MONSTERPROCES S KOVÁČIKOM

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Predstavitelia Smeru konzistentne označujú Kováčikov prípad za učebnicový príklad zmanipulovaného monsterprocesu, pričom cieľom tejto honby na Kováčika bolo vydláždiť cestu Danielovi Lipšicovi ako politickému nominantovi bývalého premiéra Igora Matoviča.

Foto TASR/PAVOL ZACHAR
Dátum 01.09.2024

Počas obdobia bývalej Hegero-Matovičovej vlády sme sledovali dovtedy nevídanú deštrukciu právneho štátu. Jedným z mediálne sledovaných prípadov bola aj kauza bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ten bol obvinený a nakoniec aj právoplatne odsúdený za prijatie úplatku v súvislosti s prepustením mafiána Ľubomíra Kudličku z väzby na slobodu. Krátko po obvinení bol Kováčik poslaný do väzby a čoskoro nato sa vzdal postu špeciálneho prokurátora. Bývalému politikovi a blízkemu spojencovi Igora Matoviča Danielovi Lipšicovi tak už nič nestálo v ceste, aby sa mohol stať novým šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry.

Pohoršená opozícia

Toľko rekapitulácia diania spred niekoľkých rokov. Najnovšie sa Dušan Kováčik opäť dostal do pozornosti médií a verejnosti v súvislosti s jeho prepustením z väzenia v Dubnici nad Váhom. Minister spravodlivosti Boris Susko totiž v jeho prípade podal dovolanie, pričom taktiež nariadil prerušenie výkonu trestu odňatia slobody až dovtedy, kým Najvyšší súd o dovolaní nerozhodne.

Rezort spravodlivosti uviedol, že minister Susko podaním dovolania reagoval na podnet obhajcu Dušana Kováčika, ktorý vyhodnotil ako opodstatnený. Samotný minister vo videu spochybnil Kováčikov súdny proces, ktorý mal podľa neho ďaleko k nestrannému. Pripomeňme, že sudkyňou v jeho procese bola Pamela Záleská, známa aj ako partnerka novinárky Denníka N Moniky Tódovej. Minister spochybnil výpovede svedkov spojených s kriminálnym prostredím, ktoré na súde zazneli.

Rozhodnutia ministra Suska sa zastal aj premiér Robert Fico. Zopakoval, že predstavitelia Smeru konzistentne označujú Kováčikov prípad za učebnicový príklad zmanipulovaného monsterprocesu, pričom nezabudol dodať, že cieľom tejto honby na Kováčika bolo vydláždiť cestu Danielovi Lipšicovi ako politickému nominantovi bývalého premiéra Igora Matoviča.

Prepustenie Dušana Kováčika na slobodu sa však nepozdávalo predstaviteľom parlamentnej opozície. Progresívne Slovensko uviedlo, že meno Kováčika je preň symbolom neschopnosti vo funkcii špeciálneho prokurátora a zametania veľkých korupčných káuz pod koberec. Liberáli z SaS sa zase vyjadrili, že Kováčikovo prepustenie je dôkazom, ako vraj vláda pomáha na Slovensku len zločincom a korupčníkom. Podľa exministerky Veroniky Remišovej zo strany Za ľudí má minister spravodlivosti zabezpečovať fungovanie právneho štátu, robí však presný opak.

Masívna antikampaň

Dušan Kováčik krátko po prepustení absolvoval vyše hodinový rozhovor s Mimi Šramovou, ktorý bol uverejnený na YouTube. V ňom dostal široký priestor na prezentovanie vlastného pohľadu na svoju kauzu a odsúdenie. Konečne tak mohol zaznieť aj iný názor na jeho prípad, odlišný od jednostranne negatívneho informovania, ktoré voči nemu dlhodobo praktizovali médiá bývalého tzv. hlavného prúdu. Pravda, toho sa Kováčik dočkal až po tom, ako si odsedel dlhé mesiace vo väzbe a tiež po tom, ako si následne odpykával svoj trest odňatia slobody...

Kováčik v rozhovore s Mimi Šramovou uviedol, že ešte ako špeciálny prokurátor počítal s tým, že časom príde k nejakému trestnému stíhaniu jeho osoby či k jeho zadržaniu. Zákonný dôvod na to, aby odstúpil, podľa jeho slov neexistoval, jeho odporcovia však chceli do funkcie šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry stoj čo stoj presadiť Daniela Lipšica. Kováčik spomenul „masívnu antikampaň“, ktorú proti nemu dlhodobo viedla najmä Monika Tódová z Denníka N. Podľa jeho slov sa potom k tomuto tlaku pridávali aj politici, ktorí ho vyzývali na odstúpenie.

