Každý hrdý národ si ctí osobnosti, ktoré stáli pri vzniku jeho štátnosti. Aj u nás si vlastenci a vlastenecky uvedomelé médiá a politici pri vhodných príležitostiach zvyknú pripomínať ľudí, ktorí sa dôležitou mierou podieľali na budovaní našej republiky. Dnes si chceme pripomenúť človeka, ktorého prínos v začiatkoch Slovenskej republiky bol o to významnejší, o čo viac je dnes jeho meno ukryté pred zrakmi verejnosti.
Marian Tkáč, spoluzakladateľ NBS a prvý viceguvernér NBS: Do Washingtonu sme odleteli zo Schwechatu vo štvrtok 21. januára 1993 ráno, na letisku vo Washingtone nás čakali diplomatickí zástupcovia SR ako prvú oficiálnu slovenskú návštevu hlavného mesta USA. Delegácia vedená ministrom zahraničných vecí Milanom Kňažkom, ktorá bola 19. januára na prijímaní Slovenska do OSN, Washington nenavštívila.
Český premiér Petr Fiala spätne hodnotí rozdelenie spoločného štátu Čechov a Slovákov pozitívne. Podľa neho by vzťahy medzi Českom a Slovenskom neboli také dobré, ak by obe krajiny zotrvali v spoločnom štáte.
Slovenská republika je spoločným dielom, je výsledkom toho, čo sme ako občania schopní a ochotní urobiť sami pre seba. Na sociálnej sieti to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Slovensko podľa nej nie je abstraktnou entitou, ktorá visí nad hlavami svojho obyvateľstva.
Petr Pithart, bývalý český premiér: Ja viem, že si to Slováci asi neuvedomujú. Vedia oveľa podrobnejšie, aká hrôza bola slovenská justícia, prokurátori, polícia. To tak u nás nebolo. Máte škandály, ktoré hnijú už 15 rokov. Áno, to všetko je strašné. Ale v rozhodujúcich chvíľach, prinajmenšom v štyroch – Mečiar, Fico, Kiska, Čaputová – ste jednoducho obstáli lepšie než my.
Iba 42 percent občanov Slovenska vie, kedy vznikla súčasná samostatná Slovenská republika. Vyplýva to prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonala agentúra AKO pre TV JOJ. Nesprávny údaj uviedlo 20,1 percenta opýtaných. Zvyšných 37,9 percent opýtaných na otázku nevedelo odpovedať.
Predstavte si, že organizujete narodeniny, na ktoré nepozvete žijúceho oslávenca. Nebyť guráže Vladimíra Mečiara, sotva by predstavy Jána Čarnogurského o samostatnej hviezdičke a samostatnej stoličke v Bruseli nabrali reálne kontúry. Nie slová, ale skutky sú výrazom úspechu.
Robert Fico, predseda strany Smer-SD a poslanec NR SR : Treba bojovať aj za suverénne postavenie krajiny a to je práve to právo veta, ktoré chcú zobrať štátom, čo ja osobne považujem za začiatok konca EÚ.
Boris Kollár, predseda NR SR a predseda hnutia Sme rodina: Myslím si, že Slovensko preukázalo, že je životaschopné a želám mu ďalšie desiatky a stovky rokov, aby napredovalo, aby sme sa rozvíjali a aby ľudia boli hrdí a radi, že sú Slováci.
Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany, SNS: Slovensko je v absolútnom područí Bruselu. Plníme pokyny, strácame svoju obranyschopnosť. Prítomnosť cudzích vojsk na území SR hovorí za všetko. Najbližšie parlamentné voľby budú o záchrane Slovenska.
Používame cookies a ďalšie technológie na sledovanie webu, aby sme vám poskytli najlepšie možné služby, analyzovali používanie a poskytovali marketingové kampane prispôsobené vašim záujmom.