čech Andrej Babiš na stretnutí, na ktorom sa zúčastnili aj slovenský predseda vlády Igor Matovič a maďarský premiér Viktor Orbán, zdôraznil, že je veľmi dôležité, aby Bielorusi rozhodovali o budúcnosti svojej krajiny v nových slobodných prezidentských voľbách. V4 chce zároveň pre bieloruskú spoločnosť navrhnúť ponuku hospodárskej spolupráce. "Ide o spoločné projekty týkajúce sa malých a stredných podnikov, ale tiež v oblasti energetiky," dodal Morawiecki.

Okrem pomoci Bielorusku sa najvyšší politickí predstavitelia Poľska, ČR, Slovenska a Maďarska zaoberali aj podporou Grécka, kde tento týždeň na ostrove Lesbos požiare zničili tamojší utečenecký tábor, v ktorom sa tiesnilo takmer 13-tisíc žiadateľov o azyl. V súvislosti s prípadom Alexeja Navaľného, ktorý sa momentálne zotavuje po údajnej otrave v nemeckom Berlíne, Morawiecki prezradil, že štáty V4 vypracovali spoločné stanovisko, podrobnosti však neuviedol.

Na zasadnutí sa diskutovalo aj o plynovode Nord Stream 2, pri ktorom sa v krátkosti pristavil Poliak Morawiecki. "Podľa nášho názoru je to dnes projekt, ktorý znižuje bezpečnosť v tejto časti Európy. Mal by byť zastavený," podotkol.

Slovenský premiér Matovič na stretnutí pripomenul nedávne výročie založenia hnutia Solidarita, ktoré vzniklo v roku 1980 ako nezávislé odbory a spôsobilo pád komunizmu v Poľsku. "V mene všetkých našich občanov postkomunistických krajín by som chcel poďakovať Poliakom za to, že majú odvahu zdvihnúť hlavy a ukázať ostatným krajinám, ako sa postaviť zlu komunizmu a socializmu. Vďaka tomu dnes máme slobodu. Solidarita sa stala základom pre nás všetkých v boji proti zlu," uviedol Matovič. Vyjadril tiež nádej, že tak isto "všetci uspejeme" aj v boji proti koronavírusu. V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 ho doplnil maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý je presvedčený, že štáty V4 musia nielen chrániť ľudské životy, ale tiež konať tak, aby fungovala ich ekonomika.

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.