Ďalej sa Kováčik v spomínanom rozhovore vyjadril, že vznesenie obvinenia voči vyšetrovateľom Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi, exšéfovi NAKA Ľubomírovi Daňkovi a prokurátorovi Michalovi Šúrekovi prišlo neskoro. Zaráža ho, že vznesenie obvinenia „nebolo vykvalifikované ako zločinecká skupina, ale iba ako zneužitie právomoci“. Verí, že ešte dôjde k prekvalifikácii trestného činu. Zároveň očakáva, že v danej veci budú obvinení ešte ďalší ľudia. Zdôraznil pritom, že je dôležité, aby sa tu konalo rýchlo, nie až s oneskorením dvoch či troch rokov.

Kováčik spomínal aj na to, ako mu v rámci prípravného konania jeho prvého prípadu tak vyšetrovateľ Pavol Ďurka, ako aj dozorujúci prokurátor Michal Šúrek zhadzovali zo stola jeden návrh na dokazovanie za druhým. „V podstate všetko nám bolo zamietané,“ vyjadril sa na margo toho, že jeho obhajobe nebolo umožnené predložiť až 126 dôkazov. „Dopredu dohodnuté, vykonštruované! Tam iné nemohlo byť, len odsudzujúci rozsudok,“ hovorí bývalý šéf ÚŠP vo videu.

V rámci rozhovoru zaznelo aj to, že Michal Šúrek, dozorujúci prokurátor vo všetkých troch Kováčikových kauzách, je človek, ktorý ho „z duše nenávidí“ a ktorý sa nechal zapredať. V krátkosti zmienil aj konanie na Najvyššom súde, kde bol potvrdený verdikt o jeho vine. Podľa Kováčika tu išlo o „úplnú frašku“.

Pokračovanie propagandy

Napriek všetkému, čo v Šramovej rozhovore s Kováčikom zaznelo, a tiež aj napriek tomu, že nielen Kováčik, ale aj politici Smeru-SSD dlhodobo prezentujú relevantné argumenty v prospech tvrdení, že tu za Hegero-Matovičovej vlády dochádzalo k výraznému kriveniu spravodlivosti a právneho štátu, tzv. mainstreamové médiá sa naďalej tvárili, ako keby sa nechumelilo a len pokračovali v chrlení propagandy o tom, aký je Kováčik zločinec. Denník SME nezabudol poznamenať, že Mimi Šramová je „známou tvárou dezinformačnej scény“, akoby tento dehumanizačný pseudoargument mal moc vymazať či aspoň spochybniť čokoľvek z toho, čo v rozhovore zaznelo. Marek Vagovič z denníka Postoj zase burcoval, že minister Susko podľa neho prekročil rubikon, a preto musí skončiť. Koaličné strany Smer, Hlas a SNS vykreslil ako „tornádo“, ktoré pustoší právny štát, a neodpustil si ani poznámku o tom, ako vraj Fico, Kaliňák a spol. krok za krokom napĺňajú scenár z poľovníckej chaty. Jeho kolegyňa z toho istého denníka Eva Čobejová upadla do hlbokého smútku, keď si uvedomila, že mnohí ľudia zrejme berú „dezinformátorov“ typu Šramovej vážnejšie než periodikum, pre ktoré píše ona sama, a Kováčikovi v internetových diskusiách vyjadrujú podporu. Nuž, niektorí občania skutočne nepotrebujú mainstream (ani ten takzvane konzervatívny) na to, aby si v hlave pospájali fakty a vnímali súvislosti verejného diania na Slovensku vrátane toho, čo sa tu dialo v oných „divokých“ rokoch 2020 – 2023.

Pokiaľ sa proti človeku spojí polícia, prokurátor aj sudca a tomu všetkému ešte výdatne asistuje časť médií, je cesta za dosiahnutím spravodlivosti a za akýmsi zadosťučinením mimoriadne ťažká. Dušan Kováčik by o tom vedel veľa rozprávať. Svoj boj ešte zďaleka nemá vyhratý. V každom prípade, krok ministra spravodlivosti Borisa Suska je potrebné v tomto kontexte vnímať ako opodstatnený a vlastne priam nevyhnutný, pokiaľ sa chceme rozprávať o tom, že Slovenská republika by ešte niekedy mala byť považovaná za právny štát.

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